Görev çubuğundan ağ bağlantılarını yönetelim


Görev çubuğundan ağ bağlantılarını yönetelim
Bilgisayarımızda , internete bağlanmak için kablosuz ağ bağlantısı (wifi yada wlan) kablolu bağlantı için Etherhet ağ bağlantısı , Bluetooth bağlantısı ... gibi birden çok Ağ arabirimi bulunur lakin bunların hepsini


aynı anda kullanmak pek mümkün değildir. Çoğu kişi İnternet'e bağlanmak için WiFi kullanıyor ve bu kişiler için Ethernet bağlantısının açık olması anlamsız , bende durum tersinedir , ben mümkün olduğunca kablosuz ağ bağlantılarından uzak dururum bu nedenledirki Wifi bağlantısını hem modemde kapalıdır hemde windowsta bunu yapma sebebimin bir kısmını Buradaki yazıda bulabilirsiniz.

Bilgisayarımızda tanımlı ağ bağlantıları bununla sınırlı olmayabilir mesela bazı bilgisayarlarda sanal ağ bağlantıları da bulunabilir ve tüm bu ağ bağlantı türlerini birarada görüp görev çubuğu üzerinden bir tıkla devre dışı bırakmak istersek ne yapacağız ? bu konuda kodlanmış küçük bir uygulama bulunuyor ismide NetSwitch aşağıdaki yazıda kullanım ayrıntılarını izah etmeye çalışacağız.

NetSwitch yazılımı ile Ağ bağlantılarını Açmak - Kapatmak

NetSwitch github üzerinden dağıtılan açık kaynak kodlu ve portable bir uygulamadır , bir kez çalıştırdıktan sonra yazılım kendisini görev çubuğuna konumlandırır ve orada çalışmaya devam eder. kullanımına gelince:

1. Yazılmı Github sayfası üzerinden indirelim (İndirme linki sayfa sonundadır)

2. Zipten çıkartalım ve "NetSwitch.exe" yi çalıştıralım , simgesini görev çubuğunun soluna atacaktır , eğer orada göremezsek gizlenen simgeler kısmına tıklayalım ve yukarı açılır menüden NetSwitch ikonuna sağ tıklayıp , ağ bağlantı listemizi görelim.

NetSwitch ile neti_kesme

Ağ arabirimlerini kapatmak istediğimiz zaman burada yeralan bağlantı türlerinin önündeki tiki kaldıralım bağlantı anında kesilecektir.

NetSwitch ile internet kesildi

Ağ Bağlantısını tekrar aktif etmek için önüne tik koymamız yeterlidir. Yazılımı kapatmak için ikonuna sağ tıkladıktan sonra exit dememiz yeterlidir , gel gelelim hernedense yazılım windows 10 1709 da yaptığım denemelerde geri planda çalışmaya devam etti

Görev yöneticisinden NetSwitchi kapatmak

bu bir hatamıdır yoksa kapatıldığı halde gizliden geri planda çalışması bilerek mi ayarlanmıştır belirsiz , bir diğer husus ise bazı Bluetooth bağlantılarını durduramamasıdır , ki bu durum bilinen bir BUG olarak kendi kullanım notlarında da yeralmaktadır. NetSwitch yazılımını kapatmak için Buradaki linkten indireceğiniz VBS scriptini kullanabilirsiniz.

AnasayfasıDownload
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: fgrando / Github
Boyut: 34 KB
Sistem: Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 , Vista , Xp


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha