Video dosyasından sesi almada en kolay yöntem


vitomu arayüzü
İnternet ortamında elimize birçok video dosyası geçmektedir bunların bazıları da şarkı klipleri olabilmektedir , ses dosyasını hiçbir yerde bulamadığınız böylesi bir klibi Mp3 e çevirmek veya diğer ses

formatlarından birine dönüştürmek isteyebilirsiniz , bu işi yapmak için daha önceki makalelerimizde birkaç ipucu paylaşmıştık bu linkleri yazının sonunda bulabilirsiniz . Bir video dosyasını yada Filmi ses dosya formatına dönüştürmek istememizin birçok sebebi olabilir mesela ;

1. Eğer ses efektleri ilginizi çekiyorsa ve arasıra bu efektleri kullanarak Mix yapıyorsanız filimlerde bu tarz efektleri bolca bulabilirsiniz bu sebeple bir film dosyasının ilgili kısımlarını ses dosyasına dönüştürmek isteyebilirsiniz.

2. Meşhur film repliklerini orjinal halleri ile çeşitli projelerinizde kullanmak istiyor olabilirsiniz.

3. Eğer kendi sesli kitabınızı oluşturuyorsanız bu durumda da videoların ses dosyalarına ihtiyacınız olacaktır.

Üstteki örnekler çoğaltılabilir , peki ama bir filmin ses dosyasına nasıl sahip olabiliriz , bu konuda birçok yöntem olmasına rağmen hemen hemen hepsi karmaşık ve bir sürü ayar gerektirmektedir oysa bu yazımızda size tanıtacağımız program ile tek hamlede videodaki sesi alabileceğiz.

Vitomu yazılımı ile bir filmin dosyasını dışa aktarın

Vitomu, Portable ve ücretsiz bir uygulama olup , Windows için her tür video dosyasından sesi istediğimiz formatta kaydetmemize olanak veren belkide bu alandaki kullanımı en kolay yazılımdır, ses dosyasını MP3, M4A, OGG, FLAC ... gibi birçok formatta kaydedebiliriz , uygulama , medya dosyalarından sesi ayıklamak için açık kaynak kodlu meşhur FFmpeg araç setini kullanır. Gelelim kullanımına:

1. Yazılımı Sayfa sonundaki Linkten indirelim , ister kurulumlusunu isterseniz Portablesini indirebilirsiniz , ben portablesini tercih ettim , indirdiğim .zip dosyasını bir klasör içerisine çıkartıktan sonra "Vitomu.exe" dosyasını çalıştırdım karşıma aşağıdaki gibi bir arayüz geldi.

vitomu arayüzü

2. Ses dosyasını alacağımız Video dosyasını sürükleyip yazılım arayüzüne bırakalım hemen varsayılan ayarları ile videonun ses dosyasını çıkarmaya başlayacaktır.

vitomu dosya işleniyor

İşlem sona erdiğinde bize işlemin başarılı şekilde sonlandığına dair bir mesaj verecektir.

Vitomu isşlem başarılı mesajı

Ses dosyasını kaydettiği yeri açmak için arayüzdeki klasör ikonuna tıklamamız yeterlidir hemen bize filmin ses dosyasının bulunduğu klasörü açacaktır. Setting kısmına tıkladığımızda Videoyu hangi ses formatlarına dönüştürebileceğimizi görebiliriz.

vitomu ayarları

Bu formatlardan en meşhuru Mp3 tür mp3 dosyasını 32 - 320 Kpbs aralığında bir değerle dönüştürebiliriz. Yazılım bugüne kadar gördüğüm en kolay videodan ses alma yazılımıdır diyebilirim, yazılımın anasayfası kapalıdır.


Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Bilinmiyor
Boyut: 34,8 MB
Sistem: Sistem: Windows 11 , Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7

- VLC Media Player kullanarak Videodan sesi alalım Burada

- Bir filmin (mkv) istenmeyen ses dosyasını silmek Burada

- Bir filmin ses dosyasını değiştirelim Burada

23 Şubat 2018 Tarihli başlık güncellendi


9 Yorum Var
  1. Avatar for Tarık
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Kürşat
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for TRWE_2012
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for keenimo
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Ömer Tunç

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha