Excelde rakamlara sıra numarası vermek


Excelde rakamlara sıra numarası
Excelde birçok yerleşik fonksiyon ve özellik bulunmasına rağmen bazen bir sorunun çözümü için formül oluşturulup bu fonsiyonların birarada kullanılmaları gerekebilmektedir. Geçenlerde Anasayfada açıkladığımız


Excelde Akıllı numaralandırma başlığımıza yorum yazan bir takipçimiz şöyle bir sorununu dile getirmişti ; yukarıdan aşağı hücrelerde karışık halde şöylesi rakamlar olduğunu düşünün 150 , 250 ,210 , 300 , 88 ... ve bu rakamların hemen yan hücresine en büyüğüne 1 bir küçüğüne 2 gibi büyükten küçüğe sıra numarası vermek isteyelim bunu nasıl yapabiliriz. yalnız çözüm önerileriniz arasında büyükten küçüğe sırala butonunu kullanmak olmasın. binlerce veri içerisinden en büyük rakamı buldurtmak , veya en büyük ilk üç rakamı belirlemek yada en küçük ilk 5 rakamı belirleme gibi sorunlara işyerlerinde çokça rastlanmaktadır bu gibi durumlar için birkaç pratik formül içeren bu başlığımızda, ilgili soruna ve benzerlerine çözüm bulmaya çalışacağız.

1. Excelde En büyük ilk ve en büyük ikinci rakamları belirlemek

Eğer elimizde karmaşık bir sayı dizisi varsa ve bunların içerisinden En büyük ilk rakamı ve en büyük ikinci rakamı belirlemek istiyorsak aşağıdaki formüllerden faydalanırız (örneğimizde rakamlar B3 - B18 aralığında sıralanmaktadır)

=MAK(B3:B18)
=BÜYÜK(B3:B18;1)
=BÜYÜK(B3:B18;2)
=BÜYÜK(B3:B18;EĞERSAY(B3:B18;MAK(B3:B18))+1)

İlk iki formül en büyük rakamı , sonraki iki formül ise en büyük ikinci rakamı vermektedir , eğer en büyük üçüncü rakamı bulmak istiyorsak formülde Noktalı virgülden sonra "3" rakamını kullanmamız gerekir.

Excelde enbuyuk sayıyı bulmak

2. Excelde En küçük ilk ve en küçük ikinci rakamları belirlemek

Onbinlerce rakam içerisinden en küçük rakamı ve ikinci , Üçüncü... en küçük rakamları buldurtmak oldukça zor görünmektedir oysa Excel ile küçük bir formül yardımı ile bunları belirlemek kolay ve pratiktir bunun için aşağıdaki formülleri kullanabiliriz

=MİN(B3:B18)
=KÜÇÜK(B3:B18;1)
=KÜÇÜK(B3:B18;2)
=KÜÇÜK(B3:B18;EĞERSAY(B3:B18;MAK(B3:B18))+1)

Üstteki formüllerde ilk iki formül en küçük rakamı sondaki iki formül ise En küçük ikinci rakamı vermektedir , Eğer en küçük Üçüncü rakamı bulmak istiyorsak bu durumda Noktalı virgülden sonra Üç rakamını kullanmamız gerekecektir.

Excelde en küçük rakam

Üstteki bilgilerden sonra Arkadaşın sorununa geri dönersek Üstteki ön açıklamalardan sonra , Sayı listesinde bir sayının sıradaki yerini veren bir formül kullanmamız gerekecektir bunu da Excelde "RANK" formülü ile sağlıyoruz.

3. Excelde RANK formülünün kullanımı

Rank formülü şu şekilde kullanılır : RANK(sayı,başvuru,[sıra]) şeklindedir.

Sayı : Sayı dizisi içinde yerini bulmak istediğimiz sayıdır
Başvuru : Sayı dizisi aralığıdır.
Sıra : İsteğe bağlı bir değişkendir , Sıra 0 (sıfır) ise veya belirtilmezse,Excel sayıyı, azalan şekilde sıralanmış bir listeymiş gibi sıralayacaktır. Bunun için kullanacağımız formül aşağıdakidir

=EĞER(DEĞİL(EBOŞSA(B3));RANK(B3;$B$3:$B$18);"")

Formülde hücre boşsa boş bırakılmaktadır rakam var ise belirtilen aralıktaki rakamlar içerisindeki sırası belirlenmektedir.

Excelde rakamlara sıra numarası vermek

RANK formülü, aynı sayılar için aynı sıra numarasını verecektir. fakat, aynı sayıların varlığı sonraki sayıların sıra numaralarını etkiler. Mesela, artan biçimde sıralanmış bir tamsayı listesinde, 10 sayısı iki adetse ve mertebesi 5 ise, 11'in sıra numarası 7 olacaktır (6 sıra numarasına sahip bir sayı olmayacaktır). Ayrıntılar için bakınız

- Bir excel tablosunu sondan başa doğru sıralatmak Burada

- Excel Tablosunu ters çevirmek Burada

- Excelde Sütunlardaki verileri satırlara dönüştürme Burada

- Excelde sayfayı ve formülleri korumak Burada

20 Nisan 2018 Tarihli başlık güncellendi


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Fatih
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ayb
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for ACD
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Sibel Şimşek

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha