Ses simgesi sağ tuş menüsünde Ses efekti yok


Ses simgesi sağ tuş menüsünde Ses efekti yok
Windows 10 1903 birçok yenilikle birlikte geldi , bana göre önceki sürümlerden daha iyi bir sürüm olmasına rağmen windows 7 ile karşılaştırıldığında hantal kalıyor , belkide bukadar çok özelliğin yan etkiside


budur. Mayıs sürümü olarak adlandırılan 1903 sürümünde göze çarpan özelliklerden birtanesi de kullanıcının sürekli kullandığı ayarlardan biri olan mikrofon ayarlarına ulaşma seçeneğinin saatin yanındaki ses simgesi sağ tuş menüsünden kaldırılmış olması. Kayıt aygıtı diye geçen Mikrofon ayarları mesela bir ekran kaydı yapacaksanız ses kalitesini ayarlayabilmek açısından önemlidir. Windows 10 1809 da Mikrofon ayarlarına ulaşmak için Hoparlör simgesini sağ tıklayıp açılan menüden "Ses efekti" kısmını seçip yeni açılacak pencerede Kayıt sekmesine geçerek ulaşabiliyorduk. Windows 10 1903 te ise her nedense "Ses efekti" kısmı da kaldırıldığı için mikrofon ayarlarına ulaşmak biraz daha güç hale getirilmiş.

Windows 10 da ses efekti yok

Ayarlar uygulaması ile Mikrofon ayarlarına ulaşmak isterseniz şu yolu izlemeniz gerekir ; Sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayıp - Ayarlar - Cihazlar - Sağ tarafta bulunan ses ayarları kısmına tıklayın - Yeni açılacak ekranda yine sağ taraftaki Ses denetim masası kısmına tıkladığınızda açılacak olan pencerede "Kayıt" sekmesine geçiş yapın böylece mikrofon ayarlarına ulaşmış olursunuz.

Mikrofon ayarları

Ulaşım pratikliği sağlamak için Denetim masasına ulaştıktan sonra ses simgesine sağ tıkladığınızda kısayol oluştur diye bir seçenek belirecektir buraya dokunun ve çıkan uyarıya evet deyin böylece masaüstünüzde Ses kısayolu oluşacaktır. Buraya tıkladığınızda açılacak pencereden kayıt kısmına geçip işlem yapabilirsiniz.

Ses kısayolu oluştur

Elbette çok daha pratik bir yöntem arıyorsanız çalıştırdan aşağıdaki komutlardan birtanesini vermeniz yeterlidir.

shell:::{F2DDFC82-8F12-4CDD-B7DC-D4FE1425AA4D}
Rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL Mmsys.cpl,,1

Üstteki komutlardan herhangi bir tanesi çalıştırldığında otomatik olarak Ses penceresindeki kayıt sekmesi açılacaktır, bu karmaşık komutlar çoğu kişinin aklında kalmayacağı için bunları bir script içerisinde kullandık böylece sadece bir tıkla Mikrofon ayarlarını açabileceksiniz ilgili scripti ve ses kısayolunu sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

- Windows 10 da ses kaydı ve kısayolları Burada

- Windows 10 da kulaklıktan ses gelmiyor Burada

- Vbs script ile Windows kilitlendiğinde sesi kapatalım Burada

- Windows 10 açılışta ses çıkarsın Burada

- Açılışta bilgisayar ses seviyesi otomatik ayarlansın Burada

- Mikrofonumuz çalışıyormu test edelim Burada

- Aynı anda hem kulaklık hemde Hoparlörden ses çıkışı Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Yasemin
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hakan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Nopanic

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha