Android telefonda tüm sensörler nasıl kapatılır


Android telefonda tüm sensörler nasıl kapatılır
İster Android ister iPhone olsun, tüm akıllı telefon cihazlarında çok sayıda sensör bulunur. Mesela önceki makalelerimizden birtanesinde Adım sayacından bahsetmiştik işte bu sayma işlemi


sensörler sayesinde yapılabilmektedir.Iphone donanım ile ilgili ayarları kullanıcıdan gizleyip mümkün olduğunda basit bir cihaz sunmaya çalışır Android cihazlar ise yazılımın yanı sıra cihazın donanımıyla da oynamanıza izin verirler.

Akıllı telefonlarda genellikle ; İvmeölçer, Jiroskop (cep telefonlarında konumu değiştirerek telefonun sağa sola ve öne arkaya döndürülmesini sağlamaktadır), Ortam sıcaklığı, Manyetik alan sensörü, Işık, Yakınlık, Kalp Atış Hızı veya diğer sensör türleri bulunur. Eğer kullanmıyorsanız Android telefonunuzda bulunan tüm sensörleri kapatabilirsiniz böylece muhtemelen piliniz daha uzun süre dayanacaktır.

Akıllı telefonda bulunan tüm sensörleri devre dışı bırakın

Tüm sensörleri kapatma seçeneği Android'deki Geliştirici Seçenekleri'nin derinliklerine gömülüdür. Buraya ulaşmak için yapmanız gerekenler Androdi Q (10) üzerinden anlatılacaktır. Önceki Android sürümlerinde bu işlemi yapabilmek için kullanıcıların root erişimi elde etmesi gerekiyordu ve bu da potansiyel olarak telefonun garantisini geçersiz kılıyordu. Bu nedenle aşağıdaki işlemleri yapabilmek için Android Q çalıştıran bir akıllı telefona sahip olmanız gerekir.

1. Cep telefonunun ana ekranındaki ayarlar ikonuna dokunun ve sistem kısmını seçin

2. Ardından açılan ekranda dip kısma inip Geliştirici seçeneklerine tıklamanız gerekir.

Android geliştirici seçenekleri

Eğer sizde geliştirici seçenekleri kapalı ise nasıl açmanız gerektiği konusunda Buradaki linkten faydalanın.

3. Bir sonraki ekranda Hızlı ayarlar gelişitirici blokları kısmına dokunun ve son açılan pencerede dip kısımda Sensörler kapalı ayarını açık konuma getirin.

Android telefonda sensörler nasıl kapatılır

Böylece telefonunuzda bulunan bütün sensörleri kapatmış oldunuz , ilaveten telefonunuzun ekranını aşağıya doğru kaydırdığınızda üst menüye Sensörler kapalı ikonunun eklendiğine şahit olacaksınız, bu ikon sayesinde sensörler ile ilgili işlemleri daha rahat yapabileceksiniz.

Android telefonda sensörler kapalı ikonu

Normalde sensörleri kapatmanızı tavsiye etmiyoruz gel gelelim bazı durumlarda sensörlerde bozulma veya hatalı çalışmaları sebebi ile kapatılmaları gerekebilir. Android geliştiricisi googlenin,kullanıcılara Telefonlarını Root etmeye gerek bırakmadan böyle bir seçenek sunmuş olması önemli bir gelişmedir.

- Android telefonda yazılımsız DNS değiştirmek Burada

- Android telefonda Numaranızı gizleyin Burada

- Android telefonda resim kalitesi bozuldu Burada

- Android telefonda kronometre nasıl çalıştırılır Burada

- Android telefon istenen saatte açılsın veya kapansın Burada

- Android Telefon ekranındaki üst menüyü düzenleyelim Burada

- Android telefonda Ekolayzer Nasıl ayarlanır Burada

- Android Uygulamalarını kolayca gizleyin Burada

- Android telefonda veri tasarrufu nasıl kapatılır Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Abdullah
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Enver Duran

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha