Görev çubuğuna sağ tıklamayı yasaklayın


Görev çubuğuna sağ tıklamayı yasaklayın
Görev çubuğuna sağ tıkladığınızda açılan menü yardımı ile bazı windows özelliklerini aktif veya pasif edebilirsiniz mesela ; Görev çubuğunu kilitleyebilir veya ayarlarına ulaşabilirsiniz yada Dokunmatik


klavye veya Cortana düğmesini gösterebilir yada gizleyebilirsiniz, sağ alt köşedeki arama kutusu ile ilgili bazı ayarlarda değişiklik yapabilirsiniz. Bu ve benzeri ayarların bilgisayarınızı kullanmasına izin verdiğiniz kişiler veya çocuklar tarafından kurcalanmasını istemiyorsanız görev çubuğuna sağ tıklamayı engelleyebilirsiniz. Bu işlemi yerel Grup ilkesi düzenleyicisi ile yapabilirsiniz gel gelelim Windowsun Home ve single language sürümlerinde Gpedit.msc bulunmadığından en iyisi Registry veya herhangi bir script yöntemidir. Aşağıda sadece registry ve Vbscript yöntemleri verilmiştir.

Görev çubuğuna sağ tıklanmasın

1. Çalıştır penceresine Regedit yazın ve çıkan uyarıya evet dedikten sonra aşağıdaki anahtara ulaşın . Eğer ilgili anahtara bir tıkla ulaşmak istiyorsanız sayfa sonundaki linklerde sizler için verdiğimiz ipuçlarına gözatabilirsiniz.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

2. Ardından sağ taraftaki boşlukta "NoTrayContextMenu" isimli bir DWORD (32 Bit) Değeri oluşturun.

Görev çubuğuna sağ tıklanmasın

İşlemlerin hepsi bukadar ayarların etkili olabilmesi için ; ya bilgisayarınızı yeniden başlatın , ya Dosya gezginini yeniden başlatın veya kulanıcı çıkışı yaptıktan sonra tekrar giriş yapın. Elbetteki en kolayı Dosya gezginini yeniden başlatmak olduğu için tavsiyemiz sayfa sonunda sizler için sunduğumuz scripti kullanmanızdır. Böylece ayarlar etkili olacak ve Görev çubuğuna sağ tıklamak yasaklanacaktır. Eğer daha sonra tekrar varsayılan ayarlara geri dönmek isterseniz oluşturduğunuz "NoTrayContextMenu" değerine sağ tıklayıp silmeniz yeterlidir.

Script ile görev çubuğuna sağ tıklamayı yasaklayalım

Üstteki registry yöntemi her defasında registryde ilgili anahtara gidip işlem yapmayı gerektirdiğinden ve Dosya gezginini yeniden başlatmadan ayarlar etkili olmadığı için pek pratik değildir bu sebeple sizler için bir Vbs scripti kodladık , bir tıkla Görev çubuğuna sağ tıklamayı yasaklamakta ve tekrar tıklanıp çalıştırıldığında ise görev çubuğuna sağ tıklamak varsayılan hale gelmektedir.

VBscript ile görev çubuğuna sağ tıklamayı yasakla

Üstteki script sadece Görev çubuğuna sağ tıklamayı yasaklamakla kalmaz ilaveten Ayarlar - Kişiselleştirme - Görev Çubuğu kısmında yeralan ayarları da kilitlemektedir.Özellikle ortak kullanılan bilgisayarlarda işe yarayacağını düşündüğüm bu ipucu ayesinde belirli ayarların kurcalanması engellenmektedir.

- Registry key jumper ile anahtara zıpla Burada

- Bir registry anahtarına zıplayalım (.vbs) Burada

- Güvenlik duvarı (Firewall) ayarlarına erişimi engelleyelim Burada

- Exploit protection ayarları değiştirilemesin Burada

- Windows 10 işlem merkezini yasaklayalım Burada

- Denetim masası öğelerini kolayca yasaklayalım Burada

- Windows 10 da Masaüstü ikonlarını gizleyelim Burada

- Görev çubuğu ayarlarını değiştiremesinler Burada

- Windows 10'da Pano Geçmişi kullanımını yasaklayın Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mertcan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kemal Ardıhanlı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha