Bir güç planını yeniden adlandıralım


Güç planı ismini değiştirelim
Windows'da bir güç planı, cihazın gücü nasıl kullandığını ve koruduğunu tanımlayan bir dizi donanım ve sistem seçeneğidir.Üç yerleşik güç planı olmasına rağmen bilgisayar satıcısı tarafından tanımlanmış

olan ek güç planları da olabilir. Tüm bunların yanında kişisel tercihlerinizi içerecek özel bir güç planı da oluşturabilirsiniz, mesela yaz aylarında hava 30 derecenin üstüne çıktığı için kendinizce oluşturacağınız güç planında , güç seçenekleri gelişmiş ayarlarında en yüksek işlemci durumu Yüzdesini kısıtlayıp yine aynı şekilde En yüksek işlemci frekansı kısmında işlemci Mhz değerini kısıtlayabiliriz , bu konudaki ayrıntılı anlatımı Buradaki yazımızda paylaşmıştık.

Windows 10 da Güç seçeneklerine kolayca ulaşmak için genellikle aşağıdaki komutu çalıştır penceresinden uygularız

powercfg.cpl

Aşağıdaki yazımızda Windows 10 da yeralan bir güç planını nasıl yeniden adlandırabiliriz konusunu açıklamaya çalışacağız. Bu yeniden adlandırma , varsayılan herhangi bir güç planının ismini değiştirme şeklinde gerçekleştirilebilir , mesela ben üstteki komutu uyguladıktan sonra karşıma aşağıdaki gibi bir pencere geldi

Dengeli güç yönetimi şeması

Burada sadece dengeli - önerilen güç planı görünmektedir , tüm güç seçeneklerini görmek için Komut istemi dediğimiz Cmd den aşağıdaki komutu vermemiz gerekir.

powercfg.exe /L

Komut sonrası karşımıza aşağıdaki gibi bir çıktı gelmektedir

Güç seçenekleri listesi

Görüldüğü gibi bende sadece dengeli güç planı yeralmaktadır bunun ismini nasıl değiştirebiliriz derseniz.

Güç planının ismini değiştirelim

İsmini değiştiremek istediğimiz Güç planının GUID numarasını biryere not edelim bendeki aşağıdaki, bunu not etmek için CMd ekranında ilgili GUID numaralarını fare ucumla tarayıp sonrada klavyemdeki Ctrl + C tuş kombinasyonunu kullandım.

381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e

Yeniden adlandırma işlemi için şu komutu kullanmamız gerekir powercfg -changename GUID "Yeni isim" üstteki GUID numarasını kullanırsak komutumuz aşağıdaki şekli alacaktır.

powercfg -changename 381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e "Sordum.net" 

Komutu uyguladığımızda

Güç seçeneğini yeniden adlandırma

varsayılan güç planım olan Dengeli (Önerilen) isminin Sordum.net (Önerilen) şeklini aldığını gözlemledim (Aşağıdaki resim)

Güç planı ismi değişti

Windows taki güç planları konusunda daha önceden aşağıdaki konularda bilgiler vermiştik.

- Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha