Güvenlik duvarı sorunlarına çözümler


Güvenlik duvarını onarmak
Güvenlik duvarı çeşitli sebeplerden bozulabiliyor veya olması gerektiği gibi çalışmayabiliyor. Diyelimki üçüncü parti diye tabir edilen Kaspersky, Avast , Bitdefender ... gibi bir Antivirüs yazılımı

kullanıyorsunuz ; genellikle bu yazılımlar Windowsun güvenlik duvarını devre dışı bırakırlar ve kendi Firewall yazılımlarını kullanırlar. Gel gelelim bu antivirüslerin ücretsiz sürümlerinde kullanıcıya zaten güvenlik duvarı üzerinde bir ayar imkanı sunulmaz ilaveten farklı bir Antivirüs yazılımına geçildiğinde veya Windows defendere geri dönüldüğünde antivirüslerin kapattığı windows Firewall ya çalışmaz veya çalışırkan hata verir mesela ayarları dışa aktarılmaz veya ayarlar içe aktarılırken başarısız olur.

Güvenlik duvarı ilke alınamadı

Bu ve benzeri durumlarda Güvenlik duvarını tamir etmek için bazı yöntemler izlenebilir bu yöntemlerden bir kısmını sizler için biraraya getirdik:

1. Güvenlik duvarı ayarlarını sıfırlamak

Eğer Defender dışında bir Antivirüs kullanıyorsanız bu yazılım Güvenlik duvarınızı devre dışı bırakmış olabilir. Güvenlik duvarı sizin için çok önemli ise güvenlik yazılımını Revo veya hibit unisntaller gibi bir yazılımla kaldırıp güvenlik duvarınızdaki hataların devam edip etmediğini kontrol ediniz.

Güvenlik duvarının düzgün çalışmadığı durumlarda ilk denenmesi gereken şey ayarlarını varsayılana döndürmektir bu konuda Microsoft bizlere bir seçenek sunmuş, buna göre çalıştıra aşağıdaki kodu yazalım ve güvenlik duvarını çalıştıralım

wf.msc

Açılan Gelişmiş güvenlik özellikli Windows defender Güvenlik duvarında üst menüdeki eylem aşağı açılır menüsüne tıklayıp burada yeralan "Varsayılan ilkeyi geri yükle" kısmına tıklayalım.

Firewall (Güvenlik duvarı) varsayılan ilkeyi geri yükle

2. Güvenlik duvarı Sorun giderici

Üstteki işe yaramadıysa Microsoftun bu konuda çıkarttığı Güvenlik duvarı sorun gidericiden faydalanılabilir. yazılımı Buradaki linkten temin edebilirsiniz. Yazılmı indirdikten sonra çalıştırın ve ileri - ileri deyip sorunları algılamasını bekleyin ardından hatayı gidermeye çalışın

Windows firewall sorun giderici

Aynı işi yapan diğer yazlımlarda mevcuttur bunlardan en bilineni Tweaking.com a ait olan "Repair Windows Firewall" isimi portable uygulamadır. Yazılmı Buradaki linkten indirdikten sonra çalıştırın ve sağ alt köşedeki start butonuna basın

Repair windows fireweall

İşlemlerin bitmesini bekleyip sisteminizi yeniden başlatın. Eğer güvenlik duvarını sıfırlama , yedekleme ve tamir için hepsi birarada bir yazılım arıyorsanız bu konuda sizler hazırladığımız küçük uygulamadan faydalanabilirsiniz. Firewall Tool olan uygulamayı sayfa sonundan indirdikten sonra çalıştırın karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Firewall tool yazılımı

Burada Firewall reset , Arıza bul butonları işinize yarayacaktır. ayrıca dilerseniz güvenlik duvarı ayarlarınızı yedekleyip tekrar geri yükleyebilirsiniz.

- Windows Güvenlik duvarı nasıl kapatılır Burada

- Windows güvenlik duvarı ayarlarını sıfırlamak Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile port açmak Burada

- Sağ tuşa Windows güvenlik duvarı ekleyelim Burada

- Güvenlik duvarı ile internet bağlantısını kesmek Burada

- Windows güvenlik duvarı ile port engelleme Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for cevdet
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for seron
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for shampuan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Akın Tunç

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha