Windows 10 daki Ayrılmış depolama alanı nedir


Ayrılmış depolama nedir
Windows 10 1903 (19H1) sürümü ile birlikte Microsoft, Windows 10'un disk alanını yönetme biçiminde birkaç değişiklik yaptı bunlardan belkide en dikkat çekici olanı "Ayrılmış Depolama" denilen ve Windowsun

güncellemeler, uygulamalar, geçici dosyalar ve sistem önbellekleri tarafından kullanılmak üzere ayırdığı 7 Gb lık alandır fakat ayrılmış depolama alanı miktarı, sisteminizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak zaman içinde değişebilecektir. Bazen ayrılan alan artarken bazende azalacaktır. Microsoftun bu alanı ayırma amacı ; kritik işletim sistemi işlevlerinin her zaman disk alanına erişmesini sağlayarak bilgisayarınızın günlük işlevini iyileştirmektir.

Eğer Ayrılmış depolama alanı olmazssa mesela kullanıcı boş alanın tamamına yakınını doldurabilir ve bu durum bazı aksaklıklara sebep olabilir Örneğin, Windows Update yeni güncelleme paketleri indirmekte başarısız olabilir buna izin vermemek için Microsoft , ister Önyüklemeli isterse temiz kurulumla olsun Windows 10 1903 sürümlerinde otomatik olarak 7 GB lık disk alanı ayıracaktır. Windows 10 daki Uygulamalar ve sistem işlemleri geçici dosyalar oluşturduğunda, bu dosyalar otomatik olarak ayrılmış depolama alanına yerleştirilir.

Ayrılmış depolama alanım Kaç GB nasıl bulurum

Ayrılmış depolama alanına ulaşmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.
1. Ayarlar - Sistem - Depolama kısmına gittikten sonra açılan ekranda daha fazla kategori göster kısmına tıklayalım.

Windows 10 depolama

2. Ardından "Sistem ve Ayrılan" kısmına tıklayalım

Sistem ve ayrılan

3. Yeni açılacak olan sayfada kaç Gb lık sistem dosyamız olduğu ve kaç Gb Ayrılmış depolama alanı bulunduğunu görebiliriz.

Ayrılmış depolama

Ayrılmış depolama özelliği nasıl devre dışı bırakılır

Microsoft ayrılmış depolama özelliğini kapatmak için kullanıcıya bir seçenek sunmamış tek bilinen şey registrydeki yeri. bunun için aşağıdaki anahtara gidelim

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ReserveManager

Sağ tarafta yeralan "ShippedWithReserves" anahtarına çift tıklayın

Ayrılmış depolama registry kaydı

ve açılan DWORD (32 bit) Değerini Düzenle penceresindeki değeri "0" yapın böylece ayrılan Ayrılmış depolama özelliği devre dışı kalacaktır fakat bu ayrılmış olan 7 GB lık alanı silmeyecektir. Daha sonra tekrar değeri "1" yaparsanız Ayrılmış depolama devreye girecektir.

Shippedwithreserves

Eğer Diskinizde yeterince boş alan varsa yada Acronis gibi sistem yedeği alacaksanız bu yedeğin boyutunu düşürmek amacı ile veya başka sebeplerle / Gb lık alanı silmek isteyebilirsiniz fakat şimdilk bunu yapmanın bilinen bir yöntemi yok.Ayrılmış depolama işletim sisteminden kaldırılamaz, ancak ayrılan alan miktarını azaltabilirsiniz bunu yapmak için ise mesela Ayarlar - uygulamalar - İsteğe bağlı özellikler kısmına gidip burada yeralan kullanmadığınız isteğe bağlı özellikleri kaldırarak cihazınızdaki ayrılmış depolama alanı için gereken alanı azaltabilirsiniz.

isteğe bağlı özellikler

Yine Ayarlar - Zaman ve dil - Dil kısmına gidip burada yeralan kullanılmayan diller kaldırılarak cihazınızdaki ayrılmış depolama alanı için gereken alanı azaltabilirsiniz.

- Windows 10 çöpleri otomatik temizlesin Burada

- Windows ta derinlemesine temizlik yapalım Burada

- Geçici dosyaları bir tıkla programsız temizleyin (vbs) Burada

- Windows 10 da sabit disk doluluk oranımızı görelim Burada

- Windows 10 da programsız geçici dosya temizliği Burada

- Disk temizlemeyi otomatikleştirme Burada


11 Yorum Var
 1. Avatar for Oğuz
 2. Avatar for Velociraptor
 3. Avatar for zener diyot
 4. Avatar for coşkun
 5. Avatar for Murat S.
 6. Avatar for selami
 7. Avatar for seron
 8. Avatar for shampuan
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for Vedat berkay
 11. Avatar for TRWE_2012

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha