Uygulamalar hesap bilgilerinize erişemesin


Uygulamalar hesap bilgilerinize erişemesin
Windosun her yeni sürümünde kullanıcıların hassas bilgilerinin Microsoft serverlarına gönderilmesi rahatsızlık oluşturmuştur. Windows 10 da bu durum belkide diğer sürümlere nazaran en çok rahatsızlık veren


konuların başında gelir. Windows 10'da varsayılan olarak bazı uygulamalar , takviminize , kişilerinize , resimlerinize , Arama Geçmişinize erişebilirler çünkü kullanıcı hesap bilgileriniz, Ayarlar uygulamasıyla kontrol edilebilecek olan Gizlilik verilerinin bir parçasıdır , dilerseniz bu erişimi engelleyebilirsiniz. Bu İzin verme veya red etme ayarı Windows 10 sürüm 17063 ile başlamıştır aşağıdaki adımları takip ederek Windows'un ve uygulamaların tüm kullanıcılar veya yalnızca sizin hesabınız için hesap bilgilerine erişmesine izin verebilir veya erişimi red edebilirsiniz.

Hesap bilgilerine erişim izni vermeyelim

Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayalım açılan başlat menüsü üzerinde yaralan Ayarlar kısmını seçtikten sonra Gizlilik - Hesap bilgileri kısmını seçelim.

Hesap bilgisi erişimi

En üstte Bu cihazda hesap bilgilerine erişime izin ver kısmının altında aynen şöyle bir ifade yeralmaktadır ; Erişime izin verirseniz bu cihazı kullanan kişiler , bu sayfadaki ayarları kullanarak uygulamalarının hesap bilgilerine erişip erişemeyeceğini belirleyebilirler. Erişimi reddetmek uygulamaların herhangi bir kişiye ait hesap bilgisine erişmesini engeller. Hemen alt kısımda bulunan "Değiştir" Butonu ile hesap bilgisi erişimini açık veya kapalı hale getirebilirsiniz.

hesap bilgisi erişimi kapalı

Eğer hesap bilgilerine erişimi kapatırsanız hemen alt kısmında bulunan Uygulamaların hesap bilginize erişmesine izin verin ayarı da kapalı konuma gelecektir. Üstte butonla yaptığımız ayarı bir tıkla yapmanız için sizlere bir VBs scripti kodladık script ilk tıklatıldığında eğer hesap bilgilerine erişim varsa bunu kapatacaktır fakat hesap bilgilerine erişim kapalıysada açacaktır. İlgili scripti sayfa sonundaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

Vbs ile hesap erişimi kısıtlaması

Uygulamaların hesap bilgilerinize erişmesini kısıtlayın

Uygulamaların hesap bilgilerinize erişmesine izin verme veya vermeme ayarının aktif olabilmesi için Üstteki hesap bilgilerine erişim izninin açık olması gerekmektedir çünkü tüm işletim sistemi için hesap bilgisi erişimini devre dışı bıraktığınızda, tüm uygulamalar için de erişim otomatik olarak devre dışı bırakılacaktır. Etkinleştirildiğinde, kullanıcıların bazı uygulamalar için hesap bilgileri erişim izinlerini devre dışı bırakmasına izin verir. Bu ayar üstteki ile aynı yerden yapılmaktadır yani ; Ayarlar - Gizlilik- Hesap bilgileri sayfasını açtığımızda Hangi uygulamaların hesap bilgilerinize erişebileceğini seçin kısmı altında düğmeleri açık veya kapalı konuma getirerek ilgili kısıtlamayı yapabilirsiniz

Uygulamalar hesap bilgilerine erişemesin

Bu ayarda şöyle bir uyarı yeralmaktadır ; Bazı uygulamaların istenilen şekilde çalışabilmesi için hesap bilgilerinize erişmesi gerekir. Burada bir uygulamayı kapatarak yapabileceklerini sınırlayabilirsiniz.

- Windows 10 da güvenlik ve gizlilik ayarlarını bir tıkla yapın Burada

- Windowslarda kişisel verilerinizi koruyun Burada

- Windows 10 un sizi Gözetlemesini engelleyin Burada

- Googlenin hakkınızda topladığı verileri silin Burada

- Nvidia Grafik Sürücüsündeki Telemetry yi engelleme Burada

- Windowsun Teşhis ve izleme Servisini kapatın Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for oVo
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for selami
  4. Avatar for seron
  5. Avatar for shampuan
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for TRWE_2012
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for sevda pınar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha