Türkçe Karaktersiz Metni, Normal Türkçe Yazıya Çevir


Türkçe Karaktersiz Metni Türkçeleştir
Özellikle yurt dışında yaşayanların en büyük sorunlarından biri kullandıkları bilgisayar klavyelerinde Türkçe karakter bulunmamasıdır. Birzamanlar anasayfamızdaki yazıların büyük bir çoğunluğu bu şekilde

bir klavye ile yazıldığından eski başlıklarda halen tuhaf cümle ve kelimelere rastlamak mümkün, zamanla hepsi düzeltilecek kısmetse. Elbette çözüm olarak USB den takılan harici bir Türkçe klavye kullanılabilir gel gelelim bazen bu klavyeyi de yanınızda taşıyamıyor veya bulamayabiliyorsunuz. En basitinden Berlinde türkçe klavye satan bir yer yoktur anca Türkiyeye gittiğinizde satın alıp getirmeniz gerekir. Yine Türkçe karaktersiz yazılmış bir yazıyı türkçeleştirmek istediğinizde de sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Ya yazıyı yeniden yazacaksınız ki bazen bu yazı yüzlerce sayfa olabiliyor yada Sizin için bu işi otomatik yapan bir web sayfasından faydalanacaksınız. İşte tüm bunları göz önünde bulundurmuş olan bir web sayfasını sizlere tanıtmak istiyorum.

Sesli sözlük ile yazıları Türkçeleştirin

Uzun yıllardır yayında olan sesli sözlük sitesinin temel amacı ; içerisinde Türkçe karakterler bulunmayan yazıları türkçeleştirmektir.

Sesli sözlük

Arayüzü gayet sade olan sayfada tek yapmanız gereken şey Sesli sözlük web sayfasını ziyaret etmek ve ardından Türkçe karakter içermeyen yazıyı kopyalayıp ilgili boşluğa yapıştırmak ve son olarak ta dip kısımda bulunan Düzelt butonuna tıklamaktır. Arayüz değişecek ve size yazının türkçe karakter içermeyen eski halini ve Türkçeleştirilmiş halini verecektir.

Türkçe karaktersiz yazı türkçeleştirildi

Sayfanın , Türkçe , ingilizce , Rusça ve Almanca dil destekleri bulunuyor. Özellikle yurt dışında yaşayan kişilerin işine yarayacağını düşünüyorum.

Klavyede yeralmayan karaktereleri kolayca kullanın

Benzeri bir sıkıntı da klavyede bulunmayan yada olsa bile yeri belli olmayan karakterlerdir mesela kullanıcılar bir copyright işaretini bulmakta zorlanırlar. En basitinden bir EURO simgesini yapmak için çalıştır boşluğuna aşağıdaki kodu yazıp enter tuşuna basılır.

charmap

Açılan karakter eşlem penceresinden karakter bulunup kopyalanır.

Charmap Karakter eşlem

Gel gelelim bu kullanım da pratik değildir. Halbuki bu karakterler toplu halde biryerde yazssa ve biz sadece faremiz ile seçip kopyalasak çok daha kolay olmazmıydı ? işte bu amaçla oluşturulmuş birkaç web sayfası ;

1. Special Characters - Burada

2. Ascii.cl - Burada

3. copypastecharacter.com - Burada

Elbette internet üzerinden benzeri birçok web sayfasına ulaşmanız mümkündür. Aslında klavyemizdeki bazı kısayolları kullanarak birçok karakteri kendimiz oluşturabiliriz mesela euro karakterini oluşturmak için ALT tuşuna basılı tutun ve ardından 0128 i tuşlayıp Alt tuşunu bırakın , bir EURO simgesi oluşacaktır.

Klavyede olmayan karakterler

Bunun gibi birçok kısayolu içeren tabloyu aşağıdaki indirme linkinden edinebilirsiniz.

- Türkçe karakterler bulunmayan metni Türkçe harfli yapmak Burada

- Euro (€) işareti Nasıl Yapılır Burada

- Klavye dili kendi kendine değişmesin Burada

- Klavye aniden farklı karakterler yazmaya başladı Burada

- BlueLife KeyFreeze v1.3 (Klavye ve fareyi bloklayın) Burada

- Caps Lock tuşunu nasıl iptal edilir Burada

- Klavyedeki windows tuşunu iptal etme Burada

- Büyük harfle yazılmış bir yazıyı küçük harfe çevirelim Burada

- Açılışta Numlock devreye girmiyor Burada

10 Mayıs 2011 Tarihli başlık güncellendi


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Rıza

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha