Modern uygulama sistem açılışında otomatik başlasın


Mağaza uygulaması sistem açılışında otomatik başlasın
Bazı yazılımarda Açılışta otomatik olarak başlatma seçeneği vardır , kullanıcı bu özelliği aktif ettiğinde yazılım her sistem açılışında otomatik olarak başlayacaktır. Rutin olarak kullandığınız uygulamalardan

bazılarını sistemi açtığınızda otomatik olarak çalıştırmak oldukça pratiklik sağlayacak ve zaman kazandıracaktır. Böyle bir seçeneğe sahip olmayan Windows 10 masaüstü uygulamalarını açılışta otomatik çalıştırmak için kısayolarını başlangıç klasörüne atabilirsiniz , eğer yönetici yetkisi istemiyorlarsa otomatik olarak çalışacaklardır , eğer yönetici yetkisine ihtiyaç duyuyorlarsa yapmanız gerekenleri sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Peki ya bir Mağaza uygulamasını (UWP yada Modern uygulama) sistem açılışı ile birlikte otomatik çalıştırmak isterseniz ne yapmanız gerekir ?

Modern , Uwp , Metro veya Mağaza uygulamasını sistem açılışında otomatik çalıştıralım

UWP uygulamaları da aynen exe si olan yazılımlar gibi başlangıç klasörüne kısayolları kopyalanarak sistem açılışında otomatik olarak çalıştırılabilirler bunun tek zor kısmı UWP uygulaması için bir kısayol oluşturmaktır. Gelin isterseniz Modern uygulamalardan hesap makinasını sistem açılışında çalıştıralım.

1. Hesap makinası Modern uygulamasının kısayolunu oluşturmanın iki farklı yöntemi vardır bunlarda ilki ; sol alt köşedeki windows ikonuna tıkladıktan sonra açılan uygulamalar listesinde (En son eklenenler) hesap makinasını bulup bunun ikonunu fare ucunuzla tutup masaüstüne sürüklemek ve böylece bir kısayolunu oluşturmaktır.

Hesap makinası sürükle bırak

Ardından bu kısayolu çalıştıra "shell:startup" yazıp içerisine atın

shell:startup

ve sisteminizi yeniden başlatın hesap makinasının otomatik olarak başladığına şahit olacaksınız.

Başlata kısayol

2. Eğer otomatik olarak çalıştırmak istediğiniz modern uygulama En son eklenenler listesinde bulunmuyorsa bu durumda çalıştıra aşağıdaki kodu yazın

shell:appsfolder

Uygulamaların yeraldığı klasör içerisinden açılışta otomatik olarak çalışmasını istediğiniz modern uygulamayı seçin ve üzerine sağ tıklayıp kısayol oluştur deyin , size burada kısayol oluşturamadığını ve masaüstüne kısayol oluşturulmasını isteyip istemediğinizi soracaktır.

Uwp kısayolu

evet deyin ve masaüstünde oluşan hesap makinası kısayolunu ilk maddede uyguladığımız yöntem ile Başlangıç klasörüne atın. (shell:startup) artık UWP uygulamanız sistem açılışı ile birlikte otomatik olarak çalışacaktır. Bu şekilde çalıştırılan modern uygulamalar görev yöneticisinde görünmeyebilir.

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatmak Burada

- Windows 10 daki Modern dosya gezgini Burada

- Windows 10 da modern uygulamalar nasıl yasaklanır Burada

- Windows 10'da Microsoft Store Uygulamasını Sıfırlayalım Burada

- Microsoft Mağaza uygulaması nasıl yasaklanır Burada

- Mağaza Uygulamaları farklı konuma yüklensin Burada


6 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha