Oyun çubuğu (Game bar) klavye kısayolu çalışmıyor


Game bar nasıl açılır
Game bar , Windows 10'da bulunan ve ekran görüntüsü almanızı , video oyunlarını kaydetmenizi ve yayınlamanızı sağlayan bir yazılımdır. Hatırlarsanız önceki başlıklarımızdan birtanesinde Windows 10 da


herhangi bir ek yazılım kullanmadan ekran kaydı videosu nasıl yapılır konusunda bilgiler paylaşmıştık (Makale sonundaki linklerde) bu ipucunu uygularken takipçilerimizin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri Video kaydı yapacakları Game bar uygulamasını Microsoftun bu uygulamaya atadığı klavye kısayolu ile açamamaları olmuştu, İşte bu nedenledirki bu makalemizde game bar uygulaması nasıl açılır, Game bar uygulamasına kısa yol nasıl oluşturulur gibi konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

Game bar ile ekran kaydı nasıl yapılır

Oyun çubuğu (Game Bar) uygulaması nasıl çalıştırılır

Microsoftun bu konuda yeralan makalesine gözattığımızda - Burada , Game barı açmak için aşağıdaki kısayolların verildiğini görürüz.

1. Windows logo tuşu + G: Oyun çubuğunu (Game bar) açar
2. Windows logo tuşu + Alt + G: Son 30 saniyeyi kaydeder (kaydedilen süreyi, Oyun çubuğu > Ayarlar'da değiştirebilirsiniz)
3. Windows logo tuşu + Alt + R: Kaydı başlatır/durdurur
4. Windows logo tuşu + Alt + PrtScn: Oyununuzun ekran görüntüsünü alır.

Gel gelelim Bazı klavyelerde bu tuş kombinasyonuna basılsa bile Oyun çubuğu denilen Game bar açılmamaktadır. Bu nedenledirki Oyun çubuğu için bir kısayol oluşturmamız gerekir bunu yapmanın en kolay yöntemlerinden biri Sol alt köşedeki windows ikonuna tıkladıktan sonra açılan program listesindeki game barı bulup fare ucumuzla tutup masaüstüne sürüklemektir.

Game bar uygulaması

Ardından masaüstümüzdeki bu ikona tıkladığımızda Game bar açılacaktır.

Game bar kısayolu

Diğer bir yöntemi ise Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatalım başlığımızda - Burada açıklamıştık. Elbette bu yöntemleri uygulamak yerine bir tıkla masaüstüne kısayol oluşturmak veya bir tıkla Oyun çubuğunu (Game Bar) ı aktif etmek isteyenler için sayfa sonundaki linkte bazı scriptler ve bir kısayolu hazır şekilde indirime sunduk.

Bir tıkla Oyun çubuğunu (Game bar) ı açalım

Aşağıdaki linkte Oyun çubuğu (Game Bar) ı açmak için 2 adet script bir adet te kısayol bulacaksınız kısayolu masaüstünüze kopyalayıp hemen çalıştırabilirsiniz.

Game barı script ile açalım

Game_bar.vbe : Bir tıkla Oyun çubuğunu açan bir scripttir. Game_bar_kiasyol.vbe : Bir tıkla masaüstüne oyun çubuğu kısayolu oluşturacaktır. Dilediğiniz aracı kullanıp ekran kaydı videosu oluşturabilirsiniz tercih size kalmış

- Modern uygulamaları klavye kısayolu ile başlatmak Burada

- Windows 10 da ekran kaydı (videosu) nasıl yapılır Burada

- Ekranımız desteklemediği halde Full HD ekran kaydı yapalım Burada

- Ekrandaki herhangi bir sesi kaydedelim Burada

- Camtasia Ekran video kaydımızı yüksek kalitede saklayalım Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ali
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for arda
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for selami
  7. Avatar for seron
  8. Avatar for shampuan
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Kaan Selçuk

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha