Anroid te Uyarlanabilir parlaklık nasıl sıfırlanır


Anroid te Uyarlanabilir parlaklık nasıl sıfırlanır
Uyarlanabilir parlaklık , google’ın Android 9 sürümünün öne çıkan özelliklerinden biridir. Otomatik Parlaklık'ın geliştirilmiş ve Artificial intelligence (AI) yani yapay zeka tabanlı bir uygulamasıdır. Mesela


yaz günlerinde cep telefonu ekranını rahat görebilmek için ekranın daha parlak olması gerekir , geceleri ise bu yüksek parlaklık gözleri rahatsız eder. Cep telefonunda koruyucu cam kullanan birinin ihtiyaç duyacağı parlaklık bile farklı olacaktır çünkü kullanılan koruyucuların kalitesi , kullanılan malzemenin cinsi ... görüş netliğini etkileyecektir.

Uyarlanabilir parlaklıkta, yapay zekadan faydalanılarak kullanıcının ekran parlaklığı alışkanlığı öğrenilir ve ona en doğru ve zevkine uygun parlaklık ayarı sunulmaya çalışılır. Bazen Uyarlanabilir parlaklık düzgün çalışmamaya başlar, buda telefon ekranını görmenizi zorlaştırır. Eğer böyle bir sorununuz varsa Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenize gerek yoktur. Android Pie (9.0) ve üstü bir telefonunuz varsa sadece Uyarlanabilir parlaklık ayarını sıfırlayabilirsiniz.

Uyarlanabilir parlaklık nasıl sıfırlanır

Farklı OEM'lerin , uyarlanabilir parlaklık verilerini depolamak için farklı yöntemleri olabilir. Aşağıdaki adımlar, One plus 5 telefonunda Android PIE için anlatılmıştır. Aşağıdaki adımları uyguladıktan sonra Cep telefonunuzun otomatik parlaklık ayarındaki hatalar giderilecektir.

1. Ana ekrandaki Ayarlar uygulamasına dokunun ve açılan ekranda "Uygulamalar ve Bildirimler" kısmını seçin

Uygulamalar ve bildirimler

2. Uygulamalar ve bildirimler ekranındayken dip kısma inin ve burada yeralan "Özel uygulama erişimi kısmını seçin , karşınıza gelecek olan listeden "Kullanım erişimi" kısmına dokunun (Dip kısımlarda yeralır).

Kullanım erişimi ayarları

3. Bir sonraki ekranda "Device Helath Services" kısmına dokunun ve açılan yeni ekranda Tekrar "Device Helath Services" kısmını seçin

Device health service

4. Bir sonraki ekranda Depolama kısmına dokunun ve yeni açılacak ekranda "Depolama Alanını temizle" butonuna tıklayın.

Depolama alanını temizle

5. Depolama alanını temizle ekranının üst kısmında Uyarlanabilir parlaklığı Fabrika varsayılan ayarlarına döndür başlığı altında yeralan "Uyarlanabilir Parlaklığı sıfırla" butonuna dokunun

Uyarlanabilir parlaklığı sıfırla

Bir onay penceresi gelecek ve "Tamam" butonuna bastığınızda uyarlanabilir Parlaklık (otomatik parlaklık ayarı) sıfırlanmış olacaktır. Artık cihazı normal şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Uyarlanabilir parlaklığın kullanım şeklinize adapte olması ve her türlü aydınlatma koşulunda size en uygun ekran parlaklığını sağlaması bir haftaya kadar zaman alacaktır kısacası cihaz , ekran parlaklığı kullanım alışkanlığınızı öğrenecektir.

- Akıllı telefonda Uyarlanan parlaklık ayarı Burada

- Android te Uyarlamalı pil özelliği nedir Burada

- Android telefonda kronometre nasıl çalıştırılır Burada

- Android telefonda internet bağlantısı kopuyor Burada

- Akıllı telefonun kablosuz hotspotu çalışmıyor Burada

- Android telefonda IP nasıl değiştirilir Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha