Bozulan Firefox tarayıcısı nasıl yenilenir


Firefox nasıl onarılır
Mozilla Firefox popüler bir açık kaynaklı web tarayıcısıdır ve halen google chromeden sonraki en çok kullanılan tarayıcı ünvanını korumaktadır. Firefox, 2017'den beri "Foton" kod adı verilen zarif bir kullanıcı

arayüzü ile birlikte gelen Quantum motoruna sahiptir. Tarayıcı, artık XUL tabanlı eklentiler için destek içermemektedir, bu nedenle klasik eklentilerin tümü kullanımdan kaldırılmıştır ve uyumsuzdur. Bazen her tarayıcı gibi Firefox ta hatalar vermeye başlayabilir mesela kullanıcı profilinizin bozulmasından dolayı sorunlar oluşabilir yada ikide birde çökmeye başlamıştır veya aşırı CPU (İşlemci) kullanmaya başlamıştır yada aşırı yavaş çalışıyordur... Bu gibi durumlarda Firefox tarayıcısını tamir etmeyi (yenilemeyi) deneyebilirsiniz.

Firefox yenileme özelliği nasıl çalışır

Kişisel bilgileriniz ve tüm Firefox ayarları Profil klasöründe saklanır ve yenileme işlemi sırasında tüm önemli bilgileri depolamak için yeni bir profil klasörü oluşturulur.

Firefox yenilenirse kaldırılacaklar

Not: Firefox'u yenilediğinizde, eski Firefox profiliniz "Eski Firefox verileri" adlı bir klasörde Masaüstünüze kopyalanacaktır. Yenileme sorunu çözmediyse, dosyaları aşağıdaki klasörde oluşturulan yeni profile kopyalayarak eski profildeki verileri geri yükleyebilirsiniz

% AppData% \ Mozilla 

Eski profile artık ihtiyacınız yoksa, hassas bilgiler içerdiğinden onu silmeniz yerinde bir davranış olacaktır. Firefox tarayıcısını Tamir etmek (Onarmak veya yenilemek) için çeşitli yöntemler mevcuttur.

1. Shift tuşu ile onarım seçeneklerini açmak

1. Firefox tarayıcısı kapalı iken klavyedeki Shift tuşuna basılı tutun ve masaüstündeki Firefox ikonunu çift tıklayın

Shift tuşu

2. Karşınıza Güvenli kipte başlat ve Firefox tarayıcısını yeni diye iki adet seçenek gelecektir.

Firefoxu yenile butonu

Bunlardan "Firefox tarayıcısını yenile" olanını seçerseniz ardından sırası ile yaptığı işlemler hakkında bilgiler içeren pencereler açacaktır.

İçe aktarma işlemi tamamlandı

2. Sorun giderme ekranından işlem yapmak

Tarayıcının adres satırına aşağıdaki kodu yazın

about:support

Açılan sayfanın sağ köşesinde yeralan "Firefox tarayıcısını yenile" butonuna basın

Firefox tarayıcısını hızlandır

Eğer Adres satırına bir komut vermek yerine menüleri tercih ediyorsanız aynı yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz bunun için: Sağ üst köşedeki hamburger menüye tıklayın ve aşağı açılır menüden Yardım - sorun giderme bilgileri kısmını seçin böylece komut vererek açtığımız sayfa açılacaktır.

- Firefoxun eklenti veritabanını sıfırlayalım Burada

- Firefox ve Chrome Kredi kartı bilgilerini kaydetmesin Burada

- Firefox tarayıcısında telemetry yi devre dışı bırakalım Burada

- Firefox otomatik olarak güncellemesin Burada

- Firefox bütün istenmeyen Popupları engellesin Burada

- Firefoxta IDN Punycode özelliğini etkinleştirelim Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha