Windows 10 için sistem gereksinimleri arttırıldı


Windows 10 sistem gereksinimleri nedir
Windowsun hangi sürümünü kurmaya çalışırsanız çalışın minimum (En az) sistem gereksinimlerine uymanız gerekecektir. Windows 10 un da 1903 sürümü öncesi sistem gereksinimleri aynı iken bu yeni sürümle biraz


değişikliğe uğradı. Mesela bundan önceki Windows 10 sürümü olan 1809 da 32 bit işletim sistemi için gereken HDD alanı - 16 GB ve 64 bit olan için ise gereken alan - 20 GB iken , 1903 sürümünde gerekli minimum HDD kapasitesi 32 Gb a çıkartıldı. Microısoft yeni sistem gereksinimlerini Buradaki sayfasında duyurdu.

Windows 10 sistem gereksinimleri

Microsoft , 2015 yılında Windows 10'u piyasaya sürdüğünden beri, sistem gereksinimleri aynı kalmıştı , aradan geçen 4 yıl sonunda ilk defa windows 10 1903 için sistem gereksinimlerinde artışa gidildiğini görüyoruz. Microsoft, depolama gereksinimlerindeki bu değişikliği neden yaptığı konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı fakat yüksek ihtimalle 1903 sürümüyle ilk defa gelen ve 7 Gb lık ekstra sabit disk alanına ihtiyaç duyan "Ayrılmış depolama alanı" özelliği bunda etkili olmuştur diye bir tahmin yürütebiliriz.

Windows 10 1903 ün yeni özellikleri nelerdir

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere 1903 sürümü diğer sürümlerden hem özellik hemde hız ve kullanıcı istekleri yönünden farklı bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda 1903 sürümünün hemen hemen tüm önemli yeni özellikleri liste halinde sıralanmıştır.

1. Mobil etkin noktanın bir cihaz bağlı değilken otomatik olarak kapanması hatası giderilmiş ve otomatik kapanma özelliği kullanıcı tercihine bırakılmıştır.

2. Defender ve önemli sistem dosyaları için "Kurcalamaya karşı koruma ayarı" getirilmiştir.

3. Fare işaretçisi (cursor) renkli hale getirilip kullanılabilir

4. Windows 10 un Home single language sürümleri dahil tüm sürümlerinde Güncellemeler 35 güne kadar duraklatılabilir. KUllanıcıya nihayet bu özellik sunuldu

5. Windows 10 için ekstradan 7 Gb lık alan gerektiren "Ayrılmış depolama Alanı" özelliği getirildi bunda amaç güncellemelerin sabit diskteki alan yetersizliği sebebi ile kurulamama hatasının önüne geçmektir.

6. Komut istemi dediğimiz CMD deki yazıları klavyemizdeki CTRL tuşuna basılı iken fare scrool’unu kaydırarak yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyoruz.

7. Sanal klavyeye gerek duymadan emoji panelini açmak için klavyedeki Windows +. tuşlarına basmanız yeterlidir.

8. Görev yöneticisini dilediğiniz bir sekmede başlatma özelliği

9. Birden fazla kişiyi görev çubuğuna sabitlemek için gerekli özellik eklendi (En fazla 10 kişi)

10. Microsoft Cortanayı arama çubuğundan ayırdı böylece her ikisi ayrı olarak kullanılabiliyor.

11. Windows 10 1903 te Microsoft , Spectre ve Meltdown açıkları için kullandığı ve hem sistem genelinde %30 a varan yavaşlamaya hemde ağ bağlantılarında sorunlara ve yavaşlamaya sebep olan çözüm yöntemini değiştirip Googlenin "Retpoline" yaklaşımını kullanmaya karar verdi.

Windows 10 1903 final sürüm numarası

Üstteki resimde de görüldüğü üzere Bugün itibarıyla 1903 sürümü ilk güncellemesini almış bulunuyor "KB4497093" böylece sürüm numarası "Sürüm 1903 İS Derlemesi 18362.86" olarak değişti.

Windows10 1903 ilk güncellemesini aldı

Yaklaşık 20 gündür kullandığım bu final sürümünün önceki sürümlerden kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. 1903 sürümünün yaklaşık çıkış tarihi 15 Mayıs civarı veya en geç mayıs sonu olarak tahmin ediliyor. Hatırlarsanız 1809 sürümü çıktıktan sonra ciddi hatalar içerdiğinin ortaya çıkmasından sonra geri çekilmişti , Microsoft bu sefer test süresini uzatarak olası ikinci bir skandaldan kaçınmaya çalışıyor.

- Windows 10 daki Ayrılmış depolama alanı nedir Burada

- Windows 10 da korumalı alanı (Sandbox) aktif edelim Burada

- Windows 10 da işaretçi rengini değiştirelim Burada

- Windows 10 da Güncellemeleri duraklatalım Burada

- Defender kurcalamaya karşı koruma ayarı Burada

- Windows 10 dosyaları gruplamasın Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha