MP3 çalar , Araba teybi vs. müzikleri istenen sırada çalmıyor


Arabada Müzikler istediğim sırayla çalmıyor
Yeni çıkan arabalardaki teyplerde Usb giriş yeri olduğundan müzik dinlemek kolaylaştı , alırsınız bir USB bellek atarsınız içine onlarca Mp3 ve arabada giderken açar dinlersiniz (Rahatlık) gel gelelim


burada ufak bir sorun ortaya çıkar , ki aynı sorun çoğu Mp3 playerde de mevcuttur , müzik parçalarını kafasına göre çalar yada kendine göre bir sıralama yapmıştır o sıraya göre çalar , bunun başlıca sebeplerinden biri araba teyplerinin çoğunun MP3 playlists (Mp3 Listesi) ni desteklememesidir , fakat iş bukadarla kalmaz , takılan USB belleğin format biçimi ve araba teybinin USB bellek içerisindeki Mp3 lerin sırasını algılayışı da önemlidir , Peki nasıl yapalımda Araba teybi veya Mp3 çalarımız çalma listesini en azından alfabetik sıraya göre yada bizim yapacağımız sıraya göre çalsın ?

Araba Teybi müzikleri istediğim sırada çalmıyor

1. İlk dikkat edilmesi gereken şey eğer varsa "shuffle" yani rastgele çalma özelliğinin devre dışı bırakılmasıdır , çünkü bu özellik açıksa istediğimiz kadar sıralama yapalım o yinede kafasına göre çalmaya devam edecektir.

2. Usb belleğe herhangi bir müdahale yapmadan kendi çalma listemizi oluşturmak için bazı yöntemler deneyebiliriz Bunların başında da istediğimiz sıralamayı elde edebilmek için Mp3 lerin isimlerinin önüne sıralamayı belirtmek için sıfır ile başlayana üç haneli rakamlar koymaktır (Sıfır ile başlamaları 10 rakamında meydana gelebilecek karmaşayı önlemek için gereklidir) bir örnek verecek olursak , normal parçalarımız aşağıdaki gibi olsun.

Manowar - Heart Of Steel
James Blunt - You're Beautiful
Dire Straits - Brothers In Arms
Christina Aguilera - Beautiful

Bu üstteki müzik listesindeki parçaların , kendi istediğimiz sıraya göre çalması için başlarına 001 , 002 , 003 ... koyup o sırayla çalmasını sağlamaya çalışabiliriz mesela;

001_Christina Aguilera - Beautiful
002_Manowar - Heart Of Steel
003_Dire Straits - Brothers In Arms
004_James Blunt - You're Beautiful

bunun çalışıp çalışmadığını test etmek içn en başta sadece 4-5 adet ön takı konup denemek gerek eğer işe yaramadı ise Mp3 çalar rakamları dikkate almıyor demektir bu durumda sadece harflerden oluşan sıralama ön takıları kullanılması gerekir yani:

aaa_Christina Aguilera - Beautiful.mp3
aab_Manowar - Heart Of Steel.mp3
aac_Dire Straits - Brothers In Arms.mp3
aad_James Blunt - You're Beautiful.mp3

Eğer üstteki de işe yaramaz ise Parçaları TAG larına göre sıralatmayı deneyebilirsiniz oda sonuç vermezsse Usb bellekte işlem yapılmak sureti ile sonuç alınmaya çalışılır

Oto teyp müzikleri bizim istediğimiz sırada çalsın

USB belleklerin çoğunun varsayılan (Default) sistemi FAT dir (Fat16 , FAT32) belkide Tak kullan aygıtlarında bu formatın kullanma sebeplerinden birisi , aniden cihazın gücünü kestiğimizde (mesela çıkarmak) veri kaybı şansının NTFS ye göre daha az olmasıdır gel gelelim FAT dosya sistemi dosyaları alfabetik olarak sıralamaz , ve FAT sisteminde herhangi bir işlem yaptığınızda (kopyalama , silme , yeniden adlandırma ...) sıralama genelde rastgele olmaktadır fakat biz Windowstan bunu farkedemeyiz çünkü işletim sistemi , biz daha USB bellek içindeki dosyaları görüntülemeden dosya isimlerini alıştığımız şekilde sıralayacaktır , eğer şarkıların istediğiniz sırada çalması sizin için önemli ise bu konuda birkaç araç kullanmak en akla yatkın çözümdür işte aşağıda bunlardan bazıları.

1. FAT Sorter

Ücretsiz olan yazılım Windows XP veya üzeri bir işletim sistemi ve .NET Framework 3.5 gerektirmektedir , tüm müzik dosyalarını geçici bir klasöre alıp yeniden istenen sırayla eski yerlerine kopyalanması prensibi ile çalışır.

Fat Sorter ile müzikleri sıralat

Yazılımın ana sayfası kapalı olduğundan Buradaki linkten veya sayfa sonundaki Download butonuna tıklayıp edinebilirsiniz. Browse butonu ile Müzik dosyalarının bulunduğu USB belleği seçin ve Ardından Sort butonuna tıklayın.

2. Mp3DirsorterE

Bazı SD card destekli oynatıcılar ve araba teypleri müzik parçalarını alfabetik sıra ile değil , dosya sisteminde sıralandığı şekilde çalarlar işte bu istenmeyen durumu gidermek için Ücretsiz bir yazılım olan Mp3DirsorterE dan faydalanılabilir.

mp3 DirSorter

Yazılımın kullanımına gelince ; Müzik dosyalarının bulunduğu klasör ve alt klasörleri yazılımı arayüzüne sürükleyip bırakın sıralama işlemini otomatik olarak tamamlayacaktır. Yazılımı sayfa sonundaki indirme linkinde bulabileceğiniz gibi aşağıdaki linklerden de indirebilirsiniz.

AnasayfasıDownload

3.DriveSort

FAT12/FAT16/FAT32 ile formatlanmış dizin tablolarını sıralamak için kullanılan bir yazılımdır böylece parçalar alfabetik sıraya göre dizilirler.

DriveSort yazılımı ile Mp3 sıralat

İlk buton ile Müzik dosyalarının bulunduğu dizini seçip ardından Sırala butonu ile (3.buton) listeyi sıralatıp 4. buton olan kaydet butonu ile Alfabetik sıralamayı kaydedebilirsiniz. Yine sayfa sonundaki linkte ilgili yazılım verilmiş olup dilerseniz anasayfasından da edinebilirsiniz.

AnasayfasıDownload

5.Küçük bir script yardımı ile sıralama

Mp3 leri bat scripti ile düzenle

Steffen isminde Alman bir Coderin oluşturduğu bu küçük .bat scripti Bir klasör ve alt klasörleri içerisindeki tüm müzik dosyalarını sıralatmak için Kullanılabilir içerisinde gereken açıklamalar mevcuttur , herhangi bir anasayfası yoktur aşağıdan indirebilirsiniz. Download

- VLC Playeri Müzik çalar olarak kullanın Burada

- Android Telefon Mp3 Leri çalmıyor sorunu Burada

- Android telefon için en iyi Müzik ve video oynatıcı Burada

- Android telefonda Ekolayzer Nasıl ayarlanır Burada

- Ekrandaki herhangi bir sesi kaydedelim Burada

- Mp3 lerin ses seviyelerini Normalleştirelim Burada

- FlicFlac Audio Converter Burada

- Kulaklıktan ayrı Hoparlörden ayrı müzik çalsın Burada

- Audacity ile Müzik kalitesi nasıl yükseltilir Burada

22 Mart 2015 Tarihli başlık güncellendi


24 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Hüseyin bay
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Hakkı
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for Bilgi Yoksunu
 7. Avatar for Velociraptor
 8. Avatar for Arif
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for burhan
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for serdar

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha