Laptopun içini açmadan fan temizliği yapın


Laptopun içini açmadan fan temizliği yapın
Korona virüsün tüm dünyayı etkisi altına aldığı şu yaz günlerinde, insanlarla muhatap olmamak için birçok kişi fan temizliği adı altında yapılan ve laptopların nefes borusunu açan bu temizliği yaptırtmıyor

ve geçici çözümlerle idare ediyorlar , Aslında Fan temizliğini gerçektende Laptop fanını temizlemek zannedenler var hemde bunların arasında yabancı youtuberler bile bulunuyor . Laptoplar dizayn olarak asla ve asla oyun oynamak için üretilmemişlerdir. Laptopta ana amaç mobil olması ve seyahat sırasında bilgisayar ile çalışmaya imkan vermesidir.

1. Bir laptop i7 işlemcisi bir masaüstü i3 işlemcisinden daha güçsüzdür, aynı marka model laptop ve masaüstü işlemciler arasında dağlar kadar güç farkı vardır.

2. Bütün Laptoplar dar alana bir sürü parça sıkıştırıldığı için masaüstü bilgisayarlardan çok daha fazla ısınırlar.

3. Reklamlarla, Oyun laptopu kavramı bir güzel işlense bile yanlıştır ve performans alamazssınız , başta aldığınızı sanırsınız fakat 2 sene içinde o laptop en yeni çıkan oyunları ya oynayamaz veya aşırı kasmaya başlar. Oysa Masaüstü bilgisayarda ekran kartını yenilersiniz olur biter.

Laptop Soğutma sistemi

Fan temizliği nedir neden gereklidir

Laptoplarda kullanılan iç hacim dar olduğu için hava sıcaklığı arttıkça ısı değerleri artar birde sıcak havanın dışarıya tahliye edildiği ızgaralar tıkanmaya başladıysa,laptop soğutma sistemi yetersiz kalmaya başlar. sıcak havanın dışarıya tahliye edildiği ızgaralar yaklaşık 2-3 yıl sonunda % 35-50 oranında tıkanacaktır ve Laptop bir anlamda nefes alamamaya başlayacaktır , dışarıya atılamayan sıcak hava yüksek ısılara ve işlemcinin kendisini kapatmasına kadar varan bir sürece sebep olur.

Laptop sıcak hava tahliye ızgarası

Bir laptop bu hale geldiyse aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekir ;

1. Fan ve sıcak hava tahliye ızgaralarına erişilip bunların çıkartılıp temizlenmesi gerekir. Bu işlem Laptop marka ve modeline göre değişebilir mesela bir Laptop modelinde fana ulaşmak için sadece iki vida sökmek yeterli iken bir diğer marka ve  modelde Klavyesi dahil komple sökülmesi gerekebilir. Bu sebeple laptop alırken youtubede bunların içinin açıldığı videolarına gözatıp öyle alınız.

Tahliye ızgaraları tıkalı

2. Eğer komple sökülmesi gerekiyorsa Termik (Termal ) macununun yenilenmesi ve üstteki resimde görünen ve yumak haline gelmiş toz tabakasının mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. ancak sonrasında laptop ısısı dengelenecek ve normal seviyesine geri dönecektir. Görüldüğü üzere Fan temizliğinin fanın kendisini temizlemek ile pek bir alakası olmamakla birlikte elbetteki fan kirli ise temizlenmesi gerekir.

Elektrik süpürgesi ile sıcak hava tahliye ızgaraları temizlenebilirmi ?

Kullanıcı ortamın tozuna göre her 6 ayda veya sene de bir aşağıdaki işlemi uygularsa sıcak hava tahliye ızgaralarının tıkanmasını engelleyecektir. İşlem doğru uygulandığında Laptopa hiçbir zararı yoktur.

1. Laptopun bataryasını çıkartın (Çıkmıyorsa ellemeyin) ve eğer fana , laptopun arka kapağındaki birkaç vidayı sökerek ulaşabiliyorsanız , vidaları sökün başka hiçbirşey yapmayın. Buradaki amacımız fana dokunabilmek ve elektrik süpürgesi vakumunun fanı çok hızlı döndürüp zarar vermesini engellemektir,(ben parmağımla hafifçe fanı tutuyorum), Statik elektrik kısmında da dikkat ederseniz daha sağlıklı bir işlem olacaktır.

2. Elektrik süpürgesinin ucuna plastik aparatını takın. Bu süpürge öncesinde çalıştırılmamış olmalıdır, 5-10 dk dır temizlikte kullanılan elektrik süpürgesi hava sürtünmesinden dolayı statik elektrik üretmiş olabilir bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Ben aşağıdaki resimdeki gibi birşey kullanıyorum.

Elektrik süpürgesi başlığı

3. Laptopunuzdaki sıcak hava nereden tahliye ediliyorsa (aşağıda resimde gösterildi), buraya ilgili plastik uç yaslanıp tahliye ızgaralarının içerisinde birikmeye başlamış olan toz ve yumak şeklindeki maddeler çekilir.Elbette elektrik süpürgesini resimdeki yere yapıştırıp dakikalarca orada tutmayın uygulama ilgili kısma aparatı yaslayıp 1-2 sn çektirtip aparatı oradan ayırma ve gözle içerisini kontrol etme şeklinde olmalıdır. Arından işlem birkça defa tekrarlanabilir.

Sıcak hava tahliye ızgarası

Eğer Sizdeki Laptop modelinde Fana ulaşmak için komple sökülmesi gerekiyorsa hiç ellemeyin ve elektrik süpürgesini yavaş konuma alıp üstteki resimde gösterilen yere uç aparatını yaslayıp birkaç saniye sonra çekin ve işlemi birkaç kez tekrarlayın. Üstte anlatılan işlem Yabancı kaynaklar dahil birçok yerde yazılmış olup tarafımdan defalarca uygulanmıştır.

4. Elektrik süpürgesi çekerken parmağımızla veya herhangi bir plastik parça ile fanın dönmemesini sağlarsanız , fana hiçbir zararı olmayacaktır, eğer o kısım tıkalıysa zaten vakum fana zor ulaşacağından fanı çok hızlı döndüremeyecektir ayrıca Ters akım yapma olasılığı imkansızdan ötedir çünkü plastik uç kullanıyoruz ve yasladığımız kısımda plastik. Laptoplarda asıl zararlı olan şey bu tahliye ızgaralarından içeriye basınçlı hava vermektir, bu tamamen oradaki tozun anakart ve diğer donanım parçalarına yapışmasına sebep olur ASLA YAPMAYIN,Basınçlı hava sadece Masaüstü bilgisayarın kasasını açtıktan sonra tozunu almak için çok yaklaştırmayarak kullanılabilir.

Laptop USB fanı diye satılan ürünler Üstte uygulanan işlemde, elektrik süpürgesini sıcak hava tahliye ızgaralarına dayayıp saatlerce orada tutmak ile benzeri bir etkiye sahiptir.

USb Laptop soğutucu

Üstteki resimdeki gibi ürünler fanınıza zarar verebilecektir. Elektrik süpürgesi ile çekim yöntemi doğru uygulandığında sıcak hava tahliye ızgaralarınız senelerce tıkanmayacaktır ayrıca bu yöntem ile Termal macun değişimi gerekmediğinden fabrika çıkışı macun uzun süre değişmeden kalacaktır.

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada

- Intel Turbo boost teknolojisi nasıl kapatılır Burada

- İşlemci,Grafik kartı ve HDD normal ısı değerleri Burada

- Sistem soğuma ilkesi ayarları Burada

- İşlemci ısısını ölçmeye yarayan Ücretsiz portable programlar Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- Bilgisayarın aşırı ısınmasını önlemede yazılımsal yöntem Burada


18 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for TRWE_2012
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for furkan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha