Windows 10'da Pano Geçmişi kullanımını yasaklayın


Windows 10'da Pano Geçmişi kullanımını yasaklayın
Windows 10'un son sürümlerine yeni bir Pano Geçmişi özelliği eklendi. Kopyala yapıştır - hepimizin muhtemelen günde birkaç kez veya çok daha fazla yaptığı bir eylem peki ama Ama aynı şeyleri tekrar tekrar

kopyalamanız gerekiyorsa ne yaparsınız? ve içeriği birden fazla cihaza nasıl kopyalarsınız ? . Pano geçmişi özelliği Pano içeriğinizi ve geçmişini Microsoft Hesabınızla kullandığınız cihazlar arasında senkronize etmenizi sağlayan bulut (cloud) destekli bir pano uygulamasıdır. Microsoft'un bulut altyapısı tarafından desteklendiğinden tercihlerinizi cihazlarınız arasında senkronize etmenize ve dosyalarınızı OneDrive ile her yerde kullanabilmenize olanak verir.Pano geçmişi özelliğiniz açık ise klavyenizdeki WIN + V tuşlarına basın anında Pano geçmişi ekranı belirecektir. Burada pano geçmişinizde yeralan bir öğenin üzerine tıklayıp onu yapıştırabilirsiniz.

Pano geçmişi özelliği

Sık kullandığınız öğeleri sabitleyebilirsiniz mesela Tc: kimlik numaranız , kredi kartı numaranız ... Eğer Pano geçmişi özelliğiniz kapalı ise Ayarlar - Sistem - Pano kımsına gidip Pano geçmişi butonunu açık konuma getirebilirsiniz.

Pano geçmişi nasıl açılır

Pano geçmişini üstte belirttiğimiz konumdan kapatsanız bile Aile içerisinde herkesin tek kullanıcı ile kullandığı bilgisayarlarda bazı sakıncalar oluşturabilecektir , mesela kredi kartı bilgisinin panoda kalması veya kullanılan bir şifrenin , pin kodunun vs. bu ve benzeri güvenlik sorunları sebebi ile Pano geçmişi özelliğinin kullanılmamasını istiyorsanız bu özelliği kapatabilirsiniz. Microsoft kullanıcılara Pano geçmişini kapatmak için Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi yöntemi sunmaktadır gel gelelim kullanıcıların büyük bir kısmı Single language veya home sürümü kullandıklarından sistemlerinde Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi bulunmaz bu sebepledirki registry den veya bir script yardımı ile pano geçmişi özelliğini kapatabilirsiniz. bunun için aşağıdaki anahtara gidip 32 bit DWORD değeri oluşturun.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System

Yeni oluşturduğunuz anahtarın ismini "AllowClipboardHistory" olarak değiştirin, bu anahtara vereceğiniz değer ve anlamları aşağıdadır :

0 : Pano Geçmişi özelliğini devre dışı bırakır
1 : Pano Geçmişi özelliğini tekrar aktif eder

Pano geçmişi nasıl yasaklanır

Tüm bunlarla uğraşmamanız için sayfa sonundaki scripti indirip çalıştırmanız yeterlidir. Script ilk çalıştırıldığında üstteki registry değeri yoksa oluşturmakta , ikinci çalıştırıldığında da bu registry değerini silmektedir. Böylece Pano geçmişi özelliğini bir tıkla açıp kapatabilirsiniz.

Vbs ile Pano geçmişini yasakla

Ayarların etkili olabilmesi için Kullanıcı çıkışı yapmayı veya sisteminizi yeniden başlatmayı unutmayın.

- Windows 10 da pano geçmişini kaydedelim Burada

- Pano hafızasını kolayca temizleyelim Burada

- Excel veya Word da Pano nasıl temizlenir Burada

- Sağ tuş Pano hafızasını temizleyelim Burada

- vbs ile Panoya (clipboard) birşey kopyalamak Burada

- Cmd komutu otomatik olarak sağ tuşa kaydolsun Burada

- Windows Kontrol ve diyalog yazılarını kopyalamak Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha