Mobil etkin nokta hep açık kalsın kapanmasın


Mobil etkin nokta hep açık kalsın
Windows 10 u oldukça sık eleştirenlerden biriyim fakat beğendiğim özelliklerini de övmeyi ihmal etmem. Eski makalelerimde Windows 10 un en çok kullandığım özelliklerinden birininde Mobil etkin nokta

denen ve laptop internetini yada kablosuz ağ kartı destekliyorsa Masaüstü bilgisayarın kablosuz ağını diğer cihazlarla paylaşmaya imkan veren windows bileşeninin olduğunu belirtmiştim. Gel gelelim Microsoftun mühendisleri artık her ne akla hizmetse kullanıcıya işkence çektirmek için olsa gerek Mobil etkin noktaya bağlı bir cihaz olmazssa birkaç dakika sonra otomatik olarak Mobil etkin nokta kendini kapatıyordu. Kimisi bunun enerji tasarrufu ile ilgili olduğundan bahsetmişti kimisi bir BUG olduğundan bahsetmişti lakin bir türlü süreli açık kalacak şekilde ayarlanamamıştı. İşte 1903 Srümü ile En nihayetinde bu Çin işkencesi sona erdirilmiş.

Windowsun En salakça özelliği nedir diye sorsalar "Güç kazancı sağlamak için Windows bu aygıtı kapatsın" özelliği derdim ve sebebi her ne ise Milyonlarca şikayete rağmen bu özellik ısrarla varsayılan olarak açık şekilde geliyor.

Mobil etkin nokta kendi kendine kapanıyor sorununa kesin çözüm

Mayıs ayına ertelenen Windows 10 1903 sürümündeki yeni özelliklerden biride MObil etkin noktanın sürekli açık kalmasını sağlayacak bir ayar içermesi. Bunun için ;
Ayarlar - Ağ ve Internet kısmına gidelim sol tarafta yeralan Mobil etkin noktayı seçelim ve Mobil etkin noktayı açık konuma getirdikten sonra dip kısımda bulunan Güç tasarrufu başlığı altındaki "Hiçbir cihaza bağlı değilken mobil etkin noktayı otomatik olarak kapat" düğmesini kapalı konuma getirelim.

Mobil etkin nokta güç tasarrufu

Mobil etkin nokta sayfasını uzun yoldan açmak yerine Çalıştırdan vereceğiniz bir komutla açabilirsiniz bunun için aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir.

ms-settings:network-mobilehotspot

Eğer komutun Vbs içinde kullanılmış halini kullanmak isterseniz sayfa sonundaki linkten indireceğiniz dosya içerisinde yaralan "Mobil_nokta.vbe" dosyasını indirip bir tıkla Mobil etkin noktayı açabilirsiniz.Yaptığım denemelerde gerçektende Mobil etkin noktaya bağlı bir cihaz olmamasına rağmen saatlerce açık kaldı. Özellik sizde yoksa Windows sürümünüz eski demektir. Mesela şu an en güncel sürüm olan 1809 da bu özellik yok (Aşağıdaki resim)

Windows 10 1809

NOT: Mobil etkin noktanın sürekli açık kalması özelliği Windos 10 1903 te yeralmaktadır Windows 10 sürümünüzü öğrenmek istiyorsanız Çalıştırdan "winver" komutunu vermeniz gerekir. Sürümünüz 1903 ten düşükse mayıs ayında çıkacak sürümü bekleminizi öneririm.

- Windows 10 da interneti diğer cihazlarla paylaşın Burada

- Belirli süre kullanmayınca internetim kopuyor Burada

- Mobil etkin nokta kullanımını yasaklayalım Burada

- Mobil etkin nokta açık fakat internete bağlanmıyor Burada

- Mobil etkin Noktayı Ayarlayamıyoruz hatası Burada

- Mobil etkin nokta kendi kendine kapanıyor Burada


12 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for cankusa
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for Malik Yunus
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for ali sağır
 7. Avatar for shampuan
 8. Avatar for seron
 9. Avatar for Velociraptor
 10. Avatar for ali sağır
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Yeliz Tuna

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha