USB Bellek veya SD kart kapasitesi Sahtemi bulun


USB Bellek veya SD kart kapasitesi Sahtemi
İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde bazen kapasiteleri sahte olan SD kart veya USB belleklere rastlanılabiliyor. Özellikle pek tanınmamış alışveriş siteleri kullanılarak, olması gerekenden çok daha

ucuza satın alınan ürünlerde bu tarz sahte kapasitelerle karşılaşma olasılığı daha fazladır. Mesela 32 GB diye aldığınız USB bellek aslında 4 GB olablir veya 16 GB olarak etiketlenmiş bir SD kart aslında 2 GB belleğe sahip olabilir. Bu ürünlerin sahte kapasiteye sahip olup olmadıkları ise ancak gerçek kapasiteleri tamamen dolunca ortaya çıkar. Mesela Belleğin üzerinde 32 Gb yazssa bile 4 Gb kapasiteye sahipse gerçek kapasitesinin üzerinde dosya kopyalamaya kalkarsanız ya hata verip kopyalama yapmayacak veya mevcut dosyaların üzerine yazacaktır.

Sahte USB bellekler

Sahte ürünler genellikle düşük kaliteli veya kusurlu daha küçük bir flash bellek yongasından yapılırlar ve kontrolcüsü yanlış rapor verecek şekilde programlanmıştır ( 2 Gb ı 16 Gb olarak gösterir) bu nedenle ürün çok ucuz ise USb belleği ; RMPrepUSB - Quick Size Test, FakeFlashTest veya H2TESTW kullanarak test edin.

USB Bellek veya SD kart kapasite testi nasıl yapılır

FakeFlashTest, sahte bellekli USB bellek veya SD kartları test etmek için tasarlanmıştır. Her baytın her bitini test etmez, sadece eksik bellek parçalarını arar ve bu nedenle diğer testlerden çok daha hızlıdır. Yazılımı sayfa sonundaki linkten veya anasayfasından indirin ve zipten çıkartıp çalıştırın. Size bir uyarı penceresi çıkartacaktır Tamam deyip geçin, Karşınıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir.

Fake flash test yazılım arayüzü

1. Öncelikle USB bellek veya SD kartınızdaki dosyaları bir yere yedekleyin çünkü silinecekler.

2. Aşağı açılır menüden test edeceğiniz USB belleği seçin (1) ardından Quick Size Test butonuna tıklayın (2). Bellekteki verilerin silineceğini belirten bir mesaj belirecektir Tamam deyin, hemen ardından bir mesaj daha belirecektir buna da Tamam deyin.

USb boyut testi FakeFlashtest

Yazılım USB belleği veya SD kartı Test edecek ve neticede Testin başarılı mı geçtiği konusunda bilgilendirme mesajı çıkartacaktır. PASSED : Testi geçti , FAILED : Testi geçemedi yani Sahte kapasite olabilir demektir.

Fake Flash test Passed uyarısı

Son olarak ta USB belleği veya SD kartı Windows araçları ile Yeniden formatlayın. Alternatif olarak Kolay ve hızlı bir kapasite testi olarak ChipGenius isimli uygulamayı da kullanabilirisiniz. Genellikle bu, üretici tarafından takılan bellek yongalarının gerçek boyutunu ortaya çıkaracaktır.

Chip Genius ile gerçek disk kapasitesi

ChipGenius,USB bellek veya SD kartı Formatlamadığından kullanımı nispeten daha kolaydır.


Şifre: sordum

- Sahte harici HDD lere dikkat Burada

- HDD durumumuzu bir komutla öğrenelim Burada

- Bad sector nedir onarma komutları nelerdir Burada

- Sabit diskinizin sağlık durumunu kontrol edin Burada

- Bölünmüş sabit diski (Hdd) tek dizin yapın Burada

- SSD diskiniz Ömrünün neresinde Burada

- SSD ye yazılan toplam veri nasıl bulunur Burada

- Powershell ile format nasıl atılır Burada

- Windows sistem onarım iso dosyası oluşturun Burada

- Sabit Disk (HDD) üzerinden Windows kurun Burada

- Windows 10 u formatsız tamir edelim (Tamir yüklemesi) Burada


9 Yorum Var
  1. Avatar for Hüseyin
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for huseyin
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for serkan
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for shampuan
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Hakan Bulut

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha