Google drive da belirli bir kişiyle dosya paylaşın


Google drive da belirli bir kişiyle dosya paylaşın
Emailler, kağıt kullanımını azaltmaları açısında eko sisteme faydalı bir buluştur gel gelelim email ekleri ile büyük boyutlu dosya yollayamazsınız çünkü sadece 25 Mb büyüklüğe kadarki dosya boyutunu destekler

, yine exe dosyaları dahil belirli türde dosya yollamanıza izin verilmez. Peki ama şirket bilançosu gibi hassas verileri içeren ve boyutuda 25 Mb tan büyük olan bir dosyayı incelemesi için direkt arkadaşınızın emailine nasıl ulaştırırsınız ?

Burada hem email eki boyutunu hemde işin güvenlik kısmını halletmeniz gerekiyor , akla herkesin kullanımına açık bir bulut hizmetine (Cloud servisi) şifreli şekilde ilgili dosyayı yüklemek gelecektir fakat Brute Force gibi tekniklerle bu şifreler kırılmaya çalışılabilir. Daha iyi bir alternatif olarak dosya linkini sadece ilgili emaile yollayabileceğiniz ve başka herhangi bir şekilde indirilemeyecek olan Google drive üzerinden yollamanızı öneririm.

Google Drive üzerinden güvenli link paylaşımı nasıl yapılır

1. Öncelikle Gmailinize giriş yapın ve ardından Google drive hizmetine gidin , sol üst köşede yeralan Yeni butonuna tıkladıktan sonra Dosya Yükleme kısmından karşı tarafa iletmek istediğiniz dosyayı bulut hizmetine yükleyin (Upload edin).

Google drive ile dosya yolla

2. Yükleme işlemi sona erince dosyayı bulup üzerine Sağ tıklayın ve "Bağlantıyı Al" kısmını seçin.

Google drive da bağlantıyı al

3. Varsayılan olarak bağlantı türü kısıtlanmıştır , bunu herkese açık olarak ta değiştirebilirsiniz. Fakat kısıtlanmış olması sadece eklenen kişilerin bağlantıyı açabileceği anlamına gelmektedir buda zaten istediğimiz bir güvenlik özelliği.

Google drive bağlantı kısıtlanmış

4. Hemen üst kısımda yeralan ve "Kişi ve Grup Ekle" yazan boşluğa güvenli bağlantının gönderileceği email adresini yazın.

Google drive ile güvenli paylaş

5. Son olarak sağ alttaki gönder butonuna tıklayıp hassas verilerinizi içeren güvenli bağlantıyı ulaşmasını istediğiniz emaile yollayın. Karşıdaki kişi sadece yolladığınız email üzerinden bu linke tıklayıp dosyayı indirebilecektir. Mesela bu linki kopyalayıp başka birine atarsanız indirme işlemini gerçekleştiremez. Eğer yolladığınız dosya boyutu mesela 4-5 Gb ise yolladıktan sonra Google Drive ınızda yer kaplamasın diye silerseniz ilgili dosya çöpe gidecektir gel gelelim Google drive da yer kaplamaya devam edeceğinden gidip bu büyük boyutlu dosyayı çöptende silmeniz gerekir.

- Gmail Mobil görünümde oturum nasıl kapatılır Burada

- Gmailde toplu email nasıl yollanır Burada

- ilerki tarihte yollanacak gmail oluşturmak Burada

- Gmailde belirli kelimeleri içeren emailleri yönlendirelim Burada

- Gmail de küfür filitresi oluşturmak Burada

- Outlook.com Kişiler listesini Gmail e aktaralım Burada

- Word veya Excel belgelerini Google drive ile görüntüleyin Burada

- Açılmayan Microsoft Word dosyasını onaralım Burada

- Microsoft Word direkt boş belge ile başlasın Burada

- Microsoft Word belgesine filigran ekleyelim Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Rıza
  3. Avatar for shampuan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha