Klasör değiştirme Onay penceresini geri getirin


Klasör değiştirme Onay penceresi
Eski Windows sürümlerinden biri olan Windows 7 de mesela belgelerim içerisinde yeralan Sordum isminde bir klasörü , indirilenler (Downloads) klasörüne kopyala yapıştır yaptığınızda eğer indirilenler klasöründe

de aynı isimde bir klasör varsa , her iki klasörün içeriğini de tek bir klasörde birleştirmek isteyip istemediğinizi soran bir pencere belirir Oysa windowsun son sürümlerinde bu özellik varsayılan olarak devre dışı bırakıldığından, bunun yerine aynı isimdeki klasör içerikleri herhangi bir uyarı olmadan doğrudan birleştirilmektedir.

Dosyaları değiştir ve atla

Dilerseniz eskisi Windows sürümlerindeki gibi Klasör değiştirme onay penceresini geri getirebilirsiniz. Aşağıdaki makalemizde gerekli adımlar açıklanmıştır.

Klasör değiştirme onayı

Klasör birleştirme çakışmalarını gizle ayarı

Windows 11, 10 ve 8 kullanıcıya klasör birleştirme çakışmalarını gizleme veya gösterme seçeneği sunmaktadır. Bu seçeneği değiştirmek için Klasör Seçeneklerini açıp ardından Görünüm sekmesine geçmeniz gerekir bunu yapmanın en kolay yolu ise çalıştır penceresinden aşağıdaki ilk komutu vermektir.

rundll32.exe shell32.dll,Options_RunDLL 7
control.exe folders

Karşınıza gelecek olan Dosya gezgini seçenekleri görünüm sekmesinde yeralan "Klasör birleştirme çakışmalarını gizle" seçeneğindeki tiki kaldırıp Uygula ve Tamam butonlarını kullanın.

Klasör birleştirme çakışmalarını gizle

Elbette bunun tersi bir durumda geçerlidir mesela sık sık aynı isimdeki klasörleri birleştirme işlemi yapan birisi ikide birde bu uyarı pencerelerinin çıkmasından rahatsızlık duyuyorsa ayarı kapalı konuma da alabilir. Üstte yapılan ayar aşağıdaki registry anahtarında değişiklik meydana getirmektedir.

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Üstteki anahtarda sağ tarafta "HideMergeConflicts" ismide bir REG_DWORD anahtarı yeralmaktadır bu anahtarın aldığı değerler ve anlamı şu şekildedir ;

0 = Göster
1 = Gizle

hidemergeconflicts reg anahtarı

Registry ile uğraşmak yerine bu işlemi bir tıkla yapmak için sayfa sonunda sizler için sunduğumuz Vbscript ten faydalanabilirsiniz. Script her tıklamada registry değerini 0 veya 1 yapmakta ve kullanıcıyı bilgilendirmektedir.

Vbscript ile birleştirme onayı

Ben Windowsu varsayılan ayarlarında kullanıyorum fakat üstteki konunun gerekli olacağı durumlarla karşılaşmak olasıdır.

- Klasörlerdeki metin açıklaması kayboldu sorunu Burada

- Sadece uzantısı bilinen bir klasörü script ile açalım Burada

- Klasör veya dosyayı kullanan işlemi bulun Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for TRWE_2012
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Uğur Sancaktar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha