Windows Defender Intel işlemci Performansını düşürüyor


Defender yüksek işlemci kullanıyor
Kevin Glynn, Windows Defender'da gereğinden fazla sistem kaynağı tüketmesine neden olan bir hata keşfettiğini duyurdu. ThrottleStop ve RealTemp gibi popüler araçların geliştiricisi olan kevin

, Windows Defender in, Intel CPU'larda daha fazla kaynak tükettiğini belirtti. Windows Defender diğer antivirüsler gibi kötü amaçlı yazılımların sisteminizi etkilemesini önlemek için olağan dışı etkinliklerde sisteminizi sürekli olarak tarar ve bir miktar performans kaybı normaldir gel gelelim mevcut hatada durum normalin birhayli üzerinde - Burada

Örneğin, 5.00 GHz de çalışan bir Core i9-10850K, hatadan dolayı 1000 Cinebench puanı (veya %6) Performans kaybı yaşadı. Böyle bir kayıp, Windows 11 ve 10 da hem masaüstü hem de mobil işlemci serileri olan Intel Core 8., 9., 10. ve 11. Nesillerde bildirildi. AMD işlemciler etkilenmiyor

Windows defender kaynak kullanımı

Bilgisayar işlemcileri, donanım performans sayaçları adı verilen özel kayıtlara sahiptir. Çok yüksek performans kaybına neden olan temel sorun, Windows Defender'ın Intel Core işlemciler tarafından sağlanan ve üç sabit işlev sayacı içeren yedi donanım performans sayacının tümünü rasgele kullanmaya başlamasıyla ortaya çıkıyor. Sistem yardımcı programlarının tümü bu sayaçları "mod 3" veya "All-Ring Levels" olarak ayarlar, Windows Defender ise bu sayaçları rastgele süreler için rastgele aralıklarla "mod 2"ye ayarlayacaktır. Bu ayar bilgisayar ilk açıldığında oluşabildiği gibi herhangi bir zamanda da gerçekleşebilir. Kısacası ; Windows Defender arka planda çalışırken, herhangi bir zamanda bu sayaçları sürekli olarak mod 2'ye değiştirmeyi deneyebilir ve bunu yaptığında performans kaybı meydana gelecektir.

Windows Defenderin Performans kaybı nasıl engellenir

Donanım performans sayaçları şu Modlardan biride çalışabilir. Bu sayaçlar 4 olası moddan birinde çalışabilir:

1. 0x000 - Kullanılmıyor
2. 0x222 - Defender (Üç sabit işlev sayacının hepsi mod 2'ye programlanmıştır)
3. 0x330 - Normal (İki sayaç mod 3'e Bir sayaç mod 0'a ayarlanmış ve kullanılmamaktadır.)
4. 0x332 - Uyarı (Üçüncü sayaç, muhtemelen Windows Defender tarafından mod 2'ye ayarlanmışken, izleme yazılımı tarafından iki sayaç normal olarak kullanıldığında gösterilir.)

Counter Control adlı yeni uygulama Windows Defender'ın performans etkisini düzeltmektedir. Bunu yapabilmek için MSR 0x38D'de bulunan IA32_FIXED_CTR_CTRL kaydını izler ve günlüğe kaydeder. Sadece Windows Defender'ın sisteminizin performansını etkileyip etkilemediğini bildirmekle kalmaz, aynı zamanda sayacı mod 3'e ayarlamak için bir seçenek sunar. aşağıdaki Log kayıtları Counter Control.exe nin yanında oluşmaktadır.

Performans sayaç Log ları

Counter Control ile Windows defenderin Performans kaybını engelleyin

Yazılımı sayfa sonundaki linkten edinin ve zipten çıkartıp çalıştırın , eğer yazılım arayüzünde 0x222 kodunu görürseniz, bu, Windows Defender'ın sayacın kontrolünü ele geçirmek için CPU döngülerini gereksiz yere kullandığı anlamına gelir.

Counter Control warning

Uygulamadaki Sayaçları Sıfırla düğmesini tıkladığınızda kod, her şeyin normal olduğunu gösteren 0x330 olarak değişecektir.

Counter Control Normal

Bilgisayarınızı her başlattığınızda Counter Control'ü çalıştırmanız ve Reset Counter (Sayaçları Sıfırla) butonuna tıklamanız gerekir. Uygulama Windows Defender'ın virüsten koruma özelliklerini etkilemez ve ve bilgisayarınızın güvenliğinden ödün vermez.

- Windows ta sistemi yavaşlatan hata Burada

- Windows açılışı aşırı yavaş sorunu Burada

- Windows 10 çok ağır çalışıyor sorunu Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for bbburak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ali Uzun
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for bbburak

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha