Bir tıkla sorun raporlarını görelim


Windows sorun raporları
Windows güvenilirlik izleyicisi, uygulama ve sistem hatalarını otomatik olarak izler ve bunların kayıtlarını tutar , Olay Görüntüleyicisi'ni kullanırsanız bu tarz birçok kayda ulaşırsınız gel gelelim kullanımı


zordur, Windows güvenilirlik izleyicisi sistem ve yazılm hatalarını bize tarihsel bir tablo halinde kolay anlaşılır bir biçimde sunar. Olaylar için raporlar oluşturur ve bunları analiz için Microsoft'a gönderir. bu tür raporlar kişisel verileri içermez. Eğer sisteminizde kritik hatalar varmı diye kontrol etmek istiyorsanız sizde sorun raporlarını görüntüleyebilirsiniz.

Sorun raporları nasıl görüntülenir

Sorun raporlarını görüntülemenin birkaç farklı yöntemi mevcuttur mesela aramaya "sorun Rapor" kelimelerini yazdığımızda bulduğu sorun raporları kısmına tıkladığımızda karşımıza sorun raporları sayfası açılacaktır.

Aramaya sorun raporları

Eğer herhangi bir sebeple sizde sorun raporlarını bulamıyorsa ilgili sayfayı çalıştırdan aşağıdaki komut yardımı ile açmaya çalışınız

explorer shell:::{26EE0668-A00A-44D7-9371-BEB064C98683}\0\::{BB64F8A7-BEE7-4E1A-AB8D-7D8273F7FDB6}\pageProblems

Üstteki komutu çalıştıra yapıştırıp Enter tuşuna bastığınızda karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır

Sorun raporları sayfası

Sayfanın sonunda sağda raporları temizleme butonu bulunmaktadır, dilerseniz tüm kayıtları temizleyebilirsiniz fakat olduğu gibi durmasını tavsiye ederim. İlgili sayfayı bir tıkla açmak için sayfa sonundaki, scriptten faydalanabillirsiniz. Rapordaki herhangi bir hata hakkında ayrıntılı bilgi edineceksek üzerine çift tıklamamız yeterlidir. Mesela Background task Host çalışmayı durdurdu kısmına çift tıklarsak bize aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir.

Sorun raporu ayrıntıları

Görüldüğü gibi bu raporda hangi uygulama nezaman hangi hata kodu ile ne tür bir hata vermiş tüm ayrıntıları ile mevcut. Hata raporunun sol alt köşesinde Panoya kopyala diye bir ikon bulunmaktadır buraya tıkladığımızda tüm ayrıntılı hata raporunu herhangi bir yere aktarmak üzere sağ tuş panomuza kopyalayabiliyoruz.

Güvenilirlik ve sorun geçmişi raporu nasıl görüntülenir

Üstteki raporun yanında hataları bir tarih çizelgesinde de görmeniz mümkündür bunun için çalıştır penceresine aşağıdaki komutu verdiğinizde

perfmon /rel

Karşınıza Güvenilirlik ve sorun geçmişi raporu gelecektir. Bu raporda bir tarih çizelgesi ve bu çizelgede işaretlenmiş hatalar sunulacaktır.

Güvenilirlik ve sorun geçmişi

Eğer kırmızı çarpı ile işaretlenmiş herhangi bir hatanın üzerine faremizle tıklarsak raporun alt kısmında bize bu hataya sebep olan uygulamayı veya işlemi verecektir örneğimizde hataya sebep olan şey kullandığım portable winamptır. Raporda yine hangi tarihte ne tür bir hataya sebep olduğuda belirtilmiştir, dilersek teknik ayrıntıları da görüntüleyebiliriz. Bu raporlara arasıra gözatmak sistem stabilitesinin ne durumda olduğunu gözlemlememiz açısından son derece faydalı olacaktır.

NOT: Aşağıdaki scriptler Windows 10, Windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 ve Vistada çalışacaktır

- Windows güncelleme sorun giderme aracı Burada

- Windows 10 çok ağır çalışıyor sorunu Burada

- Windows ta Başlangıç onarma nasıl yapılır Burada

- Windows 10 da Bilgisayar bakımını devre dışı bırakalım Burada

- DISM komut aracı ile Windows 10 tamiri Burada

- Windows 10 u formatsız tamir edelim (Tamir yüklemesi) Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha