Bir tıkla Pano hafızasını temizleyin


Pano hzfızasını bir tıkla kolayca temizleyin
Pano, kullanıcının metin veya diğer verileri bir yerden başka bir yere taşımak için kesme veya kopyalama yaparken kullandığı geçici bir depolama alanıdır. Pano, kullanıcı başka bir şeyi kesene veya kopyalayana


kadar yada bilgisayardan çıkış yapana kadar bu bilgilerini tutar. Klavyedeki CTRL + C ve CTRL + V ile pratik şekilde kullandığımız bu özellik zaman zaman düzgün çalışmayabiliyor. Mesela bende sık sık oluşan hata ; genellikle bir resim editörü kullanırken (Photoshop) Panoya kopyalanan resim orada yapışıp kalıyor. Farklı bir resim kopyalamak istesemde panodaki eski resim tekrar tekrar CTRL + V ile geri geliyor ayrıca ESC tuşuna basmak vs. de işe yaramıyor , işin en kötüsu benzeri hatanın mesajlaşma yazılımında ve tarayıcıda da oluşması. Bir URL kopyalıyorum ve arkadaşa yollayacağım , önceden kopyaladığım URL gidiyor , son derece can sıkıcı bir durum. Gelelim çözüm arayışlarına.

1. Ayarlar Uygulaması ile Pano hafızasını temizleyin

Windows ikonuna tıklayın ve açılan menüden Ayarları seçin , Sistem kısmı karşınıza gelecektir. Kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırıp Pano bölümünü bulup buraya tıklayın. Yeni açılacak sayfada Pano verilerini Temizleyin kısmındaki Temizle butonuna tıklayıp Panodaki verileri temizleyebilirsiniz.

Pano verilerini temizleyin

Elbette aynı sayfaya kolay yoldan ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu da kullanabilirsiniz.

ms-settings:clipboard

Gel gelelim her seferinde bunu yapmak hiç pratik bir çözüm değildir.

2. Cmd veya Powershell komutu ile Pano hafızasını temizleyin

Panodaki veriyi temizlemek yerine Komut isteminden veya çalıştırdan yada Powershell konsolundan vereceğiniz bir kod ile panoya farklı birşey yazdırmayı deneyebilirsiniz. mesela aşağıdaki ilk kod pano hafızasına bir boşluk kaydetmekte ve böylece önceki veri silinmektedir. İlk kod Cmd ikincisi Powershell komutudur.

cmd /c echo.|clip
Set-Clipboard -Value $null

Komut uygulandığında aşağıdaki gibi bir çıktı vermektedir.

Pano hafızasını temizleyen kod

3. Clean Clipboard uygulaması ile bir tıkla Pano hafızasını temizleyin

Pano hafızasını bir tıkla temizlemek için sayfa sonundaki indirme linkinden gerekli uygulamayı indirin , ardından rar dosyasından çıkartıp çalıştırdığınızda aynen ayarlar uygulamasında , Pano verilerini Temizleyin butonuna basılmış gibi etki yapacak ve Pano hafızasını temizleyecektir. Bu uygulamayı sağ tuş menünüze eklemek istiyorsanız Buradaki scripti kullanabilirsiniz.

Clean clipboard uygulaması ile pano hafızasını temizle

Yazılım ücretsiz ve portabledir. Çalışmak için Yönetici yetkisi gerektirmez.

- Pano hafızasını kolayca temizleyelim Burada

- Sağ tuş pano hafızasını temizleyelim Burada


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for L. KESKİNKILINÇ
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Burak
  5. Avatar for Responsive
  6. Avatar for TRWE_2012
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Kemal

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha