bat dosyası ile çöp temizliği


bat dosyası ile çöpleri sil
Nedense Windowsun hiçbir sürümünde otomatik çöp temizliği seçeneği yoktur , geçici dosya diye adlandırdığımız çöpler genelde TEMP klasöründe yeralmaktadır , bunları görmek için klavyemizdeki windows ve


R tuşlarına birlikte basalım ve ve çalıştır boşluğuna aşağıdaki komutu yazıp tamam butonuna tıklayalım

%TEMP%

aşağıda az önce temizlememe rağmen oluşmuş olan geçici dosyaları görüyorsunuz.

TEMP klasörü

Elbette bu konuda çeşitli yazılımlar kullanmak mümkün CCleaner bunlardan en yaygın olarak kullanılanı fakat TEMP klasörünü gereği gibi temizleme konusunda biraz isteksiz davranıyor , kaldıki temp klasör temizliği için program kullanmak nekadar doğrudur tartışılır aynı işi bir vbscript ile veya bir bat scripti ile pekala yapabilirsiniz , zaten amacımız da bu TEMP klasör temizliğini otomatikleştirmek bunun için tek yapacağımız şey birkaç satırlık bir bat kodu yazıp bunu başlangıç klasörüne atmaktır gelin yapalım.

@echo off
del "%tmp%\*.*" /s /q /f
FOR /d %%p IN ("%tmp%\*.*") DO rmdir "%%p" /s /q
EXIT

bu üstteki kodlar yabancı bir arkadaşa ait , kodları bir notepad e yapıştırıp Dosya - Farklı Kaydet... seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede herhangi bir isim verin (dosya ismini istediğiniz şekilde düzenleyin ) ve uzantısı .bat olarak kaydedin. Dilerseniz sayfa sonundaki indirme linkinden hazır scriptleri de edinebilirsiniz. Diyelimki Del_Temp.bat olarak üstteki kodları içeren bat dosyamızı oluşturduk , klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına basıp açılan boşluğa aşağıdakini yazalım

shell:startup

tamam butonuna bastığımızda karşımıza başlangıç klasörü açılacaktır Del_Temp.bat ı veya kısayolunu bunun içerisine kopyalayalım böylece işlemimiz sona ermiş olacaktır.

Başlangıç klasörü

Artık Windows her açıldığında TEMP klasörümüzdeki çöpler otomatik olarak temizlenecektir , kullandığımız .bat dosyası TEMP klasörünün kendisini silmemektedir çünkü bu silinirse çeşitli yetki sorunlarına sebebiyet verebilmektedir , internette dolaşan bazı scriptler TEMP klasörünün tamamını silip yeniden oluşturma şeklinde kodlanmış olup bunların kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. İnen Temizlik klasörü içerisindeki Clean.bat dosyası aşağıdaki konumları temizleyen kodlar içermektedir , örnek olarak verilmiştir ve tarafınızdan düzenlenip kullanılabilir.

%userprofile%\Recent
%WINDIR%\Prefetch
%WINDIR%\Temp
%USERPROFILE%\appdata\local\temp

Aynı işin Vbs ile nasıl yapılabileceğini konusunda Bakınız . Eğer sisteminizde derinlemesine bir temizlik istiyorsanız ; Windowsta derinlemesine temizlik yapın - Burada , konumuza gözatmanızda fayda var.

6 Eylül 2016 Tarihli başlık güncellendi


8 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tayfun Soner
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Baryon
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for iskender
  7. Avatar for admin
  8. Avatar for darq

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha