ISO dosyasını belirli bir sürücü harfi ile bağlayın


ISO dosyasını belirli bir sürücü harfi ile bağlayın
Bir ISO veya imaj dosyasını sağ tıklayıp açılan menüde yeralan Bağla kısmını seçtiğinizde yada çift tıklayıp bağladığınızda Windows ona otomatik olarak bir Harf atar ama bunu yaparkende Genellikle

Windowsun kurulu olduğu C sürücüsünden sonraki kullanılabilir sürücü harfini sırayla kullanır. Mesela , C, D,E, F ve G sürücü harfleri Doluysa , C sürücüsünden sonra sıradaki boşta olan ve kullanılabilir durumda bulunan ilk sürücü harfi H olduğundan H harfini kullanır. Peki ama Ya elinizde eski bir Oyun veya Eğitim CD si varsa ve sizde bunu ISO haline getirdiyseniz ardında sistem açılışında başlamasını istiyorsanız ne yaparsınız , şunu hemen hatırlatayım bazı eski eğitim veya oyun CD /DVD leri ilk kurulumda hangi harfi aldılarsa çalışmak için tekrar O harfe ihtiyaç duyarlar. Mesela kurulumda "X" harfini mi aldı X harfi dolu olduğunda o harfi alamayacaı için çalışmayacaktır. O halde Bir ISO veya imaj dosyasını belirli bir harf ile Mount etmek yani bağlamak bazı durumlarda kaçınılmazdır. Peki ama bunu nasıl yapacağız işte aşağıda bunu açıklamaya çalışacağız.

ISO ya belirli bir sürücü harfi

Bir komutla ile ISO veya Imaj dosyası bağlayın

Belirli Powershell komutları ile bir ISO dosyasını bağlayabilirsiniz ama bu Powershell komutunu Komut istemi dediğimiz Cmd üzerinden verecekseniz. şöyle bir komut dizisi kullanmanız gerekir : powershell -command [Komut] . Yani CMD yi kullanarak bir ISO dosyası ekleyecekseniz aşağıdaki gibi bir komut uygun olacaktır. [file.iso] yerine ISO dosya yolu gelecektir.

powershell -command Mount-DiskImage -ImagePath '[file.iso]'

Mesela C:\Windows_11.ISO dosyanız varsa bağlama komutu aşağıdaki şekilde olmalıdır.

powershell -command Mount-DiskImage -ImagePath 'C:\Windows_11.ISO'

Peki ama Mount-DiskImage komutunun belirli bir harf kullanmasını nasıl sağlarız? derseniz Geçici çözüm ; ISO dosyasını bağlamak istediğiniz belirli sürücü harfinden önceki harfe kadar olan tüm sürücü harflerini geçici olarak işgal etmektir. Bunu da en kolay şekilde yapmak için , bir imaj yolunu sürücü harfiyle ilişkilendiren "subst" komutudur. ISO yu Mount ettikten sonra (Bağladıktan sonra) , subst komutu tarafından oluşturulan tüm sanal sürücü harflerini silebilirsiniz. Aşağıdaki bat kodları anlatılan yöntemi içermektedir.

@echo off
for %%f in (D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,O,P,Q,R,S,T,U,V,W,X,Y) do subst %%f: c:\ >nul
powershell -command Mount-DiskImage -ImagePath '[file.iso]'
for %%f in (D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,O,P,Q,R,S,T,U,V,W,X,Y) do subst %%f: /d >nul

Bunu nasıl kullanacağım derseniz, ISO dosyasını belirli bir sürücü harfi ile bağlamak için , her iki 'for' komutundaki atamak istediğiniz harfi bulun ve bu harf dahil sonraki harfleri silin . Mesela "C:\Windows_11.ISO" dosyasını Q harfi ile bağlamak istiyorsanız. aşağıdaki kodları kullanmanız gerekir.

@echo off
for %%f in (D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,O,P) do subst %%f: c:\ >nul
powershell -command Mount-DiskImage -ImagePath 'C:\Windows_11.ISO'
for %%f in (D,E,F,G,H,I,J,K,L,M,N,O,P) do subst %%f: /d >nul

İlk 'for' komutu, 'C:\' kök yolunun başka bir sanal kopyasını oluşturarak 'P' harfine kadar mevcut bütün sürücü harflerini işgal eder . komutun , halihazırda kullanımda olan sürücü harfleri üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

ISO ya belirli sürücü harfi atandı

PowerShell komutu, ISO dosyasını bağlar (Mount eder). Tüm sürücü harfleri 'P' harfine kadar alındığından, zaten kullanımda değilse 'Q' sürücü harfi seçilecektir. Son 'for' komutu, ilk 'for' komutu tarafından oluşturulan tüm sanal sürücü harflerini kaldırır.

Bat dosyasını yönetici olarak çalıştır

Bu arada oluşturulan Bat veya cmd uzantılı dosyanın Yönetici yetkilerinde çalıştırılması gerekmektedir.

- ISO dosyasından Windows sürümünü öğrenin Burada

- Windows ISO dosyasından sadece tek bir sürümü alalım Burada

- Windows 10 ISO sunu Flash (Parmak) belleğe yazdıralım Burada

- Sabit Disk (HDD) üzerinden Windows kurun Burada

- Windows 10 u sıfırlayalım Burada

- DISM komut aracı ile Windows 10 tamiri Burada

- Oturum açamadığımız Windows 10 u Onaralım Burada

- Windows 10 u formatsız tamir edelim (Tamir yüklemesi) Burada

- Windows 10 a Yükselttikten aylar sonra eski sisteme dönme Burada

- Kurtarma ortamı bulunamadı hatası Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha