Windows 10 da masaüstü simgelerini etkinleştirelim


Windows 10 da masaüstü simgeleri geri gelsin
Windowsun eski sürümleri dokunmatik ekranlar için dizayn edilmediğinden kullanımları çok daha kolaydı , bilgisayarıma , denetim masasına ... ulaşmak için masaüstündeki ikonuna tıklamamız yeterliydi,nezamanki

Windows 8 ve türevleri çıktı , dokunmatik ekranı olmayan kullanıcılar windowsta aradıklarını bulamaz hale geldi veya istedikleri şeylere çok daha zor ulaşır oldular , Windows 10 a gelindiğinde varsayılan olarak masaüstümüzde sadece geridönüşüm kutusu kaldı işin daha da garip tarafı başlat menüsününde bu bileşenleri içermemesi , mesela en basitinden denetim masasına gideceksiniz , sol alt köşedeki windows ikonuna sağ tıkladığımızda denetim masası yok , başlat menüsünde de yok , aramaya denetim masası yazacaksınzda o bulacak ikonuna tıklayacaksınız ve açılacak... halbuki eskisi gibi masaüstümüzde ikonu olsa çok daha rahat olmazmıydı ? işte bu yazımızda bunun nasılını açıklamaya çalışacağız.

Windows 10 da masaüstü ikonları geri gelsin

Microsoft windows 10 da klasik Kişiselleştirme öğelerini sağ tuş menüsünden kaldırdı , eğer masaüstüne sağ tıklayıp kişiselleştir dersek Ayarlar uygulaması açılmakta ve burada yeralan menüler arasında aradığımızı bulmakta zorlanmaktayız. Eğer normal yollardan masaüstü ikonlarını aktif etmek istersek :

1. Sol alt köşedeki windows ikonuna tıklayıp ayarlar diyelim

2. Burada yeralan kişiselleştirme kısmına tıklayıp Temalar ı seçelim

Windows 10 temalar ayarı

Bu sayfayı direkt olarak açmak için aşağıdaki komutu da kullanabiliriz

ms-settings:themes

Eğer Tema ayarları sayfasını tam ekran yaparsak Sağ tarafta yeralan masaüstü simge ayarları görünür olacaktır ve buraya tıklarsak karşımıza bilgisayarım , denetim masası gibi ikonları masaüstünde gösterme seçenekleri belirecektir

masaüstü simge ayarları

Buradan masaüstünde yeralamasını istediğimiz ikonları işaretleyip uygula - Tamam diyerek kullanabilirz.

Masaüstü simgeleri görünsün

Elbette sizleri bukdar uğraştırmak yerine herzaman olduğu gibi bir vbs scripti hazırladık buna tıkladığınızda direkt olarak masaüstü simge ayarlarını açmaktadır , böylece istediğiniz zaman Bilgisyarım ve denetim masası gibi öğeleri masaüstünüze ekleyebilir yine dilediğiniz zaman bunları kaldırabilirsiniz.

windows 10 masaüstü ikonları

Aşağıdaki script Windows 10 , windows 8.1 , Windows 8 , Windows 7 ve Vistada sorunsuz çalışmaktadır

Download


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha