Sağ tuşa klasöre taşı ve kopyala ilave edelim


Sağ tuşa klasöre taşı ve kopyala ilave edelim
Windows 10 da herhangi bir Dosya veya klasörü seçtikten sonra üst menüde yeralan Giriş sekmesine tıklarsak ve üste menüden taşıma hedefi veya Kopyalama hedefi ikonlarından birini seçersek o seçtiğimiz klasör veya

dosyayı kolayca yeni klasöre taşıyabilir veya kopyalayabiliriz.

gezginde taşıma hedefi özelliği

Eğer windows 10 dan daha eski bir windows sürümüne sahipseniz veya ilgili özelliği Windows gezgini üzerinden değilde sağ tuştan kullanmak isterseniz bu durumda sağ tuş menüsüne "Klasöre Kopyala..." ve "Klasöre taşı..." girdilerini ilave edebilirsiniz. Böylece ilgili özelliğin kullanımı çok daha kolay hale geleceğinden Windows 10 - windows xp arası tüm sürümlerde işe yarayacaktır. SAğ tuşa ilgili özelliği ekleyebilmek için ihtiyacınız olan tek şey sayfa sonunda indirme linkinden "Tasi_kopyala.rar" dosyasını indirmek sonrada içerisindeki klasörü çıkartmaktır. Klasör içerisinde iki adet registry kaydı bulunur:

1. Tasi_kopyala_ekle.reg : Sağ tuşa , Klasöre Kopyala... ve Klasöre taşı... özelliklerini eklemektedir.

2. Tasi_kopyala_sil.reg : Sağ tuştan ilgili özelliği silmektedir.

Sağ tuşta klasöre kopyala ve taşı

Tasi_kopyala_ekle.reg kaydına çift tıklayıp ekranda evet diye onay verin ardından herhagi bir klasör veya dosyaya sağ tıklayın , üstteki resimdeki gibi taşı veya kopyala girdilerinden birtanesini seçin karşınıza aşağıdaki gibi pencere açılacaktır. Mesela ben örnek olması açısından bir .txt dosyasını sağ tuşumdaki Klasöre kopyala özelliğini kullanarak kopyalamaya kalktım açılan ekranda kopyalamak istediğim yeri seçiyorum

Öğe kopyala

Dip kısımdaki "Kopyala" butonuna tıkladığımda ilgili dosya seçmiş olduğum "indirilenler" klasörüne kopyalandı. Aynı işlem taşıma içinde kullanılabilirdi. Registry kayıtlarına gözattığımızda aslında kaydın sadece iki değer ilavesi ve silinmesinden ibaret olduğunu görürüz.

Taşı kopyala registry kaydı

Windows Vista ve üstü sistemlerde kayıtlar mükemel iş görmesine rağmen Windows 2000 ve Windows XP de küçük bir sorun oluşabilmektedir mesela birden fazla dosya veya klasörün kopyalanması sırasında , Sürekli olarak gereksiz yere açılan iletişim kutuları belirmektedir. "Klasöre Kopyala" ve "Klasöre Taşı" seçenekleri, xp ve windows 2000 de Sağ tuş içerik menüsünde bulunacak şekilde tasarlanmamıştır fakat vista ve sonraki sistemlerde sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

NOT: 20 Eki 2009 tarihli başlığın güncellemesidir.

- Windows 10 da Sağ tuşa denetim masası ekleyelim Burada

- Windows 10 da sağ tuşa Sahipliği göster ekleyelim Burada

- Windows 10 sağ tuş menüsüne Program ekle kaldır Burada

- Sağ tuş yeni menüsünden istenmeyen girdileri silelim Burada

- Windows 10 sağ tuşa windows defender ekleyelim Burada

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada

- Sağ tuşa Windows güvenlik duvarı ekleyelim Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Fatihol7126
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for ugur metin
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for serdar

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha