Bilgisayar nekadar internet kullanmış bulun


Bilgisayar nekadar internet kullanmış
Windows 11 ve 10 da gelen kullanışlı özelliklerden birtanesi de veri kullanım istatistiğinin görüntülenebilmesidir. Bildiğiniz üzere sol alt köşedeki Windows ikonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda Ayarlar - Ağ ve


internet - Veri kullanımı kısmına tıklayalım. Aynı yere bir komut ile ulaşmak için çalıştır penceresinden aşağıdaki komutu vermeniz yeterlidir.

ms-settings:datausage

Karşınıza direkt olarak Ağ ve internet penceresi gelecektir.

Internet Veri kullanımı

Karşımıza son 30 gün içerisindeki veri kullanım istatistiği gelecektir. Ben kablolu internet kullandığım için Ethernet kısmı görünüyor.

Internet nekadar veri kullanmış

Mesela evde birkaç çocuk varsa ve internet kotası da ay sonuna bir hafta kala bitiyorsa kuvvetle muhtemeledirki çocuklar birbirlerini kotayı bitirmekle suçlarlar. Çocuklara ayrı birer kullanıcı hesabı açılsa ve bunların nekadar veri kullandıkları tespit edilse iş çok daha kolay çözülecek ve kimin nekadar kota kullandığı ortaya çıkacaktır.

Bir Cmd komutu ile Bilgisayarın nekadar internet kullandığını bulun

Windows bilgisayar açık kaldığı sürece nekadar veri kullanıldığının istatistiğini tutar bize gerekli olan tek şey ise herhangi bir program kullanmadan Komut isteminden vereceğimiz bir komutla bu bilgiye ulaşmaktır bunun için Cmd den aşağıdaki komutu vermemiz yeterlidir

netstat -e

Komutu verdiğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir çıktı gelecektir.

Bilgisayar açıkken nekadar veri kullanmış

Burada Received sütunu alınan verinin Bayt (Byte) cinsinden miktarını vermektedir , Sent ise yine Bayt cinsinden gönderilen veriyi listelemektedir. Peki ama bu veriyi MB veya Gb a çevirmek istersek ? tek yapmamız gereken şey aşağıdaki rakamlardan birine bölmek olacaktır

1 megabyte = 1 048 576 byte
1 gigabyte = 1 073 741 824 byte

Bunun için fare ucumuzla veriyi kopyaladıktan sonra hesap makinasını açıp veriyi buraya Ctrl + V ile yapıştıralım ve üstteki rakamlardan birine bölelim. Elbetteki bu işlemi kolaylaştırmak için bir Vbs scripti kodladık tek tıklamayla masaüstümüze veri.txt diye bir text dosyası oluşturup onun içine gerekli verileri yazdıktan sonra veri.txt dosyasını görüntülemektedir.

Veri kullanım çıktısı

Böylece verileri kopyalamak ve GB veya MB cinsinden bulmak çok daha kolay olmaktadır , burada elde ettiğimiz veri bilgisayar yeniden başlayana kadar muhafaza edilecek ve sonra sıfırlanacaktır. Bu sebeple scripti eğer Yerel grup ilkesi düzenleyici ile kapanışta çalışacak şekilde ayarlanırsa her kapanışta açık kaldığı sürece nekadar veri kullanmış görülebilecektir. yada bilgisayarı kapatmadan önce scripti çalıştırıp alınan veri miktarını (received) biryere not olarak kaydedebiliriz. Bilgisayarımızda aldığımız veri indirdiğimiz (Download) ettiğimiz veri kullanımı demek olduğundan bizim için önemli olan kısım burasıdır.

- Windows 10 ile internet kotanızı kolayca takip edin Burada

- Windows 10 da veri kullanım istatistiği nasıl sıfırlanır Burada

- Windows 10 veri kullanımını bir tıkla sıfırlama Burada

12 Ağustos 2018 Tarihli başlık güncellendi


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ali
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Merve
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for handsome
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for İsa Erdoğan
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Selma

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha