Windows 10 da Uyarlamalı parlaklığı açıp kapatmak


Windows 10 da Uyarlamalı parlaklığı açıp kapatmak
Android işletim sisteminde yeralan Uyarlanan parlaklığı duymuşsunuzdur, Bu ayar bize akıllı telefonlarımızın ekran parlaklığını havanın aydınlığına göre otomatik olarak ayarlamasını sağladığından güneşli havalarda

bile ekranı net görmemize yardımcı olur. Windows 10 daki Uyarlamalı parlaklı ta aynı amaca hizmet etmek içn tasarlanmıştır. Ekranın sürekli parlak halde kalmasını engelleyerek hem pil tasarrufu sağlar hemde ışığın az bulunduğu ortamlarda parlaklığı kısarak gözlerimizi korur . Microsoft ilk olarak windows 8 de tanıttığı bu özelliği Windows 10 da da kullandı gel gelelim özellik bazı kullanıcılarda sorunlara sebep oldu ve görünen o ki hataları giderileceğine windows 8 dekine göre daha kullanışsız hale getirilmiş.

Uyarlamalı parlaklık aktif edildiğinde Windows ortam ışığına göre ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayacaktır gel gelelim özellik doğru çalışmadığı zaman ekran ya çok parlak veya çok soluk bir hal aldığından kullanıcıyı rahatsız etmekte ve kullanıcı şikayetleri de tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Windows kendi kafasına göre ekran parlaklığını ayarlayıp kullanıcı ayarlarını hiçe saymaktadır bu sebeple Uyarlamalı parlaklığı kapatırsak ekran parlaklığını herzaman kendi ihtiyacımıza göre düzenleyebileceğiz.

Windows 10 da Uyarlamalı parlaklık nasıl açılır veya kapatılır

Eğer windows 10 işletim sistemli yeni bir Laptop aldınızssa muhtemelen uyarlamalı parlaklık özelliği varsayılan olarak açık halde gelecektir bunun sebebi pil tasarrufu sağlamasıdır eğer ekran parlaklığı sizin ayarlarınızı hiçe sayıp ikide bir değişiyorsa Uyarlamalı parlaklık ayarını kapatmanızı tavsiye derim , işte yöntemi .

1. Aramaya denetim masası yazalım ve çıkan denetim masası ikonuna tıklayalım

Aramaya Denetim masası

2. Açılan ekranda , Sistem ve güvenlik - Güç seçenekelri - Plan ayarlarını değiştir - Gelişmiş güç ayarlarını değiştir kısımlarına tıklayıp Güç seçenekleri penceresini açalım , eğer çok daha kısa bir şekilde güç seçeneklerine ulaşmak istersek çalıştırdan aşağıdaki komutu vermemiz yeterlidir.

control.exe powercfg.cpl,,3

Karşımıza gelecek olan Güç seçenekleri penceresinde kaydırma çubuğunu aşağıya doğru kaydırıp "Ekran" kısmını bulalım ve önündeki küçük artı ikonuna tıklayıp aşağıya doğru açalım,Uyarlamalı parlaklığı etkinleştir kısmındaki ayarların hem pilde hemde prize takılı haldeyken KAPALI konumda olduğundan emin olalım.

Güç seçenekleri penceresi

Eğer üstte uyguladınız adımlardan sonra Uyarlamalı Parlaklık ayarı devre dışı kalmaz ise ilgili özelliğin servisi devre dışı bırakmanız gerekecektir. bunun için Klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına basalım açılan boşluğa aşağıdaki kodu yazalım

services.msc

Karşımıza hizmetler arayüzü gelecektir burada yeralan listeden "Algılayıcı izleme hizmeti" nin üzerine çift tıklayalım ve hizmetin başlangıç türünü devre dışı yapıp uygula ve tamam butonları ile işlemi sonlandıralım böylece uyarlamalı parlaklık tamamen devre dışı kalacaktır.

Algılayıcı izleme hizmeti

İlerde bu yarı tekrar aktif hale getirmek istiyorsak servisin başlangıç ayarın elle veya otomatik konumuna almalıyız. Uyarlanabilir parlaklık, cep telefonları ve phabletler gibi daha küçük ekranlarda mükemmel çalışan bir özelliktir. Bilgisayar veya laptop ekranlarında ekran parlaklığını tam olarak uyarlamayabilir.

- Akıllı telefonda Uyarlanan parlaklık ayarı Burada

- Windows 10 lu Laptop ekranını programsız kapatmak Burada

- Windows 10 da ekran kartları arasında geçiş yapalım Burada

- Windows 10 da ekran yansıtma kısayolu oluşturalım Burada


11 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha