Vbs ile günün tarihini yazdıralım


Vbs ile panoya tarih yazdırmak
Script dilleri sadece bilgisayarı kullanırken değil günlük hayatta da işimizi kolaylaştırabilir . mesela email yazarken veya fatura keserken günün tarih ve saatini yazmak isteyebilirsiniz.Aklınıza fatura

kesme programında bu otomatik olarak yokmudur diye bir soru gelebilir . cevabı ise her firmanın böyle bir uygulama kullanmadığı gerçeğidir. Mesela .vbs ile Panoya (clipboard) birşey kopyalamak isimli başlığımıza yorum yazan bir takipçimiz şöyle bir istekte bulunmuştu : Tek satır olarak metnin içinde günün tarihi yazsın ve panoya kopyalansın mesela vbs çalıştırıldığına tırnak içindeki metni panoya alsın "Siparis | gunun tarihi | Purchase Department |" Yani ortadaki günün tari yazan yerde, o günün tarihi atması lazım. bu arkadaşa gerekli kodlamayı yapıp indirime sunmuştuk. gelelim günün tarihini nasıl görüntüleyebileceğimize.

Vbs de günün tarihi

Tıklandığında günün tarihini yazdırtmak için aşağıdaki kodlardan faydalanabiliriz

Dim d, dow, wdn
SetLocale "tr"
d = Date
dow = WeekDay(d)
wdn = WeekDayName(dow)
MsgBox wdn & ", " & d, vbSystemModal

Script çalıştırıldığında bize aşağıdaki gibi bir çıktı vermektedir.

Vbs ile tarih aldırmak

Clipboard dediğimiz panoya birşey kopyalama konsunda hatırlarsanız önceki yazılarımızdan birinde ayrıntılı açıklamalarda bulunmuştuk. bir örnekle hatırlayacak olursak Her emailin sonuna diyelimki saygılarımızla Sordum.net ekibi diye alt alta iki cümle eklemek istiyor olalım bunu gerçekleştirebilmek için aşağıdaki kodları kullanmamız yeterlidir.

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
Set oExec = WshShell.Exec("clip")
Set oIn = oExec.stdIn
oIn.WriteLine "Selamlar"
oIn.WriteLine "Sordum Ekibi"
oIn.Close

Script çalıştırıldıktan sonra not defterini açalım ve sağ tıklayıp yapıştır diyelim karşımıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir.

Vbs ile panoya tarih kopyalatmak

Üstte yeralan selamlar veya sordum Ekibi yerine en baştaki günün tarihini veren kodları kullanırsak bu durumda tıklandığında panoya günün tarihini kopyalamış oluruz.buda bize scripte tıklayıp sağ tuşumuzla sadece yapıştır diyerek herhangi bir evraka tarih atma kolaylığı sağlayacaktır , kodları toparlarsak aşağıdaki şekilde olacaktır.

'www.sordum.net - 28.10.2017 - Velociraptor
Dim d, dow, wdn
SetLocale "tr"
d = Date
dow = WeekDay(d)
wdn = WeekDayName(dow)

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
Set oExec = WshShell.Exec("clip")
Set oIn = oExec.stdIn
oIn.WriteLine wdn & " " & d
oIn.Close

Aşağıdaki indirme linkinden üstteki scriptin hazır halini edinebilirsiniz. tarihin yanında ek olarak herhangi bir yazı kullanımı da şifreli şekilde verilmiştir. biraz uğraşıp tarihin yanında metin verme işleminide kolayca yapabileceğinize olan inancım tamdır. Microsoftun VBS gibi bir script dilini geliştirmeyi bırakıp Powershell i geliştirmeye çalışması bana göre son derece anlamsızdır , Powershell birçok handikapları olan bir script dilidir ve pekçok komutu programlama dillerinden uzaktır. Microsoftun son 3-5 senedir yaptığı bütün işler tuhaf ve anlamsız.

- .vbs ile Panoya (clipboard) birşey kopyalamak Burada

- Günün tarihi klasör ismi olsun Burada

- Bilgisayar her açılışında belirli bir tarihe ayarlansın Burada

- Belirli günden (mesela 1 ay) eski dosyaları sildirmek Burada

- Komut istemiyle Tarih ve saat değişikliği Burada

- Belirli bir saat veya dakikadan eski dosyaları sildirmek Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Şükrü Altan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for İsa Erdoğan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Akhan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha