Vbs ile windows sürüm numarasını bulmak


Vbs ile windows sürüm numarasını bulmak
Windows 10 un en büyük handikapı her 6 ayda bir sürümünün yenilenmesidir. Microsoftta her kimki bu planı yaptıysa ya acemidir yada kasten Microsofta zarar vermek için böylesi bir gelişim sürecine onay

vermiştir. Normal şartlarda bir işletim sisteminin stabil hale gelmesi , yani hatalarının en aza indirilmesi süreci 2-3 yıl civarıdır. her 6 ayda bir çıkartılan yeni sürüm asla BETA lıktan çıkamaz , bakınız sürüm numaraları artık tamamen bir kepazeliğe dönmüş durumdadır; İlk sürümde herhangi bir version numarası yoktu ardından - 1511, 1607, 1703, 1709, 1803, 1809 , .... malesef bu sürümlerin hiçbirinin gelişimini tamamlamasına izin verilmediği için stabil ve seri bir sistem olamadılar. Bu bağlanmda 1903 ün diğer sistemlerden Daha seri olacağı duyumları var , umarım microsoft şu zorlama sürüm yükseltme işinden bir an önce vazgeçer.

Bukadar çok windows 10 sürümünde birçok farklı özellik mevcut birinde olan diğerinde yok , bu durum kodlayıcılarında işini zorlaştırıyor registry kayıtları da değişikliğe uğradığından bir script yazmaya kaltığınızda sürüme göre farklı bir işlem yaptırmak zorunda kalabiliyorsunuz bu sebepledirki script yazarken işinize yarayacağını düşündüğüm bu başlığı açmaya karar verdim.

Vbs ile Registry den Windows 10 sürüm numarasını okutmak

Önceki konularımızda bir registry değerinin nasıl okutulacağı konusunda bilgiler vermiştik , merak edenler başlığın sonundaki linklerden faydalanabilirler. Amacımız eğer sürüm numarası 1809 değilse işlem yaptırmamak , bunun için öncelikle sürüm numarasını almamız gerekir (Aşağıdaki kodlama)

Dim windowsShell
Dim regValue
Set windowsShell = CreateObject("WScript.Shell")
regValue = windowsShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ReleaseId")
Wscript.echo regValue

Üstteki kodları çalıştırdığımızda bize aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir

Windows ile vbs sürüm numarası

Yaptığımız işlem RegRead ile Registrydeki "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ReleaseId" değerini okutmak. Sürüm numarasını aldırttığımıza göre sırada bu sürüm numarasından farklı bir numara olursa farklı bir işlem yaptırtmak var bunun için if - else veya case kullanılabilir. Yaptırmaya çalıştığımız işlem şu : Registryden sürüm numarasını bulsun ve bize bu sürümün çıkış tarihini versin , kodlar aşağıda

Dim WshShell
Set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")

Select Case WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ReleaseId")
Case "1809"
Msgbox "02.10.2018"
Case "1803"
Msgbox "30.04.2018"
Case "1709"
Msgbox "17.10.2017"
Case "1703"
Msgbox "05.04.2017"
Case "1607"
Msgbox "02.08.2016"
Case "1511"
Msgbox "10.11.2015"
Case "1507"
Msgbox "29.07.2015"
Case Else
Msgbox "Böyle bir sürüm bilinmiyor"
End Select
Set WshShell = Nothing

Üstteki script çalıştırıldığında aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Vbs de case kullanımı

Elbette siz eğer sürüm numarası mesela 1809 değilse bir uyarı da çıkartabilirsiniz . Böylece 1809 dışında scriptin çalışmasını kısıtlayıp olası hataların önüne geçmiş olursunuz. Üstteki scriptlerin vbs hallerini sayfa sonundan indirebilirsiniz.

- .vbs ile Windows version numarasını bulalım Burada

- Windows versionunu bulmada diğer yöntemler Burada

- İşletim sistemi bilgilerini vbs ile çekmek Burada

- .vbs ile Bir registry değerini okutalım Burada

- Vbs ile donanım ve sistem özelliklerini bulun Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha