Android veri tasarrufu özelliğini aktif edelim


Android veri tasarrufu
Gününüzü bilgisayar karşısında geçiriyorsanız ve internet bağlantınız varsa Mobil veriye pek te ihtiyacınız olmuyordur gel gelelim Bu tarz mesleği olan kişi sayısı pekte fazla değil , Mobil veri kullanımı

günümüzde oldukça popüler çünkü hemen hemen herkesin cebinde akıllı telefonlar bulunuyor , baz istasyonları ve uydular aracılığı ile sürekli online olma şansı mevcut. Mobil veri , evdeki internete göre çok daha pahalıdır bu sebepledirki dikkatli kullanılmalıdır. Aşağıdaki makalemizde Android Nougat sürümünde de mevcut olan bu özelliğin kullanımını Oreo 8.1 de açıklamaya çalışacağız.

Mobil veriden nasıl tasarruf edilir

Android Oreo'daki veri tasarrufu modunu etkinleştirdiğinizde mobil veri kullanımını tasarruflu hale getirecektir. Temel olarak, bu mod Android uygulamalarının arka plan etkinliklerini kısıtlar ve böylece Android 8.0 Oreo telefonlarınızda ve tabletlerde mobil veri kullanımı azalır, Özellikle Ülkemizde hiçkimsede sınırsız mobil veri kullanmını şansı olmadığı göz önüne alındığında Mobil veriden tasarruf etmek birçok kişinin işine yarayacaktır. Olay sadece bununla sınırlı değildir geri planda veri alışverişi yapılması Telefonun pilininde daha çabuk bitmesine sebep olacaktır. gelelim Veri tasarufu özelliğini nasıl aktif edeceğimize

1. Ayarlar - veri kullanımı kısmına tıklayalım , aylık nekadar veri kullandığımızı gösteren ekran açılacaktır.

2. Veri kullanımı ekranındayken sağ üst köşedeki Üç noktaya tıklayıp veri tasarrufu kısmını seçersek ilgili ayarı açıp kapatabileceğimiz ekran açılacaktır.

Android veri tasarrufu ayarı

Buradaki düğmeyi açık konuma getirirsek veri tasarrufunu açmış oluruz. İlgili ekradan veri tasarruf modu ile ilgili aynen şöyle yazmaktadır : Veri kullanımını azaltmaya yardımcı olması için veri tasarrufu, bazı uygulamaların arka planda veri göndermesini veya almasını engeller. Şu anda kullandığınız bir uygulama veri bağlantısına erişebilir ancak bunu daha seyrek yapabilir. Bu durumda mesela siz resimlere dokunmadan resimler görüntülenmez.

Veri tasarrufu açık

Android te Veri kullanım denetimi

Veri tasarrufu ekranında sağ üst köşeye tıkladığımızda aşağı açılır menüde birde "Veri kullanım denetimi" yeralmaktadır buraya tıkladığımızda hangi uygulamanın hangi veriyi kullanacağını belirleyebileceğimiz ayarların yeraldığı ekran açılacaktır burada tüm uygulamalar için veya tek tek her uygulama için veri kullanım kuralı belirleyebiliriz.

Android uygulamaları ve veri tasarrufu

Veri tasarrufunu açtığımızda üst menüde veri tasarrufu ikonu belireceği gibi , ayarlara dokunduğumuzda ilk açılan ekranın en üst kısmında da Veri tasarrufunun açık olduğunu belirten bir ibare yeralacaktır buraya tıklayıp kapat dediğimizde veri tasarrufunu devre dışı bırakabiliriz.

Veri tasarrufu ikonu

Özelliğin nekadar işe yaradığı konusunda denemeler yapıp kullanıp kullanmama kararını kendiniz verebilirsiniz.

- Telefonumuz Mobil verideyken güncelleme yapması Burada

- Google Androidler için veri tasarrufu uygulaması sundu Burada

- Mobil veri kotanız dolduğunda Uyarı alın Burada

- Mobil etkin nokta açık fakat internete bağlanmıyor Burada

- Telefon Mobil verideyken HD videoları oynatmasın Burada

- Cep telefonu internetini Bilgisayarımızda kullanalım Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Mustafa
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Ahmet Turan Gürbüz
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Ümran Dağlı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha