Dosyayı açmak için yeni bir uygulamaya ihtiyacınız var


açmak için yeni bir uygulamaya ihtiyacınız var
Windows 10 daha ilk çıktığı günden beridir yüzlerce hata içeriyor, bunun birçok sebebi var mesela bilgisayar sektörüne uzak Hintli Ceo su , ucuz işçilik maliyeti için acemi taşeron hintli coderler

,yanlış planlama , geribildirimlere değer vermeme ... bunun gibi belkide yüzlerce sebep sayılabilir. Geçenlerde bir arkadaşım telefonla beni arayıp tuhaf bir hata göstereceğini ve bilgisayarına bağlanıp bağlanamayacağımı sordu. Team ile bağlandığımda açmaya çalıştığı bir uygulamanın (Hesap makinası Modern uygulaması) aynen şöyle bir hata verdiğini gördüm ; ... dosyasını açmak için yeni bir uyglamaya ihtiyacınız var. (Aşağıdaki resim temsilidir)

Açmak için yeni bir uygulamaya ihtiyacınız var

Mavi ekran hatası değil lakin uygulama açmak için uygulamaya ihtiyacınız var hatası ??? , Artık bunu kodlayanlar her ne yiyor içiyorsa fazla kaşırdıkları belli resme dikkat ettiyseniz "Tamam" butonu da gri . Microsoft forumlarına gittim aynı hatayı alan birçok kullanıcının başlığına rastladım fakat çözüm önerileri neyazıkki işe yaramadı. Aşağıdakiler çözüm olacağını düşünerek uyguladığım adımlardır.

1. Arkadaşın Bilgisayarına daha geçenlerde sıfır sistem kurduğumuzdan öncelikle bu konuda Microsoftta bir Fix yayımlanmışmı diye bakındım lakin böyle birşeye rastlamadım ve sistem günceldi.

2. Sistem dosya bütünlük kontrolü yaptırdım "sfc /scannow" fakat hiçbir hata bulunmadı ve hata aynen devam ediyordu

3. Ardından DISM komutları ile sistemi onarmayı denedim (Ki bundan umutluydum) bu sebeple aşağıdaki komutu çalıştırdım.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Fakat sorun aynen devam ediyordu.

4. Dedim belkide Windows store de bir bozukluk vardır onu sıfırlayayım bu sebeple aşağıdaki komutu çalıştırdan verdim

Wsreset.exe

Buda işe yaramadı.

5. Bu ne tuhaf bir hata diye düşünmeye başladım aklıma Yönetici yetkilerinde çalıştırılmış Powershellden aşağıdaki komutları vermek geldi son bir umut bunları denedim.

Get-AppxPackage -Name Microsoft.WindowsCalculator | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -Name Microsoft.WindowsCalculator | Add-AppxPackage

Sorunu çözeceğini umarak bilgisayarı yeniden başlattırdım. Fakat sorun halen devam ediyordu.

Dosyasını açmak için yeni bir uygulamaya ihtiyacınız var

... Yı açmak için yeni bir uygulamaya ihtiyacınız var sorununa kesin çözüm

Sorunun garipliği ve çözümsüzlüğü beni sinirlendirmişti ve içimden microsoftu anmaya başlamıştım. Dedim hataya birdaha bakayım bu sefer pencereyi kapatmak yerine "Mağazada uygulama ara" kısmına tıkladım ve Windows Mağazası uygulaması açıldı ve ardından Windows Hesap Makinesi sayfasını görüntüledi. Kur seçeneğinin bulunduğu butona tıkladım ve hemen sonrasında Eylem merkezinde windows hesap makinası kullanıma hazır diyen bir mesaj belirdi hemen çalıştıra "Calc.exe" komutunu verdim ve bingo herşey sorunsuz çalıştı.

Mağazada uygulama ara

Uyarı penceresindeki mağazada uygulama ara kısmına tıklamak yeterli olduğu halde neden en önce bunu denemedim bilemiyorum bir diğer husus "Tamam" penceresinin silik olması , zaten o silik olunca Uyarı penceresindeki hiçbir yazanın önemi kalmıyor beni de yanıltan tam olarak bu oldu ilaveten hata mesajı çok mantıksız zaten arkadaşta o uygulama yüklü ve exe si gözümün önünde neden birdaha indireyim ki ? Microsoft bulmaca çözdürmeyi seviyor sanırım.

- Windows 10 da sistemi yavaşlatan hata Burada

- Windows 10 u formatsız tamir edelim (Tamir yüklemesi) Burada

- Windows Update bilinmeyen bir hata ile kaşılaştı 800B0001 çözümü Burada

- Windows 10'da Otomatik Onarımı devre dışı bırakalım Burada

- Office kurulumunda alınan hata ve çözümü Burada

- Dosya yolu çok uzun hatası ve çözümü Burada


12 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha