Bu bilgisayar sağ tuşundan yönet özelliğini kaldıralım


Bu bilgisayar sağ tuşundan yönet özelliği olmasın
Geçenlerde küçük yeğenim flash oyunu oynamak için ısrar edince laptoppu kullanmasına izin vermiştim elbette bu istisnai bir durum olduğundan onun için standart bir kullanıcı hesabı veya bir çocuk hesabı


oluşturmamıştım herneyse birkaç dakikalığına dışarıya çıkıp geldiğimde çocuk Bilgisayar yönetimi ekranını açmıştı hemen kapattım gel gelelim 10 -15 dk sonra tekrar açılmış olduğunu farkettim. Bu arada bilgisayar yönetimi ekranı nedir diye merak edenler olursa aşağıdaki resim hatırlamalarına yardımcı olacaktır.

Bilgisayar yönetimi

Ardından geri planda oturup çocuğun ne yaptığını gözlemlemeye başladım , flash oyun penceresini simge durumuna alıp masaüstündeki Bu bilgisayar ikonuna sağ tıkladı ve rastgele mouse tıklarken aynı zamanda klavyede farklı tuşlara basmaya başladı , şimdi ilk resimdeki ekranı nasıl açtığını anlamıştım. Demekki çocuğu birkaç dakikalığına bile olsa yalnız bırakmamak gerekiyor. Sonrada aklımdan acaba Bu bilgisayar sağ tuş menüsünden Yönet kısmını kaldırabilirmiyim diye geçirdim çünkü Yönet kısmından açılacak Bilgisayar yönetimi altında Disk yönetimi gibi son derece tehlikeli yönetimsel araçlar var ve tüm veriler silinebilir.Aşağıda bu işin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağım.

Sağtuşta yönet yok

Bu bilgisayar Sağ tuş menüsünde çıkan yönet özelliği nasıl kaldırılır

1. Yönet özelliğini registryden kaldırmak için öncelikle aşağıdaki anahtara gidin

HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

2. Sağ taraftaki boşlukta Yeni DWORD (32 Bit) Değeri oluşturun ve ismine de "NoManageMyComputerVerb" deyin ve çift tıklayıp değerini "1" yapın.

Sağ tuştaki yönet registry kaydı

3. Ardından dosya gezginini yeniden başlatın veya Oturumu kapatıp yeniden kullanıcı girişi yapın. Böylece hem masaüstündeki Bu bilgisayar menüsünde yeralan "Yönet" kaybolacak.

Dosya gezgini sağ tuşunda yönet yok

Hemde Dosya gezgininde yeralan bu bilgisayar menüsündeki "Yönet" görünmez hale gelecektir. Eski haline geri getirmek için ise "NoManageMyComputerVerb" anahtarını sağ tıklayıp sil demeniz yeterlidir. Sizleri registry ile uğraştırmamak için herzaman olduğu gibi bir Vbs scripti kodladık sayfa sonundaki linkten scripti indirip zipten çıkartın ve ardından "sagtus_yonet.vbe" dosyasını çalıştırın , ilk çalıştırmada bu bilgisayar sağtuş menüsündeki "Yönet" kısmını kaldıracak tekrar çalıştırıldığında ise "Yönet" kısmı varsayılan haline geri dönecektir.

vbs ile sağtuştaki yöneti kaldır

Bu ayar ve script Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 ve Windows 7 de test edilmiş ve sorunsuz çalıştığı gözlemlenmiştir. Vista gibi daha düşük sistemlerde de çalışması muhtemeldir.

- Windows 10 da masaüstü simgelerini etkinleştirelim Burada

- Windows 10 da Dosya gezgini Bu bilgisayar menüsünü açsın Burada

- Hızlı erişim ve bu Bilgisayar arasında kolay geçiş Burada

- 3D nesneler klasörünü kaldıralım Burada

- Vbs ile bilgisayar ismi değiştirmek Burada

- Masaüstü ikonlarının gölgeleri kayboldu Burada


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha