Sağtuştaki yazdır özelliğini kaldıralım


Sağtuştaki yazdır özelliğini kaldıralım
Windows, varsayılan olarak Dosya Gezgini üzerinden doğrudan varsayılan yazıcıya dosya gönderilmesine izin veren "Yazdır" özelliğine sahiptir herhangi bir yazıcınız olmasa bile, Yazdır komutu görünür

durumdadır. Dosya gezginini açıp yazdırılacak belgenin bulunduğu klasöre ulaştıktan sonra "Paylaş" sekmesine geçin ardından belgeyi seçip yazdır butonuna tıklayın. Varsayılan olarak, Dosya Gezgini'nden varsayılan yazıcıya en fazla 15 dosya gönderebilirsiniz.

Dosya gezginindeki yazdır

Bu şekildeki bir yazdırma eyleminde yanlışlıkla yazdır butonuna tıklamak imkansızdır. Belge ve görüntülerle çalışmak üzere tasarlanan uygulamaların çoğu, belgelerin yazdırılmasını sağlayan bir Yazdır komutuyla birlikte gelir. Ek olarak Windows ta 'Yazdır' içerik menüsü komutunu sunar fakat kullanıcılar genellikle sağ tuştaki yazdırma özelliğini kullanmazlar çünkü Dosya içeriklerinin doğruluğundan emin olduktan sonra belgelerini, resimlerini ve metin dosyalarını varsayılan yazıcıları ile yazdırırlar ilaveten kullanıcılar sağ tuştaki "Yazdır" özelliğine yanlışlıkla tıklayabilmektedirler bu nedenledirki sağ tuştaki yazır girdisinin kaldırılmasını arzu edebilirler aşağıda bu işin nasıl yapıldığını açıklamaya çalıştık.

Sağtuşta yazdır

Bağlan menüsündeki (Sağ tuş) yazdır girdisi nasıl kaldırılır

Registryden yapılacak bu değişiklik için sayfa sonundaki indirme linkinden gerekli registry dosyalarını indirmeniz gerekmektedir.

1. Yazdir.zip dosyasını sağ tıklayıp buraya çıkart deyin ve şifre olarak sordum kelimesini girin dosya içerisinde yeralan "Sagtustan_yazdir_sil.reg" dosyasını çift tıklayıp çalıştırın ve çıkan uyarıya evet deyin böylece sağ tuşunuzdaki yazdır özelliği silinecektir.

Sağtuşta yazdır özelliği silindi

2. Eğer daha sonra "Yazdır" özelliğini tekrar geri getirmek isterseniz "Sagtusa_yazdir_ekle.reg" kaydını çalıştırmanız yeterlidir. Yazdır özelliği sağ tuşunuzda belirecektir. Yazdır özelliğini kaldırdığınızda Dosya gezgini üzerinde yeralan Yazdır girdisi de silik hale gelecektir. Yazdır özelliğini geri getirmek için gerekli registry kaydını uyguladıktan sonra dosya gezgini paylaş sekmesi altında yeralan yazdır butonunun aktif olabilmesi için dosya gezginini yeniden başlatmanız gerekebilir.

NOT: Aşağıdaki linkte yeralan Registry kayıtları Windows 10 , Windows 8.1, Windows 8 ve Windos 7 de test edilmiş olup sorunsuz çalışmaktadır. Muhtemelen daha düşük windows sürümlerinde de sorunsuz çalışacaktır.

- Yazdırma korumalı PDF dosyaları nasıl yazdırılır Burada

- Windowsta yazdırma kuyruğu nasıl temizlenir Burada

- Windows 10 kablosuz ağda Yazıcı paylaşımı Burada

- Windows 10 da dosya ve yazıcı paylaşımını kapatma Burada

- Windows 10 da Aygıtlar ve Yazıcılar kısayolu oluşturmak Burada

- Microsoft EDGE yazdır özelliğini devre dışı bırakalım Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Aykut bilir

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha