Laptop kapağı açıldığında bilgisayar Uyansın/Uyanmasın


Laptop kapak açma eylem ayarı
Modern dizüstü bilgisayarların çoğu, Laptop kapağını kapattığınızda Uyku moduna girerler bu davranışı güç seçenekleri kısmında "Güç düğmeleri ve kapak" başlığı altında bulunan "Kapağı kapatma eylemi"


özelliği altındaki aşağı açılır menülerden belirleyebilirsiniz. Böylece laptopu tekrar açmak için Güç düğmesine basmanıza gerek kalmadan sadece kapağını açmanız uyanması için yeterlidir. Laptopta işletim sistemini kolayca açmak için pratiklik sağlar. Laptop Kapağını açtığınızda dizüstü bilgisayarınız otomatik olarak uyanmazsa veya Windows 10' lu işletim sisteminizde Laptop kapağını açtıktan sonra dizüstü bilgisayarınızın otomatik olarak açılmasını önlemek istiyorsanız, bunu güç ayarları altından yapabilirsiniz.

NOT: Eski dizüstü bilgisayarların yanı sıra bazı yeni dizüstü bilgisayarların donanım ve sürücü kısıtlamaları nedeniyle bu özelliği desteklemeyebileceğini hatırlatmak isteriz.

Uykudaki Laptop kapağını açtığınızda gerçekleşecek eylemi belirleyin

Güç seçeneklerine normal yoldan ulaşmak isterseniz bu oldukça zahmetlidir ; Ayarlar - Sistem - Güç ve Uyku - Sağ tarafta yeralan "Ek güç ayarları" kısmına tıklayın , Güç seçenekleri penceresi açılacaktır Burada yeralan Plan ayarlarını değiştir kısmına tıklayın ve Son olarak - Gelişmiş güç ayarlarını değiştir kısmını seçin böylece Güç seçenekleri penceresi açılacaktır .Eğer buraya kısayoldan ulaşmak isterseniz aşağıdaki kodu çalıştır penceresinden vermeniz yeterlidir.

control.exe powercfg.cpl,,3

Direkt olarak karşınıza Güç seçenekleri penceresi gelecektir. Windows 10, sürüm 1607 ve sonraki Windows sürümlerinde güç seçeneklerine "Kapak Açma eylemi" adı altında bir özellik eklendi.

kapak açma eylemi ayarı

Bu özellik sayesinde uykudaki Laptop ekranının davranışını belirleyebiliyoruz. Seçeneklere göre Kapak açma eylemini Pilde ve Prizde olmak üzere ; a) Ekranı aç b) Hiçbirşey Yapma olarak belirleyebiliyoruz. Eğer sizde "kapak Açma Eylemi" özelliği görünmüyorsa bu durumda ;

1. Bu özellik gizlidir
2. Donanımınız Bu özelliği desteklemiyordur

Öncelikle özelliğin gizli olduğunu varsayarsak etkin hale getirebilmek için Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştırıp aşağıdaki ilk kodu çalıştırmanız gerekir.

powercfg -attributes SUB_BUTTONS 99ff10e7-23b1-4c07-a9d1-5c3206d741b4 -ATTRIB_HIDE
powercfg -attributes SUB_BUTTONS 99ff10e7-23b1-4c07-a9d1-5c3206d741b4 +ATTRIB_HIDE

Ardından Güç seçeneklerine gidip "Kapak Açma Eylemi" özelliğinin eklenmiş olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer halen eklenmemişse donanımınız desteklemiyor demektir. Bundan kasıt mesela Masaüstü bilgisayarda bu özelliği eklemeye çalışırsanız eklemez.Üstteki ikinci kod Kapak açma eylemi özelliğini Güç seçeneklerinden kaldıracaktır (Gizleyecektir)

kapak açma eylemi özelliği

Aynı işlemi registry kayıtları ile yapmak isterseniz aşağıdaki resimlerde gösterilen registry anahtarlarını kullanabilirsiniz.

kapak açma eylemi registry kaydı

Eğer tüm bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla Kapak açma eylemi özelliğini Güç seçeneklerine eklemek veya bu özelliği güç seçeneklerinden kaldırma (Gizlemek) isterseniz sayfa sonundaki indirme linkinde sunduğumuz scriptten faydalanabilirsiniz. Script ilk tıklamada bu özellik aktif ise gizlemekte , gizli ise aktif hale getirmektedir.

Vbs ile kapak açma eylemi özelliği eklemek

Script ikinci kez çalıştırıldığında ise ilk yaptığı eylemin tam tersini yapmakta ve işlem sonunda güç seçeneklerini otomatik olarak açmaktadır.

- Hiçbir güç seçeneği kullanılabilir durumda değil Burada

- Sağ tuş menüsüne Güç seçenekleri ekleyelim Burada

- Güç seçeneklerine Nihai performans ilave edelim Burada

- Güç seçeneklerinde tek seçenek var diğerleri yok Burada

- Güç seçenekleri kapatma ayarları silik ve değişmiyor Burada

- Bir güç planını yeniden adlandıralım Burada

- Sistem soğuma ilkesi ayarları Burada

- Güç seçeneklerine Aygıt boşta ilkesi ilave edelim Burada

- Görev çubuğundan güç seçeneklerini değiştirmek Burada

- İşlemci güç yönetiminde En Yüksek işlemci Frekansı yok Burada

- Güç tasarrufu için internet performansınız düşmesin Burada

- Güç planı ayarlarını yedekleyip geri yükleyelim Burada


26 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Ömer

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha