Chrome ve Firefox ta Dns Over Https yi etkinleştirin


Chrome ve Firefox ta Dns Over Https yi etkinleştirin
Önceki makalelerimizden birtanesinde DNS over HTTPS (DOH) yani DNS üzerinden HTTPS nin ne olduğunu ve yararlarını açıklamaya çalışmıştık bu yazıyı sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Kısaca hatırlarsak


; DNS nin temel çalışma prensibi şu şekildeydi , kullanıcı tarayıcı adres satırına bir domain (Alan adı) yazar ardından web sunucusunun IP adresini öğrenmek için bir DNS sunucusuna sorgu gönderilir fakat bu sorgu şifresizdir ve saldırılara açıktır. DNS over HTTPS (DOH) , DNS sorgusunu şifreleyerek kullanıcının hangi web sitelerini ziyaret ettiğinin bulunmasını güçleştirir ve oltalama saldırılarını daha zor hale getirir. Peki ama Google chromede ve Firefox ta hangi ayarları yapalımki DNS over HTTPS (DOH) ayarı açık hale gelsin.

Google chrome de DNS over HTTPS (DOH) ayarını açalım

Google chrome kullanıcısı iseniz şu an varsayılan olarak kapalı halde gelen fakat ilerki sürümlerde yüksek ihtimalle etkin olarak gelecek DNS over HTTPS ayarını açabilirsiniz bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

1. Google chrome tarayıcınızın açın ve adres satırına aşağıdaki komutu yapıştırıp enter tuşuna basın.

chrome://flags/#dns-over-https

2. Karşınıza gelecek olan ayarlar sayfasında sarı fosforlu ile işaretlenmiş olan Secure DNS lookup yazısının hemen sağındaki aşağı açılır menüden "Enabled" olan seçeneği seçin ve tarayıcıyı yeniden başlatın.

Chromede DNS over HTTPS

Böylece Google chromede artık DNS over HTTPS (DOH) ayarı etkin hale gelmiş oldu. Eğer ayarların etkin olup olmadığını test etmek istiyorsanız , CloudFlare Tarayıcı güvenlik testini (Browsing Experience Security Check) kullanabilirsiniz - Burada Bu testi Chromede ; DNS over HTTPS (DOH) ayarını etkin hale getirmeden önce ve getirdikten sonra ayrı ayrı yapmanızda fayda var. Test sayfasında "Secure DNS" kısmı bizim için önemlidir.

Cloudflare tarayıcı güvenlik testi

Firefox ta DNS over HTTPS (DOH) ayarını açalım

Firefox tarayıcınızda alan adlarını ip adreslerine çevirmek için gönderilen DNS sorgularının şifrelenmesini istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayınız.

1. Firefox tarayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki ızgara ikonuna tıklayıp aşağı açılır menüden "Seçenekler" kısmına tıklayın veya adres satırına "about:preferences" yazıp enter tuşuna basın.

Firefox seçenekler

2. Açılan tercihler sayfasında en dip kısma gidin ve burada yeralan "Ağ Ayarları" başlığını bulun ve hemen sağında yeralan "Ayarlar" butonuna tıklayın

Firefox Ağ ayarları

3. Açılan Bağlantı ayarları penceresinin en dip kısmında yeralan HTTPS üzerinden DNS yi etkinleştir kutucuğuna tik koyun ve sağlayıcı kısmında yeralan aşağı açılır menüde Cloudflare (Varsayılan) seçili olduğundan emin olun. Son olarak Tamam butonuna tıklayın.

Firefox ta DNS over HTTPS yi etkinleştirmek

Firefox tarayıcısında DSN over HTTPS ayarını etkinleştirmeden önce ve etkinleştirdikten sonra CloudFlare Tarayıcı güvenlik testini (Browsing Experience Security Check) i yapmanızı öneririz - Burada

- DnsJumper ile birkaç tıkla DNS değiştirin Burada

- Komut istemi (cmd) ile DNS değiştirin Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Google chrome Adres satırında https yada www yok Burada

- Firefox ta bazı seçenekler devre dışı bırakılmış Burada

- Firefox belirli sitelerde içeriği engellemesin Burada


8 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha