Sürücüyle ilgili bir sorun var şimdi tarayın hatası


Sürücüyle ilgili bir sorun var şimdi tarayın
Sık kullandığınız Bellek veya Harici HDD lerden birinde, ikide birde "Bu sürücüyle ilgili bir sorun var.Sürücüyü şimdi tarayın ve sorunu düzeltin" uyarısı alıyorsanız muhtemelen uyarıyı veren diskte bir Dirty

bit sahibisiniz. Dirty Bit , sabit sürücüde gizli bir yerde bulunan sadece 1 hex değeridir ve dosya sisteminin tutarsız bir durumda olabileceğini gösterir. Birimde değişiklikler yapıldı ve değişiklikler diske kaydedilmeden önce bilgisayar kapatıldıysa veya birimde bozulma tespit edildiyse "Dirty bit" oluşur ve Bilgisayar yeniden başlatıldığında chkdsk , dosya sistemi bütünlüğünü doğrulamak ve birimdeki sorunları gidermek için otomatik olarak çalışır. Böyle bir hata alıyorsanız yapmanız gerekenleri aşağıdaki yazıda açıklamaya çalıştık.

1. Sürücüyü Onarın

Uyarıya tıkladıktan sonra "Taramadan Devam et" derseniz bir dahaki sefere uyarı tekrar gelecektir bu sebeple Tara ve Düzelt (Önerilen) seçeneğini kullanın.

Sürücüde sorun uyarısı

Bir sonraki ekranda sürücüyü onar seçeneğine tıklayıp onarma işlemini başlatın, neticede sürücünüz başarıyla tarandı diye Yazması gerekir.

Sürücüyü taratıp sorunları gidermek

Üstteki işlemlerden sonra Sürücüyü tekrar taktığınızda Tarayın uyarısını vermemesi gerekir.

2. Cmd den vereceğiniz bir komutla Şimdi tarayın hatasını giderin

İlk yöntemde zaten ilgili disk kontrol ettirilip sağlam diye işeretlenmektedir lakin bu işlem herhangi bir sebeple yarıda kalıyor veya işe yaramıyorsa Komut istemi dediğimiz Cmd den vereceğiniz bir komutla Diski taratıp hatayı düzeltebilirsiniz bunun için Yönetici olarak çalıştırdığınız komut isteminde aşağıdaki ilk komutu uygulayınız

chkdsk /f /R S:
chkntfs /x S:

Aşağıda ilk komutun çıktısını görüyorsunuz

Cmd Komutu ile sürücüyü tarat hatasını giderin

Eğer bu komutu uyguladıktan sonrada sürekli Sorun var hatayı düzeltin diye uyarı alırsanız bu defa ikinci komutu kullanın, komuttaki " /X" ibaresi ile windows başlatılırken bir veya daha fazla dizin tarama işleminden dışlanmaktadır (hariç bırakılmaktadır). İkinci komutu uyguladığınızda sanki komut bir tepki vermemiş gibi olabilir bu sizi yanıltmasın.

3. Check Disk GUI ile Diski tarayın hatasını giderin

Üstte Komut istemi (Cmd) ile yapılan işlemleri bir arayüz (GUI) ile gerçekleştirmek isterseniz bu konuda ücretsiz ve portable olan Check Disk GUI yazılımını kullanabilirsiniz. Sayfa sonundaki linkten yazılımı edinebilirsiniz.

1. Sürekli taramanızı isteyen USB belleği veya harici HDD i Porta takın

2. Check Disk GUI uygulamasını çalıştırın ve Dirty bit satırına gözatın , Dirty yazıyorsa sürekli taratılmasını isteme sebebi budur.

Check disk GUI

3. İlgili sürücünün önündeki kutucuğa tik koyun ve "Fix" butonuna tıklayın.Sol altta işlem hakkında bilgi verecektir son olarak Klavyenizdeki F5 butonuna basıp arayüzdeki "IS DIRTY" ibaresinin "IS NOT DIRTY" haline dönüştüğünden emin olun.

check disk gui not dirty

Üsttekilere ilaveten , hatalı USB belleği veya Harici HDD i porta taktıktan sonra aşağıdaki komutu verin ve Aygıt yöneticisini açın

devmgmt.msc

Ardından Disk sürücüleri altında ilgili diski bulun ve sağ tıklayıp özellikler deyin , yeni açılacak olan pencerede "İlkeler" sekmesi altında yeralan "Hızlı kaldırma (Varsayılan)" kısmını kontrol edin, işaret yoksa işaretleyin.

Hızlı kaldırma ve daha iyi performans

Eğer ısrarla tarama devam etmenizi istiyorsa önce bir Hex editörü ile diskin dirty bit ini düzeltmeyi deneyebilrsiniz Burada olmuyorsa yavaş format veya Low level format seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

- Bad sector nedir onarma komutları nelerdir Burada

- Sabit diskte en kolay hata kontrolü Burada

- HDD durumumuzu bir komutla öğrenelim Burada

- Windowsta CHKDSK kullanmadan Dirty Bit i temizleyelim Burada

- Usb Bellek RAW formatına dönüştü erişilemiyor Burada

- Windows 10'da Otomatik Onarımı devre dışı bırakalım Burada

- Bölünmüş sabit diski (Hdd) tek dizin yapın Burada

- Sabit diskinizin sağlık durumunu kontrol edin Burada

- Donanımı güvenle kaldır nekadar gerekli Burada


14 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha