Windows 10 veri kullanımı ayın ilk günü sıfırlansın


Windows 10 veri kullanımı ayın ilk günü sıfırlansın
Tüm dünyada Salgın hastalığın etkili olduğu şu günlerde özellikle kotalı internet kullanıcılarının en büyük sorunu internet kotasının bitmesi ve bu sebeple internetin kesilmesidir. internet kotasını kontrol


altında tutmak için önceki makalelerimizde ücretsiz ve portable uygulamalar paylaşmıştık fakat aşağıda açıklayacağımız yöntemle herhangi bir yazılım kullanmanıza gerek yok windows 10 zaten internette nekadar veri kullandığınızın kaydını tutuyor. Mesela benim iki yeğenim var birisi 50 -70 Gb oyunlar indirir ve sonrada kotayı ben bitirmedim der ve kardeşinin üstüne atar böylesi durumlardan kaçınmak için Windows 10 da aylık veri kullanım miktarını kontrol edebilirsiniz gel gelelim Windows 10 her nedense aylık veri kullanım istatistiğini hep son 30 gün olarak verir. Peki ama nasıl bir ayar yapalımki Windows her ayın birinde veya sizin belirleyeceğiniz bir günde veri kullanımını sıfırlasın ve tekrar saymaya başlasın ?

Windows 10, internet kotasını (Veri kullanımı) ayın ilk günü sıfırlasın

Türkiyede sınırsız internet yoktur, sınırsız denilen internet , Aylık 500 GB internet kotası demektir , bu kota aşıldığında kimi kullanıcıları interneti kesilir kimininde hızı düşer. hal böyle iken , kullanıcıların kotalarını gözlem altında tutmaları son derece önemlidir. Siz farkında olmadan bir zararlı veya Torent gibi bir yazılım kotanızı tüketebilir. Gel gelelim Ayarlar - Ağ ve internet kısmına gittiğinizde son 30 veya 31 günlük veri kullanımını görebilirsiniz ve bu istatistik , her ayın ilk günü otomatik olarak sıfırlanmaz. İlgili sayfaya bir tıkla ulaşmak isterseniz aşağıdaki komutu çalıştır penceresinden kullanmanız yeterlidir.

ms-settings:datausage

Bu veri kullanım bilgisi kullanıcıların işine yaramaz çünkü kaçıncı günden başlayarak son 30 günü verdiği belirsizdir. Veri kullanımının her ayın ilk günü sıfırlanmasını sağlamak için bir kota belirlemeniz gerekecektir. bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Windows 10 veri kullanımı

1. Ağ ve internet durum sayfasındayken (Üstteki sayfa) ; veri kullanımı butonuna tıklayın ve bir sonraki sayfada "Sınırı Girin" butonunu seçin.

Windows 10 veri kullanım sınırını girin

2. Yeni açılan pencerede ya Sınırsızı veya Aylık kısmını işaretleyin. Türkiyede aslında herkes için 500 GB kota olduğu göz önüne alındığında Aylık kısmını seçip kota limiti olarak ta 500 GB ı girmenizi tavsiye ederim.

Veri sınırını belirle

3. Kaydet butonuna tıkladığınızda aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda sıfırlamaya kaç gün kaldığı yazmaktadır. Eğer Sınırsız kısmını işaretlemişseniz ve varsayılan aylık sıfırlama tarihini değiştirmediyseniz , Windows 10 her ayın birinde otomatik olarak verileri sıfırlayacaktır ve böylece aylık kotanızı doğru bir biçimde görebileceksiniz.

Veri sıfırlamaya kalan gün sayısı

Eğer sizdeki kota ayın birinde değilde farkı bir günde sıfırlanıyorsa bunu da üstteki ikinci adımda ilgili yerden ayarlayabilirsiniz. sınırı dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz fakat bu sınır bize windows 10 un her ayın ilk günü kotamızı sıfırlama imkanı sunmaktadır. Bu ölçüm ile internet servis sağlayıcı arasındaki ölçüm arasında pek bir fark olmamaktadır, bu sebeple güvenlidir.

- internet kotası aşıldığında windows 10 uyarsın Burada

- Windows 10 veri kullanımını bir tıkla sıfırlama Burada

- İnternet kotanızı ölçmeye yarayan birkaç yazılım Burada

- Bilgisayar açıkken nekadar veri kullanmış Burada

- Portable internet kota ölçme yazılımları Burada

- İnternet kotanızı ölçmeye yarayan birkaç yazılım Burada

- İnternet yavaşlığı yada bağlantı kopması çözümü Burada

- İnternet hızı nasıl arttırılır Burada

- Mobil etkin nokta açık fakat internete bağlanmıyor Burada

- Windows 10 nasıl hızlandırılır Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for TRWE_2012
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for hande

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha