Android uygulama önbelleği nasıl temizlenir


Android uygulama önbelleği nasıl temizlenir
Önbelleğe alma işlemi, yükleme sürelerini ve genel deneyimi daha hızlı hale getirmek için tarayıcılar, oyunlar ve uygulamalar tarafından kullanılan bir yöntemdir. YouTube, Spotify, Google Haberler

ve diğer pek çok uygulama, verileri önbelleğe kaydederler ve bu önbelleklenen veriler, kullanıcıdan girdi isteme veya internetten sık sık bilgi alma zorunluluğunu en aza indirmek için geçici olarak depolanan video küçük resimleri, arama geçmişi veya video parçacıkları olabilirler. Önbelleğe alma, internet kalitesi ve hızları her yerde aynı olmadığından çok zaman kazandırabilir.

Gel gelelim Bazı uygulamalar önbelleğe almayı verimli bir şekilde kullanmayabilir ve gereksiz yere büyük miktarda depolama alanı kullanıyor olabilir. Veya bir uygulamanın önbelleğe alınmış verileri, o uygulama bir güncelleme aldığında sorunlara neden olabilir , bazı uygulamaların önbelleği çok büyüdüğünde yavaş çalışabilir. Hatta Kötü yazılmış veya iyi korumalı alana sahip olmayan bazı uygulamalar, hassas kullanıcı bilgilerini önbelleklerinde ve verilerinde saklarsa bir güvenlik tehdidi oluşturabilir.

Bu gibi nedenlerden dolayı uygulama önbelleği temizlenmek istenebilir. Verileri temizlemek, bir uygulamayı ilk kez yüklemişsiniz gibi temiz bir sayfa olarak başlatmaya eşdeğerdir. Önbelleği sıksık (Hergün) temizlemek onların daha yavaş çalışmalarına sebep olabileceğinden yalnızca gerekli olduğunda temizlemenizi öneririz.

Bir uygulamanın önbelleği nasıl temizlenir

Aşağıdaki anlatım Android Q da yapılmış olup diğer Android sürümlerinde de benzerdir.

1. Ayarlar - Uygulama ve bildirimler - Uygulama bilgileri kısmına gidin

Android uygulama bilgileri

2. Ardından Önbelleğini temizleyeceğiniz Uygulamayı bulun ve üzerine dokunun , bir sonraki ekranda "Depolama alanı ve önbellek" kısmına dokunun

Depolama alanı önbellek

3. Depolama kısmında karşımıza iki tür temizleme seçeneği gelecektir bunlar ;

a) Önbelleği Temizle : Sorunlu uygulama için öncelikle Önbelleğe alınmış verilerin temizlenmesinin denenmesi gerekir çünkü , Önbelleğe alınmış verilerin temizlenmesi, oturum açma işlemleri veya kaydedilmiş oyunlar gibi diğer verileri temizlemez.

b) Depolama alanını temizle : Bu genellikle son çare gibi bir şeydir ve o uygulamayla birlikte gelen tüm ayarları temizler, Örneğin Facebook uygulamasındaki uygulama verilerini temizlerseniz tekrar oturum açmanız gerekir. Oynadığınız bir oyundaki verileri temizlerseniz, sanki hiç oynamamışsınız gibi en başa geri dönersiniz

Android Uygulama önbelleğini temizle

Mesela bende Google chrome aniden güncellenmemeye başladı ne yaptıysam güncelleniyor dedi öylece kaldı ve 10-15 sn sonra tekrar güncelleme var yazıyordu önce Önbelleği ardından da Depolama alanını birkaç defa temizledikten sonra anca düzgün şekilde güncellenebildi.

- Android telefonda Ekolayzer Nasıl ayarlanır Burada

- Android uygulamalarını ve sistemi güncelleyelim Burada

- Mobil Google chromede tüm site çerezleri nasıl silinir Burada

- Android telefonda Büyük boyutlu dosyaları bulun Burada

- Android Uygulamalarını kolayca gizleyin Burada

- Android Hesap makinası geçmişi nasıl temizlenir Burada

- WhatsApp de sohbet mesajlarını topluca silin Burada

- Xiaomi Cleaner Lite ile Android temizliği Burada

- Android te Tüm çağrı kayıtları nasıl silinir Burada

- Android te Bir numaraya ait tüm çağrı geçmişini silelim Burada


9 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha