Görev çubuğundaki dosya gezgini kayboldu


Görev çubuğundaki dosya gezgini kayboldu
Dosya Gezgini, klasörlere ve dosyalara erişmek için kullanılan bir dosya yönetim uygulamasıdır ve Dosya Gezgini'ne erişmenin temel yolu, Görev Çubuğundaki klasör simgesini tıklamaktır.Geçenlerde

yeğenim bana ulaşıp görev çubuğundaki dosya gezgininin kaybolduğunu ve bunu geri eklemeyi bilmediğini söyledi. Uzak bağlantı yazılımı ile kendisine bağlanıp sorununu halletikten sonra benzeri sorunu olanlar için birkaç açıklama yapmanın faydalı olabileceğini düşündüm. Başınıza geldimi bilmiyorum evinize gelen bir çocuk veya kullandığınız bir uygulama, görev çubuğuna ekli olan Dosya gezgini ikonunu kaldırıverir ve ilk anda nasıl ekleneceğini bulamayabilirsiniz. Aşağıdaki yazıda bu konuda uygulanabilecek iki farklı yöntem verilmiştir.

Görev çubuğuna dosya gezgini nasıl eklenir

Yöntem 1 : Görev çubuğundaki Dosya gezgini kaybolduysa sırası ile aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. Klavyenizdeki Windows ve R tuşlarına basıp Çalıştır penceresini açın ardından buraya bir Nokta işareti yazın "." ve son olarak ENTER tuşuna basın.

Dosya gezgini çalıştır komutu

2. Görev çubuğunda dosya gezgini simgesi belirmiş olmalı , bu simgeye sağ tıklayın ve son olarak "Görev çubuğuna sabitle" kısmını seçin , artık Dosya gezgini yada diğer adı ile windows gezgini eskisi gibi Görev çubuğundaki yerini alacaktır.

Dosya gezginini görev çubuğuna sabitle

Yöntem 2 : Bu konuda kullanılabilecek diğer bir yöntem ise sol alt köşedeki windows ikonuna tıkladıktan sonra açılacak olan başlat listesinde kaydırma çubuğunu en dip kısma alın ve burada yeralan "Windows Sistemi" klasörüne tıklayın .

Başlat windows sistemi

Açılan alt menüde yeralan dosya gezgini ikonuna sağ tıklayın ve "Başlangıca sabitle" nin hemen altında yeralan Diğer kısmına tıklayın ve yana açılan menüden "Görev çubuğuna sabitle" kısmını seçin.

Görev çubuğuna dosya gezginini sabitle

böylece kaybolan dosya gezgini görev çubuğuna sabitlenmiş olacaktır. İlk yönteme göre biraz daha fazla adım içeren bu yöntem , eğer ilk yöntem sizde herhangi bir sebeple işe yaramaz ise kullanılabilir. Diğer bir yöntemimizde

Yöntem 3 : Bu yöntemimizde Öncelikle başlata dosya gezginini ekleyeceğiz (Eğer ekli değilse) ve ardından sağ tıklayıp Diğer - Görev çubuğuna sabitle kısmını seçeceğiz. Bunun için çalıştırdan açağıdaki komutu uygulayın.

ms-settings:personalization-start-places

Yada aynı yere ulaşmak için Ayarlar - Kişiselleştirme - Başlat penceresini açın ve dip kısımda yeralan "Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç" kısmına tıklayın. Açılan ekranda Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç başlığı altında yeralan "Dosya gezgini" butonunu açık konuma getirin.

Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç ayarı

Ardından Sol alt köşedeki Windows ikonuna tıklayıp açılan ekrandaki  Dosya gezginine sağ tıklayıp Başlangıca sabitle ayarının altında yeralan Diğer kısmından "Görev çubuğuna sabitle" kısmını seçin.

Yöntem 4 : Daha önceki makalelerimizden birinde görev çubuğunda ekli bulunan tüm öğelerin nasıl yedeklenebileceğini açıklamıştık , dilerseniz o yöntem ile bir yedek alıp gerektiğinde bu yedeği geri yükleyerek te görev çubuğundan kaybolmuş olan dosya gezginini geri getirebilirsiniz. İlgili makaleye sayfa sonundaki ilk linkten ulaşabilirsiniz.

- Görev çubuğuna sabitlenen öğeleri yedekleyin Burada

- Başlat menüsüne dosya gezgini ilave edelim Burada

- Windows gezginini yeniden başlatma yolları Burada

- Windows gezgini istediğiniz konumda açılsın Burada

- Windows 10 dosya gezgininde Hızlı erişim olmasın Burada

- Dosya gezgini indirilenler klasörünü açsın Burada

- Dosya gezgini önizleme bölmesini yasaklayın Burada

- Dosya gezgini altında Ağ simgesi yeralmasın Burada

- Hızlı erişim ve bu Bilgisayar arasında kolay geçiş Burada

- Dosya Gezgini Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Özelleştirme Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha