Windows 10 Arama kutusu kayboldu


Windows 10 da arama kutusu kayboldu
Windows 10 işletim sisteminde sol alt köşede bulunan windows simgesinin hemen sağında bir arama kutusu simgesi yeralmaktadır. Bazı kullanıcılarda bu kısımda sadece bir arama simgesi yeralırken bazılarında

arama kutusu bulunur bazılarında ise bu kısımda arama ile ilgili bir özellik bulunmaz. Geçenlerde bir takipçimiz Youtube kanalımızdaki bir videoya yaptığı yorumda Arama kutusunun onda simge şeklinde olduğunu bunu arama kutusu şekline nasıl çevirebileceğini sordu. Arama kutusu ile ilgili ayarları paylaşacağımız bu makalemizde bu sorunun cevabını ayrıntıları ile bulacaksınız.

1. Arama kutusu ayarları nereden yapılır

Arama kutusunu simge şeklinde gösterme , gizleme veya varsayılan hale alma ayarlarına ulaşabilmek için Görev çubuğunu sağ tıklayıp açılan ekranda Ara kısmını seçip burada yeralan aşağıdaki Üç ayardan birini seçmeniz gerekmektedir.

Windows 10 arama kutusunu göster

a) Gizli (Arama kutusunu gizler)
b) Arama simgesini göster (Arama simgesini gösterir)
c) Arama Kutusunu göster (Arama Kutusunu gösterir)

Windows 10 arama kutusu ayarları

2. Arama kutusu yok sadece simgesi kullanılıyor

Bazı arkadaşların bu konudaki şikayetleri incelendiğinde bunların Görev çubuğu ayarlarında "Küçük Görev çubuğu düğmeleri Kullan" özelliğini aktif ettikleri görülmektedir. Microsoft hernedense Küçük simgeler seçildiğinde arama kutusunu devre dışı bırakmaktadır. Arama kutusunu tekrar aktif edebilmek için ; Ayarlar - Kişiselleştirme - Görev çubuğu kısmına gidip burada yeralan ayarlardan Küçük görev çubuğu düğmeleri kullan özelliğini kapalı konuma getirmeniz gereklidir.Aynı yere daha kolay ulaşabilmek için çalıştırdan aşağıdaki komutu vermeniz gerekmektedir

ms-settings:taskbar

Komut uygulandığında ilgili ayarın olduğu sayfa direkt olarak karşımıza çıkacaktır.

Küçük görev çubuğu düğmelerini kullan

3. Arama kutusu registry ayarları

Arama kutusunu ile ilgili yaptığınız tüm değişiklikler registry üzerinden gerçekleştirildiğinden eğer Görev çubuğu üzerinden ayarlar uygulanamıyorsa , registry ile müdahale gereklidir. İlgili ayarlar aşağıdaki anahtardan yapılmaktadır.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search]
"SearchboxTaskbarMode"=dword:00000002

0 : Arama kutusunu gizle
1 : Arama Simgesini Göster
2 : Arama kutusunu göster

4. Bir tıkla Arama kutusunu görünür yapma

Eğer bir tıkla Arama kutusunu görünür yapmak istiyorsanız sizler için kodladığımız scripten faydalanabilirsiniz. İlk tıklamada Arama Kutusunu göster Registry ayarını otomatik olarak uygulamakta ve Küçük Görev çubuğu düğmelerini Kullan ayarını kapatmaktadır.

vbs ile arama kutusunu aktif etmek

İkinci tıklamada ise Aramayı simge durumunda gösteren ayarını uygulamakta ve yine Küçük Görev çubuğu düğmelerini Kullan ayarını kapatmaktadır.

- Windows 10 Arama çalışmıyor Burada

- Windows 10 arama dizinini silip yeniden oluşturalım Burada

- Arama sonuçlarında bulut içeriği gösterilmesin Burada

- Google çevrimdışı arama nedir nasıl kullanılır Burada

- Google de görsel arama ipuçları Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha