Bilgisayarın Mikrofonu Nasıl Test Edilir?


Bilgisayarın Mikrofonu Nasıl Test Edilir
Bilgisayarınızda Windows 11 kurulu ise Mikrofonu Nasıl test edeceğinizi bu konumuzdan öğrenebilirsiniz! Artık günümüzde mümkün olan her şeyi online olarak yapıyoruz ve tüm bu faaliyetler arasında


en çok ihtiyacımız olan ise mikrofondur. Özellikle dünyada salgından etkilenen tüm insanlar artık çevrimiçi iletişim kurduğundan, mikrofonun önemi de artıyor. Bu sebeple, bilgisayarımıza bağladığımız mikrofonun çalışıp çalışmadığını öğrenmek oldukça önemlidir. Çünkü pek çok kişi işlerini bilgisayara bağladığı mikrofon ile idame ettiriyor. Sadece mikrofon kullanan ve mikrofon sorunları yaşayan kişiler çalışan yetişkin insanlar değildir. Bu kişilerin arasında mikrofonu kullanan pek çok öğrenci ve gamerlar'da vardır. Windows 11 bilgisayarınıza bağladığınız bir mikrofon çalışmıyorsa yada çalışıp çalışmadığından emin olmak istiyorsanız hemen kontrol edebilirsiniz.

Windows 11'de Mikrofonunuzun Çalışıp Çalışmadığını Test Edin!

Test etmek istediğiniz mikrofonun bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun. ( Elbette cihazınızdaki dahili mikrofonu da test edebilirsiniz. Bunun için ; Görev çubuğunun sağ alt köşesindeki hoparlör simgesine sağ tıklayın. Açılan menüde Ses Ayarları'na tıklayın.

Ses ayarları

Aynı yere bir tıkla ulaşmak için aşağıdaki kodu Çalıştırdan da verebilirsiniz.

ms-settings:sound

Windows Ayarları penceresinde, Sistem > Ses sayfası otomatik olarak açılacaktır. Bu sayfayı aşağı doğru kaydırın ve "Giriş" bölümüne gidin ardından test etmek istediğiniz mikrofonun yanındaki sağa bakan ok simgesine tıklayın.

Windows 11 mikrofon test

"Özellikler" ekranını aşağı doğru kaydırın ve "Mikrofonunuzu Test Edin" bölümünü bulun. "Testi Başlat" butonuna tıklayın.

Mikrofon testini başlat

Ve ardından mikrofonunuza normal ses seviyesinde konuşun. Siz konuşurken “Giriş Ses Düzeyi” kaydırıcısında sola ve sağa hareket eden mavi bir çizgi göreceksiniz, eğer görmüyorsanız, mikrofonun Windows tarafından doğru şekilde tanınmamış veya arızalanmış olması olasıdır. Bir kaç saniyelik konuşmanız tamamlandığında Testi Durdur butonuna tıklayın.

Mikrofon testini durdur

Test tamamlandığında, "Testi Başlat" butonun yanında toplam ses düzeyinin sonucunu göreceksiniz. Sonuç, Windows'un algıladığı toplam giriş ses düzeyinin yüzdesi olarak gösterilir.

Windows 11 Mikrofon test sonucu

İdeal olarak, normal konuştuğunuzda sonucun yaklaşık %75 ses seviyesinde olmalıdır. %100'e ulaşırsanız ses bozulur ve %50'nin altı çok sessizdir. Mikrofonunuz çok sessizse, "Giriş Sesi" kaydırıcısına tıklayın ve sesi artırın. Aynı şekilde, mikrofonunuz çok yüksek görünüyorsa, "Giriş Sesi" kaydırıcısını kullanarak sesi azaltın.

Windowsta sesi arttır

Ardından, mikrofonunuzun iyi bir giriş düzeyine ayarlandığından emin olmak için gerekirse tekrar “Testi Başlat”a tıklayın.

- Windows 10 da ses aygıtını yeniden adlandıralım Burada

- Mikrofonda ses karşı tarafa parazitli gidiyor Burada

- Mikrofonumuz çalışıyormu test edelim Burada

- Mikrofon üzerinden sizi dinleyip kaydedemesinler Burada

- Tek Jak Girişli Laptopta Oyuncu Kulaklığı kullanmak Burada

- Ses simgesi sağ tuş menüsünde Ses efekti yok Burada

- Windows 10 da ses kaydı ve kısayolları Burada

- Varsayılan ses aygıtını bir tıkla değiştirin Burada

- Web Kameranız ile Gözetlenmeyin (WebCam On-Off) Burada

- Bilgisayarı HDMI ile Tv ye bağladım ses gelmiyor Burada

- Uygulamaların kameranıza erişmesine izin vermeyin Burada

- Hoparlör veya kulaklığın birinden ses gelmiyor Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha