Chromede Pencere içinde Pencere özelliği


Chrome Resim içinde resim
Google chrome tarayıcı piyasasına giriş yaptıktan sonra birzamanlar Firefox un olan liderliği aldı ve uzunca bir süredir de en popüler tarayıcı konumunda , Windows , Linux , Mac ve Android te kullanılabiliyor.

Chrome de deneysel olan ve varsayılan olarak devre dışı halde bulunan birçok özellik sunulmaktadır bunlar zamanla ya çıkartılmakta yada tarayıcı ana özellikleri arasında yerini almaktadır. Bu deneysel özellikler meraklı kullanıcılar tarafından aktif edilip test edilmekte ve Googleye geri dönüş sağlanmaktadır, bunlar ek işlevler sağlayarak Chrome tarayıcısının kullanıcı deneyimini önemli ölçüde arttırabilir ve kullanım kolaylığı sağlayabilir. İşte bugünkü yazımızda bu özelliklerden bir tanesini açıklamaya çalışacağız.

Pencere içinde pencere özelliği ile istediğimiz yerde video izleyelim

Web tarayıcısında oynatılan videoları, tarayıcı penceresinden ayrı olarak istediğimiz yerde oynatmamıza izin veren ve Pencereyi yeniden boyutlandırabileceğimiz bir özelliktir , Google Chrome 69 developer sürümü veya daha üstünü gerektirir. Hangi sürümü kullandığınızı öğrenmek için ; Sağ köşedeki üç noktaya tıklayalım - Yardım - Google Chrome hakkında kısmını seçelim karşımıza Chrome sürümü gelecektir. eğer sürüm numaranız 69 dan düşükse sayfa sonundan Chrome developer sürümünü indirebilirsiniz.

Chrome sürüm numarası

Bu özelliği kullanabilmek için aşağıdaki adımların uygulanması gerekir.

1. Google Chrome adres barına aşağıdaki komutu yapıştıralım ve enter tuşuna basalım

chrome://flags/#enable-picture-in-picture

Açılan ekranda aşağı açılır menüden Enable kısmını seçelim ve dip kısımda oluşan Relaunch (yeniden başlat) butonuna basalım

Chromede Picture in picture

2. Aynı şekilde aşağıdaki kodu adres barındaki URL boşluğuna yapıştıralım ve Aşağı açılır menüden enabled kısmını seçelim.

chrome://flags/#enable-surfaces-for-videos

ve ayarların etkin olabilmesi için Google chromeyi yeniden başlatalım

Chromede geliştirici seçeneğini aktif etmek

İŞlemler bukadar sıra geldi yeni özelliği test etmeye , herhangi bir Youtube videosunu açalım ve Oynayan videonun üstüne iki defa sağ tık yapalım , ilk sağ tıkta Video URL sini kopyala vs gibi linkler gelecektir ardından birdaha sağ tıklarsak Pencere içinde Pencere (Picture in Picture) özelliği belirecektir

Pencere içinde Pencere

buraya tıklarsak Video , tarayıcı penceresinden kurtulup ekranımızın sağ alt köşesinde belirecek ve oynamaya devam edecektir faremizi üzerine götürdüğümüzde durdurma veya bu pencereyi kapatma seçenekleri belirecektir.

Pencee İçinde Pencere özelliği ile video izlemek

Böylece tarayıcıdan bağımsız bir şekilde video izleyebiliriz. tarayıcıyı simge durumuna aldığımızda bu pencereyi çok daha etkin bir biçimde kullanabiliriz mesela bir taraftan video izlerken diğer taraftan bilgisayarda başka birşey yapabiliriz.

Chrome Geliştirici sürümü

- Chrome Android sürümünde kayıtlı şifreleri görmek Burada

- Bu bilgisayar Chrome güncellemelerini almayı durduracak Burada

- Chrome de yanlışlıkla kapatılan pencereyi tekrar açalım Burada

- Google Chrome şifrelerini dışa veya içe aktaralım Burada

- Google Chrome reklam engelleyici ayarları Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha