Windows 10 da kullanıcı profil resmi değiştirilemesin


Kullanıcı profil resmi değiştirilemesin
Windows 10 da varsayılan olarak kullanıcılar istedikleri gibi Profil resimlerini değiştirebilirler , gel gelelim birçok ailede her bir birey için farklı bir kullanıcı hesabı oluşturulmadığından herkes aynı


kullanıcı hesabı üzerinden bilgisayarı kullanır bu kullanıcı genellikle bir yönetici hesabı olduğundan çocuklar istedikleri gibi kurcalayıp sistemin bozulmasına sebep olabilmektedirler bu nedenledirki tavsiyemiz her bir aile bireyi için farklı bir kullanıcı oluşturulup bilgisayarın bu şekilde kullandırtılmasıdır, konumuza dönecek olursak ; kendinize atadığınız Profil resminin ikide birde değiştirilmesinden rahatsız oluyorsanız veya çocukların profil resmi olarak web kamerasında çektikleri kendi resimlerini kullanmalarını istemiyorsanız bunu engelleyebilirsiniz.

Kullanıcı Profil resminin nasıl değiştirileceğine yönelik verdiğimiz bilgilere sayfa sonundaki linkten ulaşabilirsiniz. Bir registry kaydı ile yapacağımız aşağıdaki ayardan sonra ; ayarlar - hesaplar yolu ile ulaştığımız "Bilgileriniz" kısmında yeralan ve resminizi oluşturun başlığı altındaki kamera ve biri için gözatın seçenekleri silik ve kullanılamaz duruma geleceklerdir, aşağıda varsayılan halini görüyorsunuz.

Windows 10 Profil resmi değişebilir

Profil ayarlarını yapabileceğimiz bilgileriniz kısmına ayrıca sol alt köşedeki windows ikonuna tıkladıktan sonra açılan profil ikonuna sağ tıklayıp açılan menüde yeralan "Hesap Ayarlarını değiştir" kısmından da ulaşabiliriz

Windows 10 Profil resmi değiştirme

Gelelim Profil resmi değiştirmeyi nasıl yasaklayabileceğimize,bunun için Registry de aşağıdaki anahtarı açmamız gerekmektedir

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Settings\AllowYourAccount

Bir registry anahtarına kolayca ulaşmak (zıplamak) için gerekli ipucunu Buradaki linkte vermiştik faydalanabilirsiniz,anahtara ulaştığımızda sağ tarafta "value" diye bir REG_DWORD anahtarı göreceğiz bunu çift tıklayıp açalım ve varsayılan olarak gelmiş olan 1 değerini 0 yapalım.

Kullanıcı resmi değiştirmeyi yasaklama reg ayarı

Artık kullanıcı resmini değiştirmek istediğimizde aşağıdaki ekranla karşılaşacağız

Windows 10 da kullanıcı profil resmi değişmiyor

Elbette bukadar uğraşmak yerine sayfa sonunda sizler için kodladığımız vbs scriptini kullanıp bir tıkla Kullanıcının resim değiştirmesini yasaklayabilir ve ikinci tıklamada da kullanıcının resim değiştirmesine izin verebilirsiniz.

Vbs ile kullanıcı profil resmi değişimini yasaklama

NOT: VBs scripti sadece windows 10 da çalışmaktadır. Windows 10 profil resmi nasıl değiştirilir konusu için Buradaki linkten faydalanabilirsiniz.

- Windows 10 varsayılan avatarı değiştirelim Burada

- Kullanıcı giriş ekranı temsili resmini kaldıralım Burada

- Vbs ile bilgisayar ismi değiştirmek Burada

- Duvar Kağıdını değiştirmeyi önleme Burada

- Windows 10 kilit ekran resmi değiştirilemesin Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha