Chromedeki Software Reporter Tool u engelleyelim


software reporter tool nasıl durdurulur
Google chrome en popüler tarayıcılardan biridir , chrome kullanırken bazen işlemcinizin normalde fazla çalıştığını farkedersiniz ve eğer sebebini araştırırsanız bunun chromeden kaynaklandığını farkedersiniz


, bu durum herzaman olmamakla birlikte arasıra oldukça rahatsız edici hale gelir , biraz derinlemesine bir inceleme ile yüksek işlemci kullanımına sebep olan Google chrome bileşeninin Software Reporter Tool olduğunu ortaya çıkartabilirsiniz . software_reporter_tool.exe Google'ın Chrome web tarayıcısı ile dağıttığı ve Chrome Temizleme Aracının bir parçası olan bileşendir. Amacı Chromede sorunlara sebep olan yazılımları tespit etmek ve kaldırmaktır , bu yazılımlar chromede kilitlenmelere, modifiye edilmiş başlangıca veya yeni sekme açılmasına sebep olabileceği gibi chrome sayfalarında istenmeyen reklamlara da sebep olabilirler. Kısacası Bir kullanıcının webte gezinme deneyimine müdahale eden herhangi bir şey araç tarafından kaldırılabilir.

Chrome Software reporter tool

The Software Reporter , Bilgisayarın sabit diskini tarar ve bu taramaları Google'a bildirir ilaveten bu tarama sonuçları , kullanıcıya webde gezinme deneyimini olumsuz etkileme olasılığı olan istenmeyen yazılımları kaldırmak isteyip istemediğini sormak için kullanır gel gelelim Kullanıcılar bu "Software Reporter Tool" ile ilgili bazı sıkıntılar bildirmişlerdir mesela:

1. software_reporter_tool.exe Sistemi tararken fazla sistem kaynağı kullanır. Mesela bazı kullanıcılarda taramanın 20 dk boyunca sürdüğünü ve bu sürede işlemcilerinin sürekli olarak %30 ve üzeri kullanımda olduğunu belirtmişlerdir buda özelliklerde laptoplarda ısı artışına ve eş zamanlı yapılan diğer işlerin aksamasına sebebiyet verebilir.

2. Araç ,Tarama sonuçlarını google ye bildirdiği için verilerinin gizliliğine önem veren kullanıcılar tarafından bu davranış pekte kabul edilebilir değildir. Bu konu google ye sorulduğunda ; aracın yalnızca Chrome ile ilgili klasörleri taradığını belirtmekle yetinmişti lakin bu tarz açıklamalara nekadar güvenilir bilinmez.
Software Reporter Tool aracını Windows 10 - Windows 7 aralığındaki tüm sürümlerde aşağıdaki klasör içerisinde bulabilirsiniz :

%LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data\SwReporter\VERSION\SwReporter\VERSION\software_reporter_tool.exe

Üstte iki parametreyi kendimize göre ayarlamamız gerekir
1. USERNAME : Kendi kullanıcı ismimiz olacak.
2. VERSION : Klasör isminde herkeste farklı bir version yazabilir.

Software Reporter Tool aracını Bloklayalım

Eğer Google chrome kaynaklı Yüksek işlemci ve RAM kullanımı oluyorsa ayarıca "Google Chrome Software Reporter Tool has stopped working" gibi hatalar alıyorsanız bu aracı bloklayabilirsiniz. aracın ismini değiştirmek veya silmek bir işe yaramayacaktır çünkü tekrar oluşacaktır bu sebepledir ki aracın erişim izinlerini kaldırmak çok daha pratik bir yol olarak görünmektedir bunun için

1. Burada yeralan Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme isimli başlığımızdaki eklentiyi sağ tuşumuza kuralım

2. Ardından ilgili klasörü açıp "software_reporter_tool.exe" yi sağ tıklayıp "Erişim Yok" diyelim , aracın bulunduğu klasörü kolayca açmak için sayfa sonundaki indirme linkinde yeralan "software_reporter.vbe" scriptinden faydalanabilirsiniz.

Erişimi engellemek

Ardından aracı çalıştırmaya kalktığınızda aşağıdaki gibi bir uyarı almanız gerekir

Dosyaya erişemedi hatası

Bu yöntemin avantajı, aracın artık çalıştırılamaması ve bu aracın kendini güncellemesinin engellenmesidir. Bloklama yanında ek olarak registryden çalışmasının engellenmesi de denenebilir ilgili registry kayıtları sayfa sonundaki indirme linkinde sunulmuştur.

Not: Programa erişimi engelleme, Google'ın sorunlu yazılımları sistemden kaldırmasını veya size bildirmesini engelleyebilir fakat halihazırda bir antivirüs yazılımınız varsa Tehditlere veya istenmeyen programlara karşı zaten korunuyorsunuz demektir.

Download


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Çağlar Tosun

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha