Chromium Edge kapanırken Gözatma verilerini temizlesin


EDGE chromium kapanışta verileri temizlesin
Microsoft’un yeni Edge web tarayıcısı, Google Chrome tarayıcısının da temelini oluşturan açık kaynaklı Chromium tabanıdır bu nedenle iki tarayıcı benzer özelliklere, benzer kısayollara ve kısayol tuşlarına

sahiptir. Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde bu sayfaya ait bazı bilgiler sabit diskinizde saklanır mesela çerezler , küçük resimler , kullanıcı isminiz ve bazen de şifreniz bunlara örnektir. Önbelleğe alınan bu veriler aynı sayfayı birdahaki ziyaretinizde sayfanın çok daha kısa sürede yüklenmesine ve eğer üyeliğiniz varsa zahmetsizce giriş yapmanıza yardımcı olurlar gel gelelim bu kolaylık bazen güncel içeriği görmenizi engelleyebilir , özellikle sık yenilenen sayfalarda klavyenizdeki Ctrl + F5 tuş kombinasyonunu kullanmadan aktüel içeriği göremezssiniz. Bu durumu aşmak için Tarayıcınızın her kapatıldığında Gözatma verilerini temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Chromium EDGE kapanırken çerezleri temizlesin

Microsoft EDGE tarayıcısını açın ve sağ üst köşedeki Üç noktaya tıklayın aşağı açılan menüde Ayarlar kısmını seçin ardından sol taraftaki gizlilik ve ve hizmetler kısmına tıklayın ve sağ tarafta belirecek olan "Tarayıcıyı her kapattığınızda temizlenecek ögeleri seçin" kısmına tıklayın. Bu kısma çok daha kolayca ulaşmak için aşağıdaki kodu adres satırına yapıştırabilirsiniz

edge://settings/clearBrowsingDataOnClose

Böylece ilgili ayarlar sayfası direkt olarak açılacaktır.

EDGE gözatma verilerini temizlesin

Bu sayfada Microsoft EDGE tarayıcınızı her kapattığınızda hangi verilerin temizleneceğini sağ taraftaki butonlardan seçebilirsiniz.

EDGE kapanışta verileri temizlesin

Mesela Parolaların temizlenmesine gerek yoktur , tersine tekrar tekrar parola girmenize sebep olabilir fakat birden çok kişi aynı bilgisayarı kullanıyorsa bu durumda Şifrelerinizi sizden sonraki kişiler görmesin diye bu ayarı da aktif etmeniz güvenlik açısından gerekli olacaktır. Bunun yanında Gözatma geçmişi , indirme geçmişi , Tanımlama bilgileri ve diğer site verilerinin tarayıcı kapanırken silinmelerinde bir sakınca yoktur. Form Verilerini otomatik doldur kısmı yine kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmelidir mesela bankamatik veya kredi kartı bilgilerinizi doldurduğunuz siteler varsa ve bilgisayarınızı başkaları da kullanıyorsa bunların temizlenmesini isteyebilirsiniz ama tek bir kullanıcı iseniz ayarı kapalı konumda tutmanız faydanıza olacaktır. Önbelleğe alınan görüntüler ve Dosyalar kısmı SSD kullanıcıları için kapalı tutulabilir çünkü her kapanışta diskten veri silinmesine ve tarayıcı açıldığında ilgili sitelerden indirilen resimler vs. nin Tekrar diske yazılmasına sebep olacaktır. Mekanik sabit disk kullanıcıları için ise sayfanın tamamen yenilenmesi açısından ilgili ayar aktif edilebilir. Kapanırken Gözatma verileri diğer tarayıcılarda nasıl temizlenir diye merak edenler sayfa sonundaki linklere gözatabilirler.

NOT: Tarayıcıyı her kapattığınızda temizlenecek ögeleri seçin kısmındaki düğmelerin hepsi kapalı konumdaysa Tarayıcı kapanırken herhangi bir gözatma verisi temizlenmeyecektir.

- Tarayıcım kapanırken gözatma geçmişini silsin Burada

- Portable Chromium tabanlı tarayıcı Centbrowser Burada

- Web sayfanızda tarayıcı yasaklayın Burada

- Sağ alt köşedeki Tarayıcı bildirimleri nasıl engellenir Burada

- Adwcleaner ile tarayıcı zararlılarından kurtulun Burada

- Microsoft EDGE Tarayıcısını sıfırlayalım Burada

- EDGE Sayfa görüntüleme dilini değiştirelim Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for handsome
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for shampuan
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Nuri

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha